Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelope mai inalte pe stepway
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Imbunatatiri - Dacia Sandero
liviuprodan
Buna ziua.
Am un sandero spetway 1.5 dci din dec 2016 si se comporta destul de ciudat cu rotile din fabrica 202/55/16. Adica se comporta ca o caruta din alt secol.
Intrebarea mea este daca a mai montat cineva alte anvelope de vara mai inalte, gen 205/60/16 (215/65/16 de duster - cred ca arata grotesc).
O zi bună.
dizzy
Prima data ar fi bine sa verifici daca suspensia, directia si franele sunt in parametrii.
Ca daca se balangane din suspensie, nu o linistesti din anvelope.

doi: ce e aia comportament grotesc?
Se inclina prea tare in lateral, inspre fata?
Poti sa pui arcuri mai tari, amortizoare mai ferme, bara stabilizatoare mai groasa, etc.
StefanT
Anvelopele cu talon mai mare nu vor face decat sa amplifice ceea ce initiatorului nu-i place: comportamentul de barca.

Nu monta altceva decat ai in cartea masinii, si 205.60.16 nu apar acolo.
liviuprodan
”arata grotesc” ma refeream la aspectul masinii cu roti de duster.
Oricum in carte masinii nu am decat 205/55/16 si atat.
De iarna am montat jante si anvelope de logan 185/65/15 si are alt comportament peste sina de tramvai, gropi etc.
einstein1984
Pai si de ce ai luat Stepway daca nu-ti place cum merge? De ce nu sandero normal?
liviuprodan
De aceea sunt la sectiunea ”Imbunatatiri - Dacia Sandero”!

14 Dec 2017, 16:35:
Stepway pentru garda la sol, borduri etc.
Nmariusm
Va salut. Se pot monta pe sandero stepway cauciucuri cu profil mai pronunțat, gen offroad?
Stau in dubii cu achiziția mașinii deoarece la ieșirea din curte am vreo 50 m de urcat si am dubii ca o mașină cu tractiune fata s-ar descurca iarna .
RazvanF
Mai mult ca sigur se poate, dar nu uita ca trebuie sa pui marimea data de producator si sa respecti ce scrie in talon. Daca ai dubii ca nu ar urca atunci vezi de un duster 4x4 la mana a doua.
einstein1984
urca cu spatele sau betoneaza aleea
apolodor60
Buna seara ! Am achiziționat un Sandero Stepway 1.0 Sce(73hp) si a venit cu anvelope avand următoarea dimensiune: 195/55/R16. Întrebarea mea este daca se potriveste dimensiunea 205/55/R16 pe aceste jante de 16(nu stiu detaliile jentii)? Mentionez ca aceasta ultima dimensiune nu este trecută în CIV.
sorin1983
se potrivesc dar dupa ce ca e lesinata o mai chinui putin
Kardelus
Se potrivesc. Găsești dimensiunile pe stâlpul din interior al mașinii cum deschizi portiera.
Problema este că băieții de la reprezentanță/ rar nu au trecut celelalte dimensiuni în carte pentru modelul mai ieftin, stepway-ul mai scump venind cu anvelopele de 205 din fabrică. Teoretic trebuie mers la RAR și cerut să modifice în cartea mașinii ( plus niște bani deși e vina lor ). Practic cam toți polițiștii știu ce dimensiuni poți avea tu pe roată ( au și ei logan și e același lucru ).
einstein1984
de ce ar fi vina lor?
tatabobu
Eh, lasa...unii oameni nu stiu ca omologarea e de tip, nu de model.
apolodor60
Vad acum in CIV ca jantele de 16 au 6J ca dimensiune. Cei care au 205/55 R16 din fabrică au jantele la fel? Sau au 6.5J ?
torquemada
La Dacia Logan II (toate caroseriile):

185/65 R15 6J ET40 X=1895mm
195/55 R16 6J ET37 X=1891
205/55 R16 6J ET37 X=1928
apolodor60
Sper sa fie la fel si pe Sandero Stepway. Spun asta pentru ca pe wheel-size.com imi apare la jante de 16 6,5 J.
torquemada
Contează ce scrie pe janta(ele) montată(e) pe mașină nu cai verzi pe pereți !

LE: Suruburile se strâng la 105Nm nu 110... asta înseamnă copy-paste și gata avem "sait"
apolodor60
Eu tot stresez lumea pe forum pentru ca nu vreau sa cumpar 4 cauciucuri de 205 si sa vad ca nu se potrivesc pe jantele cu care a venit mașina.
Întrebarea este dacă jantele mele de 16(cu anvelope de 195/55/R16) sunt identice cu jantele de pe modelele mai scumpe(cu anvelope 205/55/R16)?

torquemada
E destul de clar, sper (atenție la data postărilor!)

LE încă o poză L52 e Logan II, Bcross Sandero Stepway
apolodor60
Jantele acestea:
https://altex.ro/janta-otel-originala-dacia.../AUT403003689R/
https://altex.ro/janta-otel-originala-dacia.../AUT403004103R/
https://m.emag.ro/janta-otel-mw-italia-6x15...&scenario_ID=49
s-ar potrivi pe Sandero Stepway 2019? Am văzut că rezerva are 6JX15H2 trecut pe jante si cauciuc 185/65/R15.
torquemada
H2 e profilul de acorare al cauciucului pe jantă

Încă un cod mai nou:
janta tabla 6xJ16 4 ET37, 403002053R 74,25euro
apolodor60
QUOTE(torquemada @ 7 Nov 2019, 09:09)
H2 e profilul de acorare al cauciucului pe jantă

Încă un cod mai nou:
janta tabla 6xJ16 4 ET37, 403002053R 74,25euro
*


Un cod pentru jante de 15 care s-ar potrivi? Din cele menționate mai sus de mine ar merge vreuna? Intreb pentru ca se gasesc anvelope ieftine la marci premium(conti, michelin, nokian etc) la preturi mai mult decât accesibile
apolodor60
Sa inteleg ca nu este nici un suflețel care să-și fi echipat sandero stepway-ul cu jante de 15, evident în afara legii...deși rezerva este tot de 15(dimensiune netrecută în certificatul de conformitate).
einstein1984
pai lumea isi ia stepway pentru jantele mari, de ce s aplatesti in plus si sa pui jante de sandero normal?
jantele de rezerva cu dimensiunia tipice nu s etec in certificatul de omologare pentru ca au viteze limitate.
RazvanF
Rotile mele de iarna sunt pe 15. Dimensiunea este trecuta/marcată pe portiera fata stânga. 185/15/65. Cele de vara sunt 205/16/60.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.