Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu funcționează boxele din față
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
BlueHack
Nu mai funcționează boxele din față. La un moment dat am fost să le schimb iar electricianul a spus că în dreapta nu ar exista fir și că de aia nu se aude. Imposibil să nu existe fir, la un moment dat funcționau ambele boxe originale.

Acum nu mai funcționează nici în stânga. Ce ar trebui verificat? Și cum?
DrV
Salut.
Cele doua variante la care ma gandesc eu sunt
1. au ruginit contactele+/-papucii dintre fire si boxe (de dat boxa jos, indepartat papucii, smirgheluite contactele, schimbati papucii la nevoie)
2. in mufa/mufele playerului, din bord, nu mai face contact papucul raspunzator pentru boxa. eu am infipt o pana (o bucatica de lemn) astfel incat sa nu mai aiba joc - mai greu de explicat in cuvinte, incerc sa revin cu o poza dupa amiaza.

Succes
psychoo
Daca nu mai ai fir l-o fi smuls careva afara prin burduful de langa balamale...
bygy007
mai este si a treia varianta finalul din aparat dus
psychoo
Perfect de acord, doar ca pe mine ma intriga cum a putut sa zica acel nene ca nu exista fir...
BlueHack
Mulțumesc pentru sugestii. Nenea ăla de la Meridian cred că nu avea chef de muncă. Firul e clar că exista de la început din moment ce funcționau toate boxele când am luat mașina.

Ar putea să fie finalul ars dacă merg boxele din spate?
psychoo
Se poate pt ca sunt 2 etaje de amplificare stereo. Se arde unul, celalalt poate merge in continuare
bygy007
depinde ce ai in aparat unele au separat fata spate 2 finali altele au unu sigur , si da se poare arde un canal sau doua restul mergind fara probleme
bion
A ajuns apa la difu din usa sau numai pe mufe. Difu poti sa-l scoti si fara sa demontezi panoul de plastic.Verifici ochiometric. Masori cablaju sau legi orice jaf de dif si vezi daca macane.Cost 0, 2 neuroni. Durata 10 minute.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.