Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme baia de ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DaniChis
Săptămâna asta am reușit sa sparg baia de ulei la o dacie papuc 1.9 4x4 2005. Am pus baia de ulei noua, am făcut și schimbul de ulei dacă tot am ajuns la punctul cu baia, și după ce am mers aproximativ 20km, ceva a bătut foarte tare la motor și dintr-o data nu mai invarte motorul, dacă dau la cheie, se aude un cliț zi atât, oare din ce cauza s-ar fi putut bloca motorul asa în mers? Nu sa aprins becul la ulei în bord, chiar nu îmi explic. A mai întâmpinat cineva ceva de genul?
DaniChis
Poate o sa ii ajute pe alți, problema a fost atunci când sa spart baia, sa circulat puțin mai mult fără ulei, și un cuzinet sa încălecat cu altul sau ceva de genul, și au sărit 2 cuzineți. Urmează sa verific dacă nu sunt ceva probleme în chiuloasa și o sa revin cu alte informații.
maho
QUOTE(DaniChis @ 8 Feb 2018, 23:39)
când sa spart baia, sa circulat puțin mai mult fără ulei, și un cuzinet sa încălecat cu altul ..
.. ceva probleme în chiuloasa
*


Da' arborele "lai" verificat?
einstein1984
Pai nu trebuie sa circuli deloc fara ulei in baie, nu putin, nu putin mai mult.
DaniChis
Da , arborele a fost in regula , am invatat minte sa am grija cu baia de ulei si uleiul smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.