Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA LODGY SUV 2020
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
address
UN SUV DE CLASA SUPERIOARA LA DACIA

Monovolumele nu mai sunt la moda, si, printre modelele Dacia, Lodgy a sedus cam greu publicul. De aceea, cu ocazia innoirii sale, in 2020, constructorul sau ar putea sa il transforme in SUV familial, pastrandu-i cele 7 locuri.

Lodgy este greu acceptat de public. Cu toate acestea, el a dat dovada de reale calitati: spatiul sau generos ii permite sa primeasca confortabil sapte persoane, iar raportul pret/performante este unul din cele mai interesante ale marcii Dacia. Motivul ar fi alura sa un pic cam seaca, sau faptul ca nu mai e la moda? Intr-adevar, in ziua de azi, monovolumele si-au pierdut cota de piata, fiind atacate de cross-over-urile familiale, deseori mai atragatoare. Este si motivul pentru care marca Dacia este tentata sa schimbe in profunzime acest model, pentru a-l transforma intr-un adevarat SUV.
Atentie, nu este vorba de a-i da o silueta musculoasa, ca a Duster-ului. Caroseria va fi mai patratoasa, cu lateralele mai putin sculptate. Pentru ca, avand cu 25 cm mai mult ca fratele sau mai mic, viitorul Lodgy “SUV” ca trebui sa adopte un stil mai fluid. Pentru asta, volumul sau interior va fi ajustat prin marirea cotelor (ampatament si lungime), care vor compensa concesiile facute design-ului (acoperis mai jos, hayon mai inclinat…). Va oferi un spatiu la bord egal ca marime pentru pasagerii randurilor 2 si 3 de scaune. In privinta cufarului, daca judecam dupa cel al modelului actual, va fi cel mai mare din segmentul sau. Disponibil cu cinci sau sapte locuri (cu doua scaune suplimentare in cufar, ca optiune), viitorul Lodgy – care ar putea sa fie denumit altfel, cu aceasta ocazie – va fi deci un adevarat vehicul familial.
Nu se pune pentru moment problema dotarii cu o transmisie 4x4 a acestui Lodgy devenit SUV. Va trebui sa se multumeasca cu doua roti motrice. Dar variantele de echipare de nivel superior vor putea beneficia de sistemul Extended Grip, un antipatinaj inteligent, care permite rularea pe teren accidentat cu un pret minim. In privinta motorizarilor, acest model va putea conta pe motoarele pe benzina ale Duster II (1,6 SCe 115 si 1,2 TCe 125). In schimb, nu va putea beneficia de noul 1,3 TCe lansat pe Renault Scenic. Pentru diesel-uri, se va baza in continuare pe motoarele 1,5 dCi de 90 si 110 CP. Iar in raport cu generatia actuala, cea viitoare va avea o oferta de echipamente mai larga. Accesul cu card si climatizarea automata vor putea face parte din optiunile propuse. Calitatea perceputa va fi crescuta gratie materialelor mai rafinate, iar insonorizarea ameliorata.

Pe scurt:
Lansare: toamna 2020
Lungime: in jur de 4,60 m
Motoare benzina: 115 si 125 CP
Motoare diesel: 90 si 110 CP
Pret: de la 13.400 € (estimat)

(Cf. revistei AutoPlus, martie 2018)

[attachmentid=1628083725]

[attachmentid=1628083726]

[attachmentid=1628083727]
einstein1984
intai minciuna cu duster 7 locuri, cand s-a fasait aia a devenit lodgy SUv... Jurnalistii lu peste , pic de rusine nu mai au.
psychoo
Imi dau seama ca e poza fake de cate ori vad muchia de sus a geamului sub plafon ca la masini.
De fiecare data imi zic "in sfarsit si-au revenit astia" ca apoi sa ma dezamageasca realitatea.
Abordarea actuala e o sursa imensa de zgomot la viteze mari, iar umplerea cu chedere nu ajuta asa mult cum au crezut ei cand au proiectat "noul" duster
Bicicleta galbena
Nu e foto, clar, e un exercitiu pe calculator. Mie mi se pare ca arata foarte bine, dar clar ar canibaliza unele modele Renault.



AndreiMR
Prin interiviuri cu oficiali Renault se spunea cat se poate de clar ca Lodgy va avea un succesor, dar in alta forma. A picat ideea de Grand Duster, dar un SUV Lodgy ar avea multa logica. SUV-urile sunt inlocuitoarele masinilor de familie, iar Duster e totusi mai mult o masina de segment B decat C. O varianta mai spatioasa nu ar face decat sa aduca vanzari foarte bune in plus. Eu cred ca e extrem de plauzibila varianta asta...cu viitorul Lodgy SUV. Insa ma indoiesc ca va arata macar aproape de aceste randari.

In materie de motoare, in mod sigur nu are cum sa vina cu variante de 90 de cai putere. Probabil ca va aparea cu 1.5 dci de 110 si cu 1.6 dci...mai trece ceva timp si se ieftineste motorul mai nou, suficient cat sa fie pus pe un SUV mai mare si un eventual FL pentru Duster
einstein1984
nu SUV ci cross over...
AndreiMR
Cum il marketeaza conteaza mai putin...probabil va fi ceva in stilul Peugeot 5008, un monovolum cu aspect de SUV. Evident, fara designul interesant al Peugeotului smile.gif
einstein1984
si la juma de pret
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 28 Mar 2018, 06:13)
intai minciuna cu duster 7 locuri, cand s-a fasait aia a devenit lodgy SUv... Jurnalistii lu peste , pic de rusine nu mai au.
*


Fake news pe sub mana de la Dacia/Renault.
torquemada
Așteptăm XJC-ul, dar întâi trebuie lansate Clio5 și Captur2
einstein1984
pai captur abia are ph2 de anu trecut, nu? ce e XJCul?
Ironik, fake nius e de la jurnalisti...
papa_mulo
Pai Clio 4 are facelift de la jumatea lui 2016 si la toamna se prezinta clio 5...deci cel mai probabil ca in 2019 apare si Captur 2.
torquemada
Dacia Duster H79 (from 2010-02 to 2017-09)
Dacia Lodgy J92 (from 2012-01 to 2017-12)

Renault Captur J87 (from 2013-01 to 2019-10)
Renault Clio Van X98 (from 2012-07 to EOP)
Renault Clio X98 (from 2014-06 to 2018-12)
novio
Se reia tema X-trail/Qashqai? Asa aratau si randarile pentru Duster 2/
dacotec
Au inceput sa bantuie pe strazi!
einstein1984
doamne fereste sa repare drumu, ca se duce dacia s atesteze in republica moldova, si angajeaza soferi de acolo, nu?
jay333
QUOTE(dacotec @ 16 Nov 2018, 09:46)
Au inceput sa bantuie pe strazi!
*


Asta nu e x6wannabe ala de l-au anuntat pentru rusia si restul partii aleia de glob?
wolfin
yup. seamana

einstein1984
arkana se numeste, am zis eu mai sus.
henrywallace
Nu cred ca e o Dacie. Cred ca este Renault Arkana in teste caci doar in RO au cel de-al doilea cel mai mare centru de testare al lor din lume.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.