Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vacanta in Serbia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3
UXE
Salutare,

Mi-am propus anul acesta sa vizitez partea de Est si partea de Sud a Serbiei , insa nu stiu cat voi putea cuprinde din cele doua.


In prima faza am incropit un plan pentru obiectivele din Estul Serbiei.


Ziua 1:

- Lepenski Vir
- Fortareata Golubat©
- Fortareata Ram
- Viminacium
- Cetatea Semendria

Ziua 2:

- Fortareata kladovo (Fetislam)
- Manastirea Vratna ??
- de completat cu altele

Ziua 3:

- Pestera Rajkova
- Pestera Ceremosnja
- Pestera Ravnistarka
- Kucevo (optional)

Ziua 4:

Negotin
- Muzeul haiducului Veliko
- Casa lui Mokranjac
- Muzeul Krajina
- Biserica Veche construita dupa regula otomana


Ziua 5:

- Manastirea Bukovo
Zaicear
- Muzeul National
- Parcul Kraljevica
- Conacul lui Radul Begov
- Felix Romuliana, Gamzigrad


Ziua 6:

Knjazevac
- Casa Ace Stanojevica
- Muzeu
- Sit arheologic Timacum Minus
- Archaeo-etno parc Ravna

Ziua 7:

Sokobanja
- Fortareata Sokograd
- Cascada Ripaljka ( vara e secata )
- Marco Polo pećina
- Muzeul
- Moravice (Nu l-am gasit pe harta)
- Baile turcesti din Sokobanja


Sincer, nu stiu pe unde sa ma cazez si in cate locuri sa impart cazarea.


Totusi am 2 saptamani la dispozitie, insa as fi vrut sa imi ramana o sapt si ptr banatul Romaniei...
gibonu
@UXE

Foarte tare.

Daca te ajuta, ai aici cateva vorbe despre Negotin, inclusiv o recomandare de cazare:
https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...9169&hl=negotin

Ca sugestie, daca tot ajungi prin zona si ai tipm, merita sa te abati putin prin Bulgaria, pe la Belogradcik si Vidin. Gasesti cateva detalii in link-ul de mai sus.

Bafta.
UXE
@gibonu, multumesc ptr link.

Legat de sugestia ta, am vizitat anul trecut:

- Fortareata Baba Vida
- Fortareata Kastra Martis
- Pestera Magura (insa nu am vazut picturile rupestre, cred ca trebuia platit in plus)
- Stâncile Belogradchik
- Fortareata Belogradchik
- Manastirea 7 altare
- Pestera Ledenika



Revenind la Serbia, mai sap in weekend si revin cu planul conturat.



30 Mar 2018, 12:32:
Ce parere aveti de vama de la Naidas ? E aglomerata? Am citit pe net niste articole de vamesi corupti... wacko.gif
danLaza
Deobicei este o vama putin folosita (Naidas) doar micul trafic al localnicilor. Drumul pana la vama e indicat sa-l faci pe zi e aproape inexistent marcajul rutier si e cam rau (foarte peticit)si virajat in rest este o zona foarte frumoasa .
UXE
@danLaza, mersi de informatii .. f utile biggrin.gif

Imi mai poti spune te rog de unde pot cumpara o cartela sim de internet imediat dupa ce trec vama?


Si o alta inrebare, sarbii stiu engleza sau romana? Cum ma inteleg cu ei?
espacern
Toti care lucreaza in zona frontaliera stiu/inteleg.....dar este mai bine sa nu ajungi la "discutii" cu ei!
argon
QUOTE(UXE @ 3 Apr 2018, 09:09)

Si o alta inrebare,  sarbii stiu engleza sau romana? Cum ma inteleg cu ei?
*



LA granita cu Ro stiu, si nu doar ei, ci toti politistii pe o distanta de 50 de km de RO. Sa vezi ce fain iti cer spaga in romaneste.
UXE
Ma refer la cei din magazine, pe strada, restaurante , obiective turistice... cu politistii n-am eu treaba...


Totusi cred ca ar fi bine sa imi iau o cartela cu internet si cu voce... ptr ca no roaming.. deci intrebarea mea inca e valabila, de unde?
argon
Daca sunt tineri stiu engleza mai mult sau mai putin, peste o varsta (~40) nu ai nici o sansa sa te intelegi, doar prin semne.
UXE
Am facut rezervarile (3 la numar) pentru Serbia. La Negotin o sa stau la Hotelul Inex Krajina.

Imediat dupa ce am facut rezervarea la hotel m-a sunat un nr de Serbia si am vorbit cu un nene care stia romana. Cred ca era sarb, ca mai stalcea cuvintele dar mi-a fost mai mult decat suficient ca sa inteleg perfect ce voia sa zica.
Practic ma sunase sa ii confirm cazarea.


Dupa vreo 2 zile i-am trimis un mesaj (de fapt la toate cele 3 cazari) prin booking.com in care am intrebat daca trebuie sa declar ceva la politie si de unde pot cumpara o cartela SIM.

Imediat m-a sunat acelasi nene si mi-a spus ca face el toate demersurile necesare la politie. La fel mi-au raspuns si ceilalti de la cele 2 cazari, dar pe mail.

Legat de SIM nu prea m-a lamurit, dar mi-a zis ca are WI-FI.. ceea ce voiam eu de fapt si i-am si explicat ca am nevoie de internet ca sa folosesc google maps prin serbia si eventual sa mai aflu info despre obiective turistice din zona.

M-a surprins placut interesul sarbului. Stiu ca si la bulgari m-au mai sunat unii.


Aaa,.. sarbul mi-a zis ca am si parcare asigurata.


Acuma incerc sa aflu ce SIM-uri au si la ce preturi si sa vad de care sa cumpar. As vrea sa imi ajunga ptr o sapt INTERNET si ceva VOCE.


cccccc
sarbii au o cartela pe o saptamana cu harti. se poate procura la posta lor sau benzinatii
UXE
Imi poti da mai multe detalii? Pret? Minute si date incluse?

Eu am intrat pe fiecare site la MTS, Telenor si VIP insa am inteles ca cel mai bine e sa cumpar cartela din magazinele oficiale pentru ca vin in 3 dimensiuni SIM, MICRO-SIM si NANO-SIM. La chioscuri este posibil sa imi dea SIM.


Am vazut ca un VIP Mobile este chiar in Biserica Alba insa inchide la ora 18:00. Ar mai fi unul in Semendria unde o sa fie prima cazare. Asta ar trage obloanele la ora 21:00.

cccccc
informatia a fost pe "spre grecia prin serbia si macedonia". cineva din administratori sau moderatori a postat. cred ca anul trecut sau max 2 ani. cel ce a postat nu a dat precizari despre card. banuiesc ca facea referire la un card normal de telefon smart. am fost si eu interesat insa am procurat intre timp un gps garmin. spre seara am sa fac o lecturare si poate dau de mesaj.
UXE
Mersi smile.gif
adi24oradea
https://www.mts.rs/privatni/mobilna/pripejd/touristsim

daca doresti cartela sim cu net si minute
testike
In caz ca nu gasesti altceva:
- pentru google maps poti sa descarci hartile si offline.
- pentru voce poti suna cu Digi Anywhere de pe Wifi. Am inteles ca si Orange ar avea ceva asemanator, dar nu am folosit.
UXE
Cartelele de la VIP mi se par mai interesante... o sa mai studiez.

As putea sa downloadez hartile offline, dar totusi as vrea net ca mai caut informatii "on the spot" .

Extraordinar de mult nu o sa vb la tel, dar vreau sa fiu in permanenta legatura cu cei din tara asa ca imi voi lua o cartela 1Gb de net si ceva minute nationale si internationale.


Cum e cu parcarea la ei? E tot asa cu limita de doua ore si in functie de zona?

argon
In orice oraș am fost ( Belgrad Novisad Nis) am lăsat mașina la cazare și m-am dus peste tot cu transportul in comun sau pe jos. Depinde cat ești de comod, eu fac la city breakuri pe zi 20 km pe jos fara probleme. In belgrad e nasol cu parcarea, că nu te te descurci cu plata, asta dacă găsești loc. E prin SMS, și nu am reușit să plătesc , iar automate nu am găsit.
UXE
Pai cred ca asa e cel mai bine.


Trebuie sa imi fac niste CD-uri cu manele sarbesti ca sa ma integrez in peisaj ? Daca ma opreste politia sau merg prin cartiere dubioase...gen
UXE
Am facut acoperire CASCO pe o luna pentru Serbia si am consultat din nou conditiile de sedere in Serbia.


Pentru cunoscatori:

1. Trebuie sa declar la vama ce bunuri electronice detin asuprea mea? mobil, aparat foto etc?
2. Dovada detinerii a sumei de 50 de eur / zi ? Cu extras de cont?
3. Punctul vamal de iesire?
vallixx
Ce dracu cauti tu in Serbia? N-ai gasit si tu nimic mai 'teresant? Gen tari d'astea unde nu trebuie sa declari si vibratorul. Ca tot electric e si ala..... tongue.gif
UXE
Pai sunt chestii interesante si prin Serbia.

Unde pot cumpara si eu niste dinari in Bucuresti?
UXE
Si RCA-ul asta pare ca e valabil in Serbia

user posted image
gibonu
@UXE

De cate ori am fost in Serbia nu mi-am pus niciodata problema de cumparat dinari sarbesti.
In multe locuri poti plati in Euro sau cu cardul, exista case de schimb valutar si bacomate.

In iulie 2013, inca puteai schimba marci germane la casa de schimb (fara niciun fel de gluma).

Polita de asigurare este OK (sper ca si perioada de valabilitate este buna).

Bafta.
UXE
Valabilitatea este buna.


Din pacate nu am euro si nu mai schimb. Prefer sa scot de la bancomat ori de cate ori este nevoie. Numa sa nu imi inghita cardul din vreo prostie ca am pus-o biggrin.gif

In alta ordine de idei, cum intru in Serbia am nevoie sa imi cumpar o cartela de internet si voce si m-am gandit sa achizitionez: https://www.vipmobile.rs/en/private/internet/visitorsim


Adica imi ofera 10Gb de internet (nu-sh daca am la ce sa il consum intr-o sapt) si voce timp de 82 de minute din cate inteleg eu din oferta lor.

Probabil ca seara o sa am wi-fi , dar in timpul zilei vreau sa folosesc mereu maps-ul ptr trasee si sa caut informatii neprevazute. Cred ca cu un 1Gb m-as descurca , dar vreau o cartela cu date si voce .... ceva mai convenabil nu am gasit.

Cei de la telenor nu prea dau detalii daca au SIM-uri date + voce.









Apropo, pe autostrazi pot plati taxa cu cardul?
Laurentziu83
Da, platesti autostrada cu cardul fara nici o grija. Vezi ca benzina e mai scumpa ca la noi

Cazari gasesti cu duiumul la 20 de euro/noapte pe marginea drumului in zona aia, doar sa te uiti dupa semnele de sobe/zimmer/rooms; ceri sa iti arate o camera si te decizi. Sau cauti o cazare pe booking, vezi cat costa, apoi te prezinti acolo fara sa rezervi si negociezi cativa euro din pret la cazare, ca oricum i-ar fi dat lui booking drept comision. Asa am facut la Neum, in Bosnia, dar cred ca merge si aici.

Nu trebuie sa declari nimic la vama, nu te intreaba nimeni nimic (de fapt nu m-a intrebat nimeni niciodata daca am bani suficienti la mine). Am trecut si eu pe la Naidas si e ok. Doar sa nu ai viza de Kosovo in pasaport ca face cam urat granicerul si pune stampila de anulare pe ea. Daca stiam, aratam buletinul.
Pentru muzica, cauta pe youtube "serbian music" si gasesti acolo melodii sa-ti faci un cedeu cu manele iugoslave, Severina, Ucitelije, Ministarke, Sandra Afrika, Miligram, etc, sa te integrezi in peisaj.

Asigurarea CASCO eu zic ca ai facut-o degeaba, ca nu e riscul sa-ti fure cineva masina, dar daca te simti mai bine asa, e ok; eu nu m-am simtit in nesiguranta nicaieri in balcani, nici macar in Albania.

Pacat ca n-ai si Bosnia acoperita pe cartea verde, ca merita sa intri si pe acolo, drumul spre Sarajevo face Transfagarasanul de ras. Bine, si in partea sarbeasca e misto drumul si plin de pesteri, eu mi-am bagat gheara-n gat cand am plecat dimineata din Sofia catre Sarajevo unde aveam rezervare seara; daca n-aveam rezervare, ramaneam o noapte prin zona.

Fiind tara din fosta Iugoslavie, sunt obisnuiti cu marcile germane asa ca accepta euro fara nici o greata in locurile in care nu trebuie sa-ti dea factura. Kosovo si Muntenegru inca au moneda oficiala euro, asa ca...

De final, pot sa-ti urez sa te bucuri cat mai mult de aceasta tara superba. Si maine as reveni in tarile din fosta Iugoslavie, mie personal imi plac mai mult decat Grecia.
argon
QUOTE(UXE @ 14 May 2018, 12:05)
Pai sunt chestii interesante si prin Serbia.


*



Nu, nu sunt. fiind în Serbia de cel puțin 10 ori din care ultimele 9 in trecere, spun că Nu merita sa cheltui banii in aceasta țară. Bosnia și Muntenegru sunt mult mai interesante. Chiar și Macedonia. Singurul obiectiv cat de cat sa merite drumul e Belgrad, unde 1-2 zile sunt mai mult decât suficiente, in rest e slab rau dpdv turistic, Kosovo idem.
Laurentziu83
In sud-vestul Serbiei ai ajuns?

La Kosovo nu te contrazic, desi n-am ajuns decat in Pristina; Prizren ar fi diferit.
Macedonia nu m-a impresionat, iar in loc de Skopje poate vizita Strehaia, ca e mai aproape si la fel de kitsch, nici nu-i trebuie acoperire pe cartea verde.

Oricum, daca nu-i place in Serbia, poate sa mearga in Muntenegru sau in Albania, unde cartea verde e valabila.
Pentru Kosovo trebuie asigurare separata, conform tabelului atasat. Cu intoarcere prin Albania si Muntenegru, nu direct Serbia.
[attachmentid=1628086725]
UXE
Da, cu tristete adanca in suflet am aflat ca benzina e mai scumpa ca la noi desi salariul mediu pe economie la ei e cam ca cel minim de la noi.

Cazari am gasit pe booking mai din timp. Imi place sa merg la sigur.


Stii tu ca nu se fura Subaru la sarbi? E o piesa rara tongue.gif .. Acuma na, am facut-o si ptr alte cauze nu numai ptr furt.. nu-sh poate ma trezesc cu luneta sparta sau cu oglinzile furate... etc etc...

Nu am programat sa merg prin Bosnia , la cate obiective am scos pentru Serbia mi-ar trebui o luna sa le vizitez.

Pentru cei care considera ca nu e nimic de vazut in Serbia o sa revin cu poze. Ideea e ca eu nu caut exceptionalul, dar sunt si locuri frumoase pe acolo de vazut.

Mie de ex imi place sa vizitez: fortarete, pesteri, biserici vechi, orase muzeu (arhitectura cladirilor in special), cascade, muzee , case memoriale, kafane tongue.gif , sa fac mini trasee montane etc...


Acum ma streseaza faptul ca tre sa gasesc un bancomat imediat dupa intrare in Serbia pe la Naidas.


Au si in limba engleza, nu? biggrin.gif

Sincer, nu as mai schimba dinari la noi, as intra asa fara ei in Serbia si as cauta cel mai apropiat bancomat.


Am vazut ca sunt vreo doua bancomate in Biserica Alba, dar pare cam saracacioasa zona si mi-e frica sa ma duc la bancomat, poate sunt dubiosi pe acolo... tongue.gif

cj98czh
Observ la tine o frica de orice s-ar putea intampla rau ... + ca ai nevoie sa iti confirme cineva fiecare decizie care o iei ... ce dracu ... ai o varsta deja ... nu mergi in Pandikinstan ... sau pe luna ..
UXE
Sunt mai precaut tongue.gif
Laurentziu83
Mie mi-e frica dupa o astfel de vacanta sa revin la noi, ca-s mult mai civilizati sarbii decat romanii.

Nu te mai lua dupa toate tampeniile de pe net, ca si acum mai sunt romani care cred ca in Bulgaria se fura rinichi si alte balarii; bucura-te de vacanta, de plescavita, de berea Jelen si de rakia. Tarile fostei Iugoslavii sunt foarte misto si oamenii la fel.
gibonu
QUOTE(UXE @ 18 May 2018, 12:00)
Sincer, nu as mai schimba dinari la noi, as intra asa fara ei in Serbia si as cauta cel mai apropiat bancomat. 
Am vazut ca sunt vreo doua bancomate in Biserica Alba, dar pare cam saracacioasa zona si mi-e frica sa ma duc la bancomat, poate sunt dubiosi pe acolo... tongue.gif


Bai nene, devii enervant cu toate ideile astea crete.
Daca tot esti atat de speriat, mai bine stai acasa.

Ai in poza de mai jos unul dintre bancomatele din Biserica Alba (Bela Crvka).

[attachmentid=1628086817]

Dupa cum vezi din poza, acolo este o agentie a unei banci. Depinde la ce ora ajungi, poti schimba Euro la banca daca gasesti deschis.
Am folosit si bancomatul si biroul de schimb al banci. Si nu mi-a dat nimeni in cap.

Bafta si poate ne povestesti si noua cum a fost.
cj98czh
Atentie la viteza!!!!

"Beginning with Friday, April 27, 2018, the monitoring of average driving speed on all highway sections in Serbia begins. The traffic police will begin penalizing all those who drive over 120 km/h by even one kilometer.
The Roads of Serbia has installed cameras in all designated locations, and the speed will be measured based on the time needed to go from one toll booth to another.
Drivers of vehicles registered in Serbia will be sent tickets to their home addresses, but each driver will also be able to see their average speed on the slip at the toll booth. On the other hand, foreigners will be stopped by the traffic police immediately at the toll booth and will have to pay the speeding ticket at the nearest court authority.
Also, drivers will no longer be able to avoid the speeding ticket by stopping in the middle of the section – at a resting spot or a gas station – as the number of “intercepting” vehicles will also increase on all highway sections in Serbia.

For example, the shortest amount of travel time allowed on the 423-km Subotica – Nis section is three hours 31 minutes, whereas, on the Belgrade – Nis section, it is one hour 58 minutes. The minimum time needed not to exceed the limit of 120 km/h on the road from Belgrade to Subotica is one hour 34 minutes, and, on the Belgrade – Sid route, it is 54 minutes.
From Horgos to Presevo, on the 537-km route, one mustn’t travel under four hours 16 minutes, and the minimum travel time proscribed for the section from the Vrcin toll booth to the Presevo toll booth is three hours.

The tickets are as follows – RSD 3,000 for driving at 120 to 140 km/h, RSD 5,000 for driving at 141 to 150 km/h and RSD 10,000 for driving at 151 to 160 km/h. The ticket of 10,000 to 20,000 dinars is issued for driving at 161 to 180 km/h, and it also entails three negative points and one to 12 months without a driving license.
The ticket for driving at 181 to 200 km/h is 20,000 to 40,000 dinars, along with one to 30 days in jail, six negative points and three to 12 months without a driving license. Those who drive at 201 to 220 km/h will need to pay 100,000 to 120,000 dinars, spend 15 to 60 days in jail, incur 14 negative points and spend eight to 12 months without a driving license.
Finally, there is no fine for driving over 221 km/h, but the perpetrator is looking at 30 to 60 days in jail, 15 negative points and nine to 12 months without a license."
Laurentziu83
Adica sa nu depasesti viteza medie de 120.
Iar amenzile, traduse in euro, ar fi 26 de euro intre 120-140 km/h, 42 de euro intre 141-150 km/h, 84 de euro intre 151-160 km/h. Nu-s de speriat. Peste 160 km/h, amenda ar fi tot 84 de euro, dar mai primesti si suspendare de permis.

In concluzie, nu-s cine stie ce sanctiunile; tii cruise-ul la 120 si e ok, oricum au o retea buna de autostrazi.
UXE
Am comandat o cartela Visitor SIM , sper sa ajunga la cazare pana sambata. Gazda a fost de treaba si mi-a dat numarul ei ca sa imi fac cont la VIP.


Nu ma agit cu depsairea vitezei legale.. o sa merg linistit. Doar e concediu, nu?
SandelBS
Nu e vorba ca mergi linistit, ca asta e clar de vacanta, dar se obisnuieste prin Balcani sa stii ca ai limita de 90 si la un moment dat in boscheti sau dupa curba o limitare de 50-60 si evident radaru langa.

In unele tari te mai intelegi cu ei, in altele nu.

Eu nu mi-am luat nicio amenda de viteza pana acum prin afara, pentru ca am mers legal sau dupa bastinasi. Era sa-mi iau pentru altele, dar asta-i alta poveste.

In orice tara ai fi, sa aprinzi farurile, ca altfel nu te-ar opri asa aiurea sa te intrebe un'te duci.

Tare aia cu >220 , nu e nicio amenda, da intri la bulau. Eu sustin si ideea de confiscare a masinii (ca mijloc folosit la infractiuni), dar am mai vazut ca sunt destui p-aici cu dreptu de proprietate.
UXE
Nu folosesti waze?


E si asta o tactica sa te tii dupa bastinasi, cam asa faceam si orin bulgaria.

Intrebare: au camere de depasire a vitezei?

St
Pune ochelarii, a postat Cj mai sus smile.gif
UXE
Acolo e vorba de autostrazi.

Eu ma refer in general. Pe autostrada nu am traaeu.
Laurentziu83
Nu stiu unde ati intalnit voi atatea radare pe drumurile alea ca eu am fost de coispe mii de ori prin Bulgaria, am fost de cateva ori prin aproape toate tarile din Balcani cu masina (fara Macedonia si Kosovo), am intalnit de cateva ori radarul, dar n-am dat niciodata un singur cent politiei din zona. O singura data m-au oprit bulgarii la un control de rutina noaptea, la Albena, s-au uitat in acte, mi le-au dat inapoi si asta a fost tot.

Mergi in limitele legale, eu merg in general cu 100 pe cruise pe DN, sau in ritmul traficului, ca oricum se merge mult mai rezonabil decat la noi, nu e nici un badea Gheorghe cu 1310 din '87 care se kka pe el cu 40 cand vede flash-uri de radar, toti merg la limita legala, plus ca nu sunt atatea radare ca la noi si nu vei avea probleme.

Cel mai important: bucura-te de tarile astea misto, mult mai civilizate decat RSR-ul si lasa-i deoparte pe cei care se sperie de amenzi. Daca iti permiti consumul la masina aia, n-ai sa mori daca platesti odata o amenda de cateva zeci de euro.
UXE
Ok, deci mai sunt 2 zile pana la plecarea in Serbia.

Drumul mi l-am ales sa il parcurg astfel


Voi pleca pe la 5 dimineata si sper sa ajung pe dupa amiaza la destinatie , dupa care vreau sa ma plimb nitel prin oras si pe malul Dunarii... poate o ciorba de peste sa incerc...

Laurentziu83
Bulgaria am facut-o de zeci de ori pe toate partile, ca doar e la 2 pasi, mi-e drag sa o vizitez, niciodata n-am avut probleme cu radarele, basca am mers cu 90 pe limita de 40 (d-aia abuziva, nu serpentine).

Prin tarile din ex-iugoslavia, idem, n-am avut nici o problema. Nu mi-e frica ca imi fura masina, ca are romb pe capota si sperie hotii, nu mi-e frica de radare ca nu o calc cu 140 ca sa ajung cu 5 minute mai devreme, doar merg normal ca toata lumea, ca oameni sunt si acolo si aici. Si se bucura nespus daca le apreciezi tinuturile. Trebuie doar sa ai grija cum abordezi temele politice (deh, se mai dusmanesc intre ei) si n-ai nici o treaba.

Vacanta placuta UXE!
UXE
Mersi. Revin cu poze. biggrin.gif
SandelBS
Intocmai, scoti numai ce e rahat pe la noi tongue.gif aia au un drum.principal. s i 2 ulite, e simplu sa dai cu matura, la noi mai intervine si factorul ma.doare n cur de altii, arunc tigari, ambalaje pe jos

Nu prea ma ajuta tabela electronica, prefer sa vina la timp si des, decat sa vad ca scrie undeva ca vine pestw o ora. Si daca chiar vreau sa ma uit cand vine un autobuz, ma uit pe tel pe maps si de obicei e o eroare de 1-2 min, probabil un semafor.

Asa ca de mizerie, e peste tot, mai ales in capitale mari, si faptul ca vin autobuzele la timp...repet, sofia nu are aglomeratie cine stie ce. Vor ei sa aiba corporatiile (shared service center) din Bucuresti, dar mai e pana acolo. Si cand vor fi, atunci sa comparam. Pana atunci, 2,5 mil > 1,2 mil, si asta se vede.

Ca infrastructura e peste bucuresti clar, mai ales ca are o centura in adevaratul sens al cuvantului, noi avem un drum comunal, dar asta nu inseamna ca exceleaza la tot.
vallixx
Nici n-am zis ca exceleaza la tot, am zis doar ca este peste Bucuresti din multe puncte de vedere.....

Mi se pare relevant faptul ca e mai ușor să dai cu mătura dupa 1.2 mil decât după 3 mil. Argumentul e bun si-l accept....insa nu ma incalzeste prea tare pentru ca problema ramane. Cert e ca la ei e mai curat decat la noi. Nu ma ajuta foarte tare faptul ca ar exista o explicație.

Mai degrabă vad altă explicație: servicile lor de curățenie sunt dimensionate corect sau se fac cu simț de răspundere, in timp ce ale noastre sunt subdimensionate sau se fac cu durere in sculă, inclin sa cred ambele variante cu accent pe durerea in sculă....care este atat de românească. sad.gif

Idem transport in comun. Nu mă încălzește că metroul nostru deservește dublul sau triplul numărului de călători, dar mie mi se lipește mana de bară din cauza de jeg, in condițiile în care acolo nu mi s-a intamplat. Metrou care m-a luat de la aeroport.....metrou care e inceput tot pe vremea comunistă, dar la niste ani dupa ce l-am inceput noi.

Si stai linistit ca am stat si 40 min, pe ceas dupa un autobuz 105, fix acolo la.Auchan unde au fwtut semaforul daca intorci in intersectie, stii sigur zona.
Timpul de așteptare e comparabil.

Deci....eu nu aleg punctele slabe.....doar compar doua (sau mai multe) lucruri, pe sistemul "ale noastre vs ale lor". Pe incercate pe propria piele, nu din vorbe. Si ale noastre cam dau cu virgula.
SandelBS
QUOTE(vallixx @ 27 May 2018, 18:02)
dar mie mi se lipește mana de bară din cauza de jeg, in condițiile în care acolo nu mi s-a intamplat.
*



Mda, fix la tine ma gandeam dimineata cand am pus mana pe o bara sa ma tin in 41.

Mai lipsea sa scrii de metroul din drumul taberei...care nu se mai face odata. Nu ca as fi mare fan metrou, poate nu va mai fi asa aglomerat, ca eu am nevoie de 368 din capat pana la romana. Am as o satisfactie de nedescris cand se uita babele urat la mine cand se duc pana la piata (usor identificabili dupa carucior de piata) ca stau jos binemersi.
cj98czh
Acu sa nu lasi un om batran sau femeie gravida sa stea jos nu este tocmai un motiv de lauda .... este nesimtire doar ..
SandelBS
Stimabile, am zis doar babe care n-au ce face acasa. Aia care-s in baston nu se duc la piata la 8, cu atat mai mult cat au si locuri rezervate in autobuz.

Am zis eu ceva de gravide?
cj98czh
Ideea ramane ... sunt persoane in varsta ... ca nu stau acasa si le apuca umblatul la ore care mai mult incurca este alta treaba .... dar la ideea expusa de tine ... parerea mea ramane valabila ... esti un macho ca tu stai jos si babele se uita la tine cat de frumos si bine crescut esti ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.