Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inspectia tehnica periodica (ITP)
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Smiley
Aleks, sunt mai multe probleme care te impiedica sa fii "la zi" cu toata aparatura, inclusiv pe partea de tiparire Admis/Respins:
-cei din statiile ITP nu se pricep la programarea aparatelor (foaia aia tiparia e de fapt un raport, configurat de un programator)
-legea nu-i obliga sa updateze soft-ul de raportare/tiparire a.i.l sa scrie Admis/Respins, ci doar sa tipareasca valorile si sa reactioneze la ele; ITP-ul nu-l treci pentru ca scrie acolo Admis, ci pentru ca te-ai incadrat in valorile admise
-intervine, evident, si factorul economic: orice agent economic incearca sa-si maximizeze profitul, respectand totusi niste conditii (lege, regulamente de functionare etc). ti-ar conveni ca toate statiile ITP sa-si creasca tarifele cu 50%, in schimbul acestei cresteri ei oferindu-ti tie o foaie d'aia tiparita corect, cu Admis/Respins in functie de ultimele reglementari? banii aia in plus le-ar permite sa-si tina actualizate programele, dar nu cred ca ar fi de dorit o asemenea chestie. nu uita ca totul costa, inclusiv reconfigurarea raportului ala (iar programatorii nu sunt printre categoriile prost platite in romania, din fericire pt mine biggrin.gif )
slaiciprian
io nu am inteles deloc cum se loveste borcanul cu smantana cu situatia data. care este extrem de clara si simpla.
dan00001
Scuze pentru datele incomplete . Hartiuta arata cam asa:
TURBO DIESEL
Limita opacitate : 3.00\n
Temperatura ulei : 83

proba Ral Regul Tbaza k
1 810 4850 0.48 2.30
2 810 4850 0.86 2.07
3 810 4850 0.48 1.73
4 810 4860 0.67 1.76

k mediu = 1.85/n
Delta k =0.34
Rezultat: Admis
Ei au taiat si au scris Respins
Masina este din 2006 , cu EURO 3
Multumesc
marian-j
Draga Aleks daca vrei sa "vorbim discutii" nu inteleg de ce esti atat de tensionat?Relaxeaza-te omule bun si stam la "troci" cat vrei tu! biggrin.gif Eu mi-asi dori ca discutiile sa ne fie de folos tuturor atat d-vs clientilor nostri cat si noua inspectorilor itp deorece cred ca ne-ar fi mult mai util sa stim fiecare ce asteptam unul de la celalalt atunci cand ne intalnim(vrem-nu vrem) in statiile de inspectie.
Spuneai ca ar fi necesar filmarea efectuarii "noxelor" sau scoaterea unui singur buletin de pe fiecare autovehicul in parte,precum si faptul ca inca se mai fac "noxe manarite".Da-mi voie sa iti spun ca te inseli!RAR-ul a rezolvat aceasta treaba si supravegherea nu implica doar"noxele" ci absolut tot fluxul itp!Inclin sa cred ca nu esti(inca) familiarizat cu noul program informatic de supravegere al efectuarii inspectiilor.Acesta permite blocarea in statie a vehiculului inspectat(imediat dupa validarea de catre inspector in calculatorul statiei a rezultatelor inspectiei facute!) si reinspectarea sa de catre un monitor desemnat de RAR.Cui crezi ca "ii mai da mana" sa incerce sa triseze stiind ca peste cateva minute poate fi blocat pentru reinspectie?Inca o precizare:selectarea vehiculelor pentru reinspectie o face aleatoriu server-ul RAR din Bucuresti si nu tine cont de tipul vehiculului,de rezultatul inspectiei(admis/respins) sau de faptul ca respectivul vehicul sa afla la prima prezentare sau la revenire in urma respingerii pe diverse motive.In concluzie te asigur ca Dacia inspectorului pomenit mai sus sta cumintica in parcare si va scoate un buletin de de "noxe" doar atunci cand ii va veni sorocul sa faca la randul ei inspectia si atat!
Off-topic:draga Smiley,eu (personal!) apreciez foarte mult pertinenta observatiilor tale!Respect!
O seara pacuta la toata lumea!Ciao!M. smile.gif
vav
Am si eu o nelamurire va rog; din cate am inteles din cele spuse in acest topic, atunci cand ma prezint la ITP, inainte de verdict, ei ma baga in calculatoare, verifica si apoi imi dau raspunsul (admis ori respins).
In cazul in care ei ma resping, eu pot sa zic "-Mda merci, ma duc sa remediez problemele..." si apoi fuguta peste drum la alt service unde "baietii mai de treaba" il fac iara si poate primesc admis? Daca nici aici, hopa in alt cartier si iara ITP, pana il primesc? Ma vad nevoit cumva sa caut din start "service-ul perfect", sau merg la ghici pana gasesc "baietii de treaba"?
Avand in vedere ca-s la primul ITP, va rog nu dati in mine...
mariann
Ca de obicei teoria si practica nu fac casa buna, am vezut pe multi dintre voi spunand cum ca nu se ia spaga, ca trb sa treci pe bune, etc. Duceti-va la aproape orice statie service de ITP si cu siguranta ca veti rezolva la mica intelegere si in functie de problemele masinii. Si asta e o regula. Punct!


p.s. sa nu ne mai batem capul cum pot pacali cei de la itp aparatele si etc, sunt experti

toate cele bune!
Mirciulik
O intrebare:

Am avut ceva rugina pe la aripi si pe la hayon. Am cumparat un spray la culoare insa nu e exact aceeasi nuanta de alb. Se observa vopseaua mai alba in zonele noi vopsite.

Se leaga cei de la itp de asta?

Daca da, atunci trebuie sa fie toata aceasi nuanta sau scap daca vopsesc tot botul masinii?
mariann
Sigur ca nu, daca sunt nuante f apropiate nu au ce sa zica, daca nu va trb sa cotizezi:).
marian-j
Dragii mei vav si mariann(btw tizule,bun venit pe forum! smile.gif ) Va rog mult sa mai cititi inca o data(un pic mai atenti de data asta)postul meu cu nr.204.Ce curaj sa mai ai sa faci te miri ce "smecherii" stiind bine ca poti fi selectat pt reinspectie iar monitorii ce fac reinspectia nu sunt indulgenti de loc?!
Tu draga vav iti faci probleme cam fara motiv!Ai o masina destul de noua care nu cred sa aiba cine stie ce mari defectiuni!Chiar daca apare vre-o problema nu intra in panica!Nu e un capat de tara!Nu esti nici primul si nici ultimul care trebuie sa-si rezolve problemele aparute la itp.Decat sa alergi de la o statie la alta in cautarea unor"good guys" mai bine iti rezolvi micile probleme aparute(DACA apar binenteles) si revii fain-frumos peste cateva zile ca nu-ti taie nimeni capul!Eu sunt de parere ca daca procedezi in acest fel economisesti:timp,nervi si bani!Tarifele pentru reveniri sun semnificativ mai mici decat pentru prezentarea initiala!Decat sa faci vre-o 3-4 prezentari mai bine iti rezolvi problemele aparute,te prezinti la revenire si sunt aproape sigur ca vei cheltui mai putin!
Draga Mirciulik,mariann are,partial,dreptate atunci cand spune ca daca tonurile retusurilor sunt (cat de cat) apropiate nu are nimeni nimic de comentat!Bine acuma sa nu ma intelegi gresit!Nimeni,cred eu, nu-si va retusa masina alba cu spray verde sau te miri ce alta culoare!Asta tine atat de estetica cat si de bunul simt si nu mai insist!Eu privesc aceste retusuri ca un gest de bunavointa din partea clientului in sensul ca a incercat omul sa-si repare micile imperfectiuni si sa nu aiba probleme cu capitolul"aspect exterior"!In schimb mariann greseste(neintentionat cred,si influentat de "folclorul urban") atunci cand spune ca va trebui sa cotizezi pentru ca inspectorul sa "inchida ochii" atunci cand apreciaza aspectul exterior al masinii.NU mai tine frate!Si iata si de ce:la FIECARE prezentare a masinii in statie(indiferent daca masina se afla la prima prezentare sau la reinspectie!) suntem obligati sa facem fotografii digitale masinii respective!Aceste fotografii sunt arhivate pe cd-uri si pastrate CU SFINTENIE in arhiva statiei respective si sunt verificate(des!) de monitorii ce vin pt. reinspectie!Deci adio aripi sau usi infundnate sau parbrize fisurate!Ca sa inchei acest capitol vreau sa te asigur ca inspectorii itp nu-ti sunt nici pe departe dusmani si nici nu sunt pusi acolo ca sa-ti faca tie necazuri!!Asa ca fruntea sus si du-te linistit la inspectie!Sper(din tot sufletul) sa gasesti din prima acei baieti buni de care pomenea vav si sa scapi de stress-ul pricinuit de itp!
Imi permit sa va mai retin un pic atentia invitandu-va(bineinteles daca aveti timp si chef!) sa consultati si topicul referitor la itp de pe forumul-frate reno.ro.Il gasiti la rubrica "Diverse".Sunt de parere ca veti mai gasi si pe acel topic cateva informatii ce v-ar putea fii utile!
Va doresc o seara buna tuturor!Ciao!M. smile.gif
mariann
Bine v-am gasit! Stai putin ca nu am inteles prea bine, care "baieti buni" de la itp? smile.gif E o contradictie in termeni, baieti buni si itp nu se "pupa" deloc! Baieti buni si bani poate, asa da, mai merge. Anul asta acum cateva luni a trb sa fac si eu itp, pur si simplu am mers din poarta in poarta la toate service-urile ce faca itp-ul si am discutat cu oamenii importanti de pe acolo. UNUL, nici macar unul nu a spus ca nu se poate! Pana la urma am optat ptr cel mai ieftin, si drept urmare, am itp inca doi ani, si daca imi dai voie, fac si o presupunere, peste 2 ani va fi la fel tongue.gif
marian-j
Draga mariann,eu nu am facut nici o data afirmatia ca nu se poate "trece" itp-ul si cu o masina mai veche!Departe gandul!Daca masina e buna chiar si daca a implinit o anumita varsta nu are nimeni nimic de comentat!Noi inspectam starea masinii si nu anul ei de fabricatie.Deci daca tu ai o masina mai veche insa bine intretinuta si treci fluierand itp-ul nu pot decat sa ma bucur si sa te felicit!Bravo tie!Mai cred,deasemenea ca tu ai facut itp-ul inainte de introducerea programului pomenit de mine mai sus cand erau un pic mai lejera treba.Nu am inteles prea bine ce vrei sa spui cand zici ca ai apelat la seviciile celui mai ieftin?Te referi la spaga sau la costul itp-ului?
In incheiere da-mi voie sa fiu sceptic...Eu,personal,nu cred ca peste 2 ani va fi la fel!Depilda se afla in lucru o noua varianta a RNTR-1 ce va impune niste conditii si mai aspre de efectuare a itp-urilo atat pentru vehicule cat mai ales pentru inspectori!Numai pentru acest simplu motiv si tot nu cred ca va fi la fel peste 2ani!Ciao!M. smile.gif
mariann
Acum vad de ce ii aperi pe "itp-isti", esti unul dintre ei smile.gif) . Ma miram eu smile.gif . No comment...
marian-j
Pai bine si acuma,daca sunt itp-ist,n-o sa mai vrei sa stam de vorba?Am recitit postarile mele si chiar nu cred sa te fi ofensat cu ceva!Daca cumva (involuntar) am spus vre-o chestie ce crezi tu ca te-a deranjat te rog sa-mi spui unde este ca sa nu mai repet greseala!Mai departe"is up to you!" cum vom proceda.Nu vrei sa mai vorbim?OK! Stau in banca mea si te las in pace!Nu-i nici o suparare!
Nu am ascuns nici o data faptul ca fac parte din mult-hulita tagma a inspectorilor itp!Inca de la prima mea postare(e adevarat ca a fost pe forumul reno) am spus clar cu ce ma ocup la serviciu si tocmai de aceea mi-am pastrat acelasi "nik" si pe forumul Dacia pentru a se putea face usor legatura intre mine si parerile mele expuse pe cele doua forumuri gemene!O zi buna!Ciao!M. smile.gif

Imi cer scuze pentru off-topic! blush.gif


vav
Domnu' ITP-ist, merci pt. indemnuri ... atunci o sa ma prezint cu incredere la Meridian Sud vara asta pt. verificare. Cei care ati mai fost pe str.TurnuMagurele dati-va cu parerea ... am mai avut probleme cu maimutele de acolo!
mariann
Marian sorry daca te-am ofensat eu cu ceva smile.gif . Nu, nu m-ai suparat cu nimic, doar ca nu intelegeam de ce iei apararea service-urilor care fac itp. Sunt patit si stiu ce vorbesc, daca tu esti ok cu atat mai bine, dar probabil faci parte din cei 5-10% oameni corecti din sistem. Eu nu am spus decat ca itp-ul se ia fara probleme in 80-90 la suta din service-uri cu spaga. Si stiu ce zic. Daca cineva intra intr-un service si stie ce sa spuna problema e ca zi rezolvata.
slaiciprian
ce aveti cu inspectorii corupti? va revoltati intr-un post, ca in urmatorul sa spuneti ca v-ati folosit de ei.
parerea mea. marian-j e un tip de treaba, chiar ne este folositor aci pe forum, paspunsuri profesioniste si la obiect. inspectorii corupti sper sa nu se pocaiasca pana ajung eu la itp. adica la iarna. daca o sa mai fie nevoie sa ma duc la itp.
am io o obsesie ca tot ce tine de motor, frane, directie, alimentarea cu carburant sa fie excelent. vreau sa stau pe sosea si sa nu explodez. dar nu-mi pasa de aspectul masinii, de trusa sanitara ca e expirata sau nu, de noxe, si de multe alte maruntisuri de care se poate lega itp. deci mai bine dau spaga decat sa ma ocup de aceste lucruri, care oricum pot sa coste mai mult mai mult decat as cotiza.
si nu cred in spaga, nu dau la doctori sau la politzai ca se invata. dar la itp sunt de acord sa dau.
dan.gutu
Eu zic sa criticati si pe cei care dau bani sa treca I.T.P. ul nu numai pe inspectori,ca romanul nostru mai bine da bani decat sa repare masina sa nu isi rupa gatul.La mine la statie 99,9 % dintre cei care vin la inspectie prima data iti pun banii pe masa, si dupa aia spun oful.Ce ne mai ascundem dupa deget,nu cred ca este inspector sa iti ceara bani sa treaca cu vederea ceva,sau daca exista este inconstient.
apollo
Celor care sunt pe aproape de Gugesti, recomand statia ITP unde e Dan Gutu.
Rapid si ieftin.
marian-j
QUOTE(vav @ 3 Mar 2008, 17:26)
Domnu' ITP-ist, merci pt. indemnuri ... atunci o sa ma prezint cu incredere la Meridian Sud vara asta pt. verificare. Cei care ati mai fost pe str.TurnuMagurele dati-va cu parerea ... am mai avut probleme cu maimutele de acolo!
*


Draga vav,daca ai fost nemultumit de calitatea servirii dintr-o anumita statie de ce sa te mai duci acolo??Ai vre-un contract cu ei?Sau esti masochist?Mai omule bun tu esti CLIENT si pe banii tai faci ce vrei(vorba lu' nea' Jiji biggrin.gif )!!!!Intereseaza-te si tu pe la prieteni,neamuri,cunostinte,etc pe unde cred ei ca au fosti serviti mai omeneste si du-te si tu frate acolo!Am inteles ca sunt peste 100 de statii itp in Bucuresti!Deci slava Domnului ai de unde alege!Si daca statia ce te-a nemultumit va continua sa-si piarda clientii din cauza atitudinii inspectorilor crezi ca mai are vre-o sansa sa supravietuiasca in conditiile in care are o concureta atat de numeroasa?Ori devine nerentabila si se inchide de la sine ori vor fi nevoiti sa "schimbe macazul" si sa incerce sa-si spele obrazul pentru a nu mai lasa impresia de "maimuțoi".Parerea mea! rolleyes.gif
Draga mariann,stai frate linistit ca nu-s chiar asa de suparacios!Acuma ca ne-am precizat pozitiile eu zic ca putem sta de vorba mult mai relaxati nu-i asa?Spui ca fac parte dintre cei corecti.Hmm..Sa nu-ti imaginezi acuma ca asi fi sfantul-sfintilor!Am si eu belelele mele insa incerc sa fiu cat pot eu de corect cu cel ce-mi solicita serviciile.Spui ca se poate lua itp-ul pe spaga.Eu sunt de parere(strict din punctul meu de vedere!) ca SE PUTEA!!Sa zicem ca tu vii la mine,imi"decartezi" sa-ti dau itp-ul fiindca masina are defectiuni,eu accept si in loc sa primesc de la serverul central din Bucuresti codul de tranzactie si seria foliei de secretizare ce trebuie sa ti-o aplic obligatoriu pe anexa la certificatul de inmatriculare primim AMANDOI mesajul urmator:"vehicul blocat pt.reinspectie"??Ce se intampla?Pai iti spun eu ce se intampla!
1.Monitorul ce vine la reinspectie iti va gasi,cu siguranta, defectiunile,vei fi respins pentru ele si vei putea primii verificarea doar dupa ce vei remedia toate problemele mentionate,de data aceasta,de monitor pe raportul de inspectie.Ori tu tocmai asta nu voiai,nu?
2.Eu,pe langa stampila pe autorizatie,(btw 2 stampile si bye-bye autorizatia!) o sa mai primesc si niste "șuturi in...tur" de la cei de la RAR de au sa-mi ajunga hemoroizii pana la mandule.Monitorii sunt mult mai mai asprii cu noi astia "caii batrani" ce suntem de mai multa vreme in sistem decat cu noii veniti!
Voi inverca sa atasez o poza cu primul meu ecran"blocat".Era sa fac infarct atunci,chit ca masina era beton,insa chiar si acuma desi vad aproape zilnic acel ecran,tot am o strangere de inima cand vad acest mesaj!
Draga Ciprian,foarte interesanta chestia cu "revolta impotriva
" si mai apoi "utilizarea" celor corupti.Nu am privit nici o data lucrurile in acest fel.Asta-mi aminteste de un banc,vechi decand lumea, cu niste rusi si o singura rusoaica ce naufragiaza pe o insula pustie.Baietii o regulau toata saptamana pe biata muiere si Duminica faceau sedinta de partid si o declarau cur...(ups!! rolleyes.gif ) prostituata! biggrin.gif
Nici mie nu-mi convine ca trebuie sa ma leg de toate căcățișurile,insa naiba se le duca,daca sunt cuprinse in planul de operatii nu am incotro!Te rog sa ma crezi ca-mi crapa obrazul de fiecare data cand le cer clientilor sa-mi arate trusa medicala!Ma simt total penibil! blush.gif Pe de alta parte eu ti-asi propune sa fii mai atent totusi la "aspectul exterior" deoarece ti-am spus ca se fac poze(neaparat pe fluxul itp!!) la fiecare masina in parte precum si la "noxe" deoarece la fiecare raport itp se anexeaza buletinul de gaze.Deci cel putin la aceste doua capitole nu prea "e loc de intors"!
Inchei prin a-mi cere scuze de la cei ce mi-au citit postarile de pe forumul reno pentru repetari precum si tuturor pentru lungimea postarii!Sa auzim numa' de bine!Ciao!M. smile.gif


4 Mar 2008, 12:29:
[attachmentid=1627436864]
dan.gutu
A blocato Mariene ? Ai iesit bine sau ai primit scaltoace de la rar. sad.gif
mariann
Ei a primit, a luat ciubuc si ala de la rar si gata
marian-j
Masina a trecut reinspectia fara nici o problema.Monitorul a deblocat-o iar eu i-am pus viza itp in talon.Clientul nu a platit NIMIC in plus in afara tarifului de inspectie!Singura nemultumire a clientului a constat in faptul ca a trebuit sa ii fie turata masina inca o data!Era diesel!In rest toate bune si la locul lor.Ciao!M. smile.gif
dan.gutu
Pe forumul asta sunt vreo cativa care au o problema,daca vrei sa inveti pe cineva de bine este imposibil sa nu dea unul vreo replica de ramai cu gura cascata,sau te intrebi daca nu cumva posteaza de dragul de a avea cat mai multe posturi,asa ca m-am hotarat sa nu mai postez nimic,ma uit, citesc si atat, vad ca moderatorii nu au luat masuri cu cei care jignesc sau fac niste afirmatii gratuite despre anumite institutii.Daca cititi regulamentul este interzis asa ceva,mai ales ca intitutia R.A.R. ului va poate da in judecata pt.niste acuze nefondate sau neprobate.Numai bine !
tarzy
QUOTE(marian-j @ 5 Mar 2008, 15:34)
Masina a trecut reinspectia fara nici o problema.Monitorul a deblocat-o iar eu i-am pus viza itp in talon.Clientul nu a platit NIMIC in plus in afara tarifului de inspectie!Singura nemultumire a clientului a constat in faptul ca a trebuit sa ii fie turata masina inca o data!Era diesel!In rest toate bune si la locul lor.Ciao!M. smile.gif
*




de faptul ca a trebuit sa piarda mai mult timp nu a avut nimic de obiectat domnu' client?

mie chiar imi place abordarea asta .... stati tu client prost pe banii tai pana ne hotaram noi .... prea intelepti de la rar sa binevoim a ne deplasa sa-ti mai turam o data masina


a .... si ce se intampla daca clientul nu mai vrea sa stea .... cum ii blocati masina? o legati cu lanturi? .... uite chiar mi-ar place sa mi se intample mie asa ceva .... cred ca as face un super mega circ pe acolo .... + plangerii&reclamatii ptr sechestrare de masina si chiar persoane ... ca doar nu o sa plec cu ratb-ul
mariann
Masina nu a patit "NIMIC" ? Nu zau, si eu care credeam ca omu' a fost arestat. Ar fi tare un serial d-ala la teve "Inspectorii itp corecti strike again!" smile.gif))))))) . Lasati castravetii la gardinari dragilor.


@dan.gutu Nu pricep ce zici acolo de masuri. Si adminii acestui forum cunosc cum sta treaba REALA, nu bazaconiile de mai sus tongue.gif si in plus e o realitate, nu e trunchiat cu nimic adevarul.

p.s. Doamne ajuta sa nu fiu nevoit niciodata sa va dau spaga, pana acum am avut masini bune si sper asa sa ramana si sa nu ma lovesc de oamenii din sistem. Tot ceea ce am scris, am scris din pricina tagmei voastre, la voi e problema, eu inteleg ca sunt si oameni mai corecti, dar de aici la a spune ca un inspecotr nu isi permite sa ia spaga si etc si ca le e frica si ca nu misca unu nimic, deja se intrece masura. In loc sa eliminati coruptii dintre voi, dati vina pe noi. Daca nu v-ar sili noile reglemetari ce bine v-ar fi si nimic nu s-ar schimba.
slaiciprian
ma, sa fiu al naibii daca-i mai intelegi pe unii. ma oftic io, sa mor de nu!
DACA AI MASINA BUNA, NU EXISTA INSPECTOR CARE SA ZICA: NU O TREC DECAT DACA DAI SPAGA. deci nu vad ce ****** aveti cu inspectorii. cu cel care are masina buna, inspectorul e o.k.
eu am nevoie de dat spaga, deoarece consider ca e mai ieftin decat sa ma pouna sa iau alt stingator sau mai stiu eu ce. ce treaba ai tu ca eu dau spaga?
la politai care se ia de tine pe ochi frumosi, la medic care nu se uita la tine pana nu dai, taceti si inghititi. va revoltati aici pe cineva care NU IA SPAGA CA SA ITI DEA UN DREPT AL TAU. cum fac multi altii in tara asta.
mai ganditi, nu umblati dupa posturi. poate sunt unii care au nevoie de sfaturi, stiind ce se cere la itp, au timp sa repare/inlocuiasca din timp.
marian-j
Bine mai baieti!Se pare ca "predic" in pustiu!Degeaba va scriu eu "romane" pentru a va ajuta sa va rezolvati mai usor problemele legate de itp,ca voi o tineti pe-a voastra..Nu pricep de ce nu va intra o data in capete ca NU noi inspectorii hotaram regulile dupa care se fac inspectiile ci RAR-ul!Imi cer scuze de la cei ce poate au fi avut nevoie de niste mici indrumari insa "inghit" destule chestii de gen la serviciu incat sa nu mai simt nevoia sa fiu "regulat" si acasa!Decat sa-mi petrec timpul meu liber(este foarte adevarat ca nu m-a obligat nimeni!)incercand sa ma fac util,mai bine imi vad de ale mele.Sub nici o forma nu vreau sa ma amestec cu de-a sila in discutiile voastre!Sa va dea Dumnezeu sanatate!Ciao!
Over&out.
dan.gutu
QUOTE(mariann @ 5 Mar 2008, 17:18)
Masina  nu a patit "NIMIC" ? Nu zau, si eu care credeam ca omu' a fost arestat. Ar fi tare un serial d-ala la teve "Inspectorii itp corecti strike again!" smile.gif))))))) . Lasati castravetii la gardinari dragilor.
@dan.gutu Nu pricep ce zici acolo de masuri. Si adminii acestui forum cunosc cum sta treaba REALA, nu bazaconiile de mai sus tongue.gif si in plus e o realitate, nu e trunchiat cu nimic adevarul.

p.s. Doamne ajuta sa nu fiu nevoit niciodata sa va dau spaga, pana acum am avut masini bune si sper asa sa ramana si sa nu ma lovesc de oamenii din sistem. Tot ceea ce am scris, am scris din pricina tagmei voastre, la voi e problema, eu inteleg ca sunt si oameni mai corecti, dar de aici la a spune ca un inspecotr nu isi permite sa ia spaga si etc si ca le e frica si ca nu misca unu nimic, deja se intrece masura. In loc sa eliminati coruptii dintre voi, dati vina pe noi. Daca nu v-ar sili noile reglemetari ce bine v-ar fi si nimic nu s-ar schimba.
*


Pai eliminati voi coruptii, astia care dati spaga,ca datu spagii este tot de natura penala. VA ROG FRUMOS,DIN SUFLET, OAMENI BUNI, NU MAI DATI SPAGA PENTRU A TRECE I.T.P. ul MAI BINE DATI BANII PE REPARATIA MASINII ESTE IN BENEFICIUL DUMNEAVOASTRA !
sebimanea
QUOTE(dan.gutu @ 1 Feb 2008, 07:33)
Daca esti prea intepat sar putea sa pici si la pleoape si la toba.Toba sport este pentru competitii sportive nu pentru drumurile publice,asa cand ai musca pe caciula nu tre sa fii intepat ci mielusel.Vino la mine la statie, dar este in VRANCEA ,si rezolvi, asta pentru ca esti membru DaciaClub.
*




Buna si bine v-am gasit !
Citesc forumul de ceva timp dar abia acum am "indraznit" sa-mi fac si eu cont....
Si acum si nelamurirea mea: ITP-ul se poate face si in alt judet decat judetul unde e inmatriculata masina???Eu daca sunt din Bacau pot face ITP-ul in Neamt sau Vrancea?

O zi buna!
egox
Nu contează unde e înmatriculată mașina. Și nici nu trebuie să fie prezent proprietarul mașinii.
cannavaro
doar la R.A.R. e nevoie de proprietarul masinii.
mariann
nici macar la rar, eu am fost cu masina pe care urma sa o cumpar(proprietarul era f ocupat) , aveam procura, dar nu au cerut nimic au facut identificarea si la revedere
cannavaro
pai aveai procura ...
mariann
daca citeai cu atentie aflai ca nu mi-au cerut procura, o aveam dar nimeni nu a intrebat de ea
cannavaro
Poate au uitat. Eu cand am sunat la R.A.R. ptr programare mi-au spus ca trebuie sa fie prezent si proprietarul.
maryus_83
Nici la RAR nu am avut nevoie e proprietarul masinii.
cannavaro
e bine de stiut.
zfmflorin
Ma poate ajuta cineva cu adresa unor ITP-uri din BV, eventual si programul lor de lucru.
A venit vremea sa fac prima inspectie tehnica de cand am luat masina iar serviciul pe care il am imi permite numai sambata sa ma ocup si de problema asta.
Dar la o adica imi i-au si o zi de concediu.
Multumesc

Scenic83
salut
din cate imi amintesc amenda e de aprox 1000 lei + retinerea cerificatului
Ai grija!

cannavaro
amenda ptr. ce ?
slaiciprian
QUOTE(Scenic83 @ 4 Apr 2008, 09:31)
salut
din cate imi amintesc amenda e de aprox 1000 lei + retinerea cerificatului
Ai grija!
*



asta nu cred ca isi mai aminteste... pentru ce era amenda... dar nu e important... oricum, aveti grija ca e mare!
cata87
daca mergi la itp dupa ce ti-a expirat iti pot face ceva ?
cannavaro
Nu.
houseISmusic
@ cannavaro

Amenda pentru punerea in circulatie a unui vehicul cu IRPul expirat smile.gif
neajiji
Circularea cu ITP neefectuat/expirat amenda 5000 ron sau de 50 mil lei vechi + retinerea talonului de inmatriculare. Asa zice legea.
dan.gutu
Cred ca ai pus un zero in plus,5000 ron ! ohmy.gif
neajiji
nu e niciun zero in plus wink.gif foarte bine ca e mare amenda sa-i linisteasca pe "infractori" cu bombele lor care nu trec itp-ul
dan.gutu
Ai dreptate este intre 315 si 700 de roni,eram in urma cu amenzile.http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_penalizari_2.php Am invatat sa nu mai contrez pe nimeni ca primesc minus la reputatie. sad.gif
Diabolique
da un pret la un ITP nu pune nimeni? cat costa un ITP?
andu911
parca 70 am dat acum 2 saptamani, la meridian
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.