Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutia de viteze de la Renault 5 turbo pe Nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
lucius
As vrea sa stiu daca a mai facut cineva ingineria asta si ce probleme a intampinat . Stiu ca trebuie schimbate capetele la planetare dar mai mult ... nu. Are cineva idee ?
payty
credeam ca si la gtt motorul e tot longitudinal ca la alpine si nu prea stiam ce vrei tu sa faci cu cutia la nova. M-am lamurit intre timp.... blush.gif
tm8bnz
QUOTE(lucius @ 28 Dec 2005, 09:14)
As vrea sa stiu daca a mai facut cineva ingineria asta si ce probleme a intampinat . Stiu ca trebuie schimbate capetele la planetare dar mai mult ... nu. Are cineva idee ?
*



Mah tata.am avut cutia de GTT original,dar acum so vandut...nu ai mai dat pe atunci nici un semn de viata.
E un user anndi sau andi_nova...vezi si tu are o nova rosie la avatar,el are pe masina motor de 1721 cu tot cu cutie si din cate stiu are planetare de Solentza pe ea...dar mai bine iti spune el,e un veci d'al meu.

P.S. Cutia de 1721 e cam aceeasi cutie...prinderi/forma.

Ia vezi daca te ajuta poza asta (Cutie GTT)
user posted image
anndi
Multumesc pt introducere domnu bnz! Am eu pe nova cutie de 1721 si cred ca e de GTT(are codul JB), dar e posibil sa ma insel. Ca sa pui cutia asta pe motorul de nova tre sa modifici planetarele. Nu cred ca merg alea de solenza pt ca motorul de dacie e mai mic ca asta ce il am eu sus pe masina si cutia de GTT e mai mica decat aia de nova. Amandoia planetarele cred ca trebuie modificate, cu putin noroc pe aia lunga o sa o poti lasa de dacie. aia din stanga trebuie lungita(daca vrei sa o modifici pe aia de nova). Daca vrei una de reno, cauta de R21, R5, R11,R19,R9 caci toate sunt la fel. Eu mai am o planetare de R5 numai ca ii lipsesc o parte din bile si am una lunga de R21 cu o parte din ace lipsa(de fapt sunt la mien pe scut biggrin.gif ).
Dar totusi de ce vrei sa pui cutia asta pe nova? Eu zic ca nu are sens! E mult mai lunga decat aia de nova si la a 5 a motorul de dacie nu cred ca va face fata peste 120. Daca te mai pot ajuta cu ceva da-mi PM sau pe messenger sau pe mail, cum vrei. Bafta!

Mi-am amintit: daca vrei planetare de reno tre sa schimbi capul ala care intra in fuzeta cu unul de nova, chestie care poti sa o faci la un atelier de reconditionat planetare.
tm8bnz
Anndi,mai citeste odata ce scrie la Semnatura omului radmasa.gif
B-34-SGM
Cutia de dacie e mult prea scurta pentru motorul lui, si nu pune pe asfalt.
Intrebarea este : merg suportii de dacie, sau trebuiesc facuti altii?
anndi
Stiam, dar daca e sa o luam asa atunci ce sens mai are topicul??? Eu i-am spus cam ce ar trebui facut ca sa puna cutia de reno pe motoru de dacia. Suportii nu se potrivesc 100%, mai trebuie un pic lucrat la ei, dar nu mare lucru. Bafta!
tm8bnz
QUOTE(anndi @ 28 Dec 2005, 19:58)
Stiam, dar daca e sa o luam asa atunci ce sens mai are topicul??? Eu i-am spus cam ce ar trebui facut ca sa puna cutia de reno pe motoru de dacia. Suportii nu se potrivesc 100%, mai trebuie un pic lucrat la ei, dar nu mare lucru. Bafta!
*



PT CA OMU NU ARE MOTOR DE DACIE ! radmasa.gif
Ti-am zis sa citesti ce srie la semnatura...Nova GTT (motor R5)...
lucius
So... imi cer scuze daca nu am intrat in detalii so ... o fac acum : am motorul de nova 1.6 cu chiuloasa de renault 9 turbo , carb , turbina si cutia de nova nu mai face fata + ca e prea scurta la 1-a si a 2-a . Am luat o cutie de renault 5 , timoneria si o planetara . Vreau sa stiu daca trebuie vreo planetare lungita si daca da CU CAT , daca mai trebuie si alte modificari gen suporti etc . Merci pt interes si ajutor .
ydaniel
cam cat e o cutie de r5t?
B-34-SGM
Lasa mai Luci, ca aruncam noi cutia pe masina si fara ajutorul expertilor, si nu spunem la nimeni secretele operatiunii.
lucius
Eu ma gandeam sa nu mai spunem nimic nimanui si sa se intre in garaj pe baza de PASS .
cei7pitici
QUOTE(lucius @ 3 Jan 2006, 00:54)
Eu ma gandeam sa nu mai spunem nimic nimanui si sa se intre in garaj pe baza de PASS .
*




Daca ati fi cautat pe forum gaseati....acelasi modificari care le implica si cutia de r5, r9, r11, r 19
anndi
QUOTE(tm8bnz @ 28 Dec 2005, 21:00)
PT CA OMU NU ARE MOTOR DE DACIE !  radmasa.gif
Ti-am zis sa citesti ce srie la semnatura...Nova GTT (motor R5)...
*




QUOTE(lucius @ 29 Dec 2005, 00:44)
So... imi cer scuze daca nu am intrat in detalii so ... o fac acum : am motorul de nova
*



Vezi mai bnz ca are torusi motorul de DACIA! tongue.gif

Daca ai luat planetara scurta atunci e aproape bine pentru ca daca se potriveste ca lungime, atunci nu o sa iti intre in butucu de nova. Planetara lunga ar trebui sa se potriveasca, dar tre sa vezi la fata locului. Nu stiu daca priza se potriveste. Bafta!
lucius
QUOTE(cei7pitici @ 3 Jan 2006, 11:32)
Daca ati fi cautat pe forum gaseati....acelasi modificari care le implica si cutia de r5, r9, r11, r 19
*



Mi-ai fi de mare ajutor cu un link. Merci !
B-34-SGM
Forumul e vraiste, e plin de topicuri inutile, care nu au nici o treaba cu inbunatatirile daciei. Topicurile interesante au fost ingropate sub aceste topicuri inutile.
cei7pitici
QUOTE(lucius @ 9 Jan 2006, 10:51)
Mi-ai fi de mare ajutor cu un link. Merci !
*



Ca sa-ti dau un link trebuie sa sap eu.....asa ca ....
cei7pitici
QUOTE(cei7pitici @ 9 Jan 2006, 12:48)
Ca sa-ti dau un link trebuie sa sap eu.....asa ca ....

Modificarile constau in schimbarea electromotorului cu unul de renault care se potriveste la gauri pe CV de renault, modificare rulmentului de presiune (sulment de renault in carcasa de rulment de nova, sau invers, nu mai tin minte), 2 planetare de renault taiate si sudate pe planetarele de nova la lungimea care-ti trebuie (astea s-ar putea sa le mai am eu), modificarea discului de ambreaj (miezul cu canelurile de la un disc renault puse pe coroana de la un disc de nova de 200), crearea a 2 suporti pt, cutie ca sa nu-ti incline motorul (sau modificarea celor de renault), schimbarea multiplicatorului de la cablul de kilometraj.......si s-ar putea sa mai intimpini si altele.

Cand am vrut sa vand tot pachetul modificat gata de montare nu l-a vrut nimeni.
*


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.