Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: despre consun combustibil
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
radu35rou
Salut,
Sunt proprietar de Dacia din aug.2017 și am o întrebare despre consum. Modelul meu este un Logan Stepway 1,5 d,90ps an 2017.Acum mașina are 11 000km. De când am mașina am observat ca consumul este cam 7-7.1 l urban,6-6.1 ext și cam 6.6 mix.Nu știu care este consumul normal la acest model(nu știu care este consumul dat de Dacia)
Precizez ca locuiesc in Germania și mare parte din km făcuți sunt pe autostrada.
Respect,Radu D.
roland
Consumul oficial il gasesti pe site-ul Dacia, pe care-l gasesti cu Google.
Oricum, cred ca esti constient ca, consumul depinde de multi factori si ca cel oficial e obtinut in conditii relativ ideale. Enumar aici cativa factori:

- viteza medie - prea mica inseamna ca mergi in aglomeratie, rezulta consum mare - prea mare rezulta ca mergi la viteze mari, deci consum mare
- durata drumurilor - drumuri scurte => motor rece, consum mare

Cu alte cuvinte, fara sa faci niste masuratori urban si extraurban si sa dai date complete de consum (adica sa includa si viteza medie), atunci e irelevant.

Consumul de exterior e optim pe la 90km/h, daca mergi cu 130 atunci vei avea consum mai mare, daca mergi cu 160 atunci vei avea un consum mult mai mare.

PS: Indicatiile afisate de calculatorul de bord nu sunt intotdeauna corecte, compara si cu consumul la pompa (plin la plin).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.