Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Smart ForTwo
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4
SiloS
Anul trecut am inceput sa cochetez cu ideea achizitiei unei masini mici. Evident, nu ma atragea nimic de pe piata. Cand ajungeam la un model care sa-mi placa, deja nu mai respecta criteriile impuse. Trebuia neaparat sa fie o masina mica, cu motor mic, sa consume putin, sa fie relativ "fasneata", nici prea veche si nici prea scumpa. Si cel mai important, trebuia sa aiba acel ceva care sa o faca speciala, sa ma faca sa imi doresc sa o conduc. excl.gif

Am avut pe mana masina bunicului meu, o Fabia 1.2 HTP Sedane. Se intampla in primavara lui 2016. Am mers cu ea o perioada, dupa care i-am dat-o inapoi. Masina mare, puturoasa, cu un design interior/exterior de rahat, fara sa-mi placa deloc senzatia de la volan. Avantajul ei era la "pompa". Cand am alimentat-o pentru prima oara cu carburant in valoare de 50 RON, s-a ridicat acul considerabil. Am ramas suprins. ( intre noi fie vorba, nu atat de surprins pe cat am ramas cand am ajuns cu Nissan-ul pentru prima oara la pompa - la 50 RON abia se cunoaste pe ac, cu 200 RON ridic acul la 1/3 inferioara radmasa.gif )
Am cochetat cu ideea unui LOGAN, a unui CLIO, a unui RENAULT 5 ( foarte misto masina ph34r.gif - singura masina mica ce sa-mi placa cu adevarat), a unui GOLF 4, a unui PEUGEOT 306, MAZDA MX5, BMW E46 318i (masina ok, 1.9 benzina + GPL "tine cu casa", dar BMW-urile incep de la 6 cilindri in sus ) si SMART.

Mersesem cu Smart ca pasager acum vreo 5-6 ani si mi-a placut - avea ceva special. Anul trecut am fost de chiar am vazut (si condus) un Smart diesel, dar nu mi-a placut prea mult masina respectiva. Apoi am avut un prieten care a cumparat un Smart Diesel pentru nevasta-sa, dar femeia nu il conducea. Nu mai tin minte motivul exact. Ori din cauza ca nu-i placea masina, ori inca nu avea permis. Am condus-o si pe-aia. Interesanta masina. Dupa care am lucrat si investit in garaj. Acum cateva zile am hotarat sa reiau cautrarile, "sa vad" masini si poate-poate o sa-mi placa vreuna. In timpul saptamanii m-am dat pe net, am lasat la "favorite" cateva masini si Vineri am vorbit cu proprietarii.

Sambata am fost de am vazut masina. Prima si singura. Mi-a placut. Din toate punctele de vedere. Atat cotoarba, cat si proprietarul. Duminica m-am dus cu banii, am facut actele si am plecat "cu ruscacul in spinare". Fara sa mai vad si altele. Vazut - placut - batut palma.

Pe scurt: 0.6 benzina turbo, 3 cilindri. Cutie manuala automatizata cu 6 rapoarte. Geamuri electrice, Aer Conditionat, Inchidere centralizata cu comanda prin butoanele de pe cheie, ABS, sistem de control al tractiunii. Si turometru! Nu toate au turometru, iar turometrul este un must-have pentru mine.

Se conduce si se simte special - parca as fi intr-un mic kart ce are pus peste el o caroserie de plastic. Imi place. Imi place si mai mult contrastul pe care-l fac masinile mele, senzatia dintr-una in alta este ceva soc. Intotdeauna. Din BMW in Nissan, din Nissan in Suzuki, din Suzuki inapoi in BMW si mai nou, din BMW in Smart. Dacia nu o pun la socoteala, pentru ca momentan e un morman de fiare vechi - dar e tinuta in garaj.


Ce urmeaza sa ii fac.... sa o inmatriculez pe numele meu. Si sa-i schimb uleiul. Atat.

Poze cu rucsacul:
MuciX
So porti sanatos, mie imi plac de nu mai pot smarturile.
espacern
Sa fie ce-ti doresti!

O "bagi" pe GPL? tongue.gif
bion
Ii trebuie o remorca pentru butelie.
bgdrenault
Un inginer pentru autobaza nu iti trebuie?
Sa te poarte sanatos.
einstein1984
ai vrut masina si ai luat carucior de cumparaturi...
Iulikk
Ca carucior? Ca nici un portofel mai mare nu incape in ea biggrin.gif
AR-18-MOS
Pe interior e mai mare decat pare. Atentie la consumul de ulei, dupa 75.000km e cam gata motorul la ele si incepe sa consume ulei destul de mult.
bucatzel
Cand n-o gasesti prin curte, cauta dupa Patrol, poate s-o ascuns in spatele lui biggrin.gif
cj98czh
Cu smartul cam asa este, dupa 70.000 km cam trebuie umblat in motor.

Multi kmp fara probleme!
argon
Nu înțeleg cum unui car guy poate sa ii placa cotețul asta de pițipoance. Cutia e de toată jena, motorul trebuie refăcut din 50 in 50k.
cj98czh
Hai argoane canta la alta masa ..
dizzy
Cand o sa stai intr-un oras cu prea multe masini o sa înțelegi.
Smart e scula excelenta de oras, iar doua locuri ii ajung colegului.
argon
Ați fost cu una? Va place cum si cand schimba vitezele?
4x4
Am mers o data cu smartul OG prin grecia. Be smart, rent a smart they said.
Si mam plimbat de multe ori cu cel bazat pe twingo. E mai ok decat pare la prima vedere, dar nu pt mine, poate sa mearga moka, nu ma simteam egal cu ceilalti participanti la trafic.

Ignora haterii, ai luat ce ai vrut, multi kmp smile.gif
AR-18-MOS
QUOTE(argon @ 7 May 2018, 17:10)
Va place cum si cand schimba vitezele?
*


Greoi si cu delay destul de mare. Schimba ok doar in forja.
Muttley
QUOTE(argon @ 7 May 2018, 18:04)
Nu înțeleg cum unui car guy poate sa ii placa cotețul asta de pițipoance. Cutia e de toată jena, motorul trebuie refăcut din 50 in 50k.
*



Un om normal, civilizat, cu putin respect in special pentru propria-i persoana, ar fi zis:
"masina mica" in loc de cotet de pitipoance. "Cutia se strica" in loc de partea cu toata jena.
In viata reala esti un mutalau de exceptie, nu legi 2 vorbe, autism total. Daca asta e metoda ta de echilibrare, de anulare a frustarilor comportamentale, de razbunare pentru respingerea ce-o-nduri din partea celor ce de inconjoara, si anume de a fi mitocan pe internet, unde lumea vine sa se relaxeze... pai te anunt ca, garantat, sfidezi penibilul.
Imi provoci sila cu atitudinea asta de rebel imaginar, stricator de dispozitie, mai multa decat pot explica.


SiloS, felicitari. Echilibru in parcul auto in cazul tau.
mars
Si mie imi place soarecu’, chiar ma gandesc serios la un Forfour in loc de Twingo (imi trebuie si locuri in spate). Pentru oras e numa’ buna, nu-ti trebuie mai mult.
cj98czh
Muttley - jos palaria pentru postul ala smile.gif
MyKe89
I-a zis-o de a dat log off și a tăiat cablul de net. radmasa.gif

Bravo, Muttley!
sorin1983
pleaca singura de pe loc cand e in drive?
AR-18-MOS
Nu, e cutie robotizata, nu e cu convertizor de cuplu.
mars
QUOTE(cj98czh @ 7 May 2018, 20:31)
Muttley - jos palaria pentru postul ala smile.gif
*


Mda, ai avut dreptate pana la urma, trebuia sa-l las pe argon cu mod_preview pe viata, sa nu ma bag unsure.gif...
AR-18-MOS
Să nu exagerăm. Până la urmă are dreptul la opinie și să și-o exprime cum consideră. În plus, fiecare cu topic aici are buton de delete, de unde rezultă că-și păstrează topicul după cum îi place.
Dacă se ajunge ca pe alte topics (nudămnumec5exclusiveshit) să se facă doar precum patrupezii când se-ntâlnesc, atunci toată sub-aria asta nu-și mai are rost.
Nu zic că Muttley n-are dreptate, da' și argon cand era moderator, îl ardea pe bune câteodată și de atunci se plac ei atât de mult.
Muttley
Mos, mai citeste o data primul post din topic. Si a 2-a oara. Simti entuziasmul? Bucuria initiatorului, ca si-a luat o masinuta care-i place, ca sa nu mearga cu maxi-taxi? Daca nu, citeste-l si-a 3-a oara. Si vine asta, si??? Se exprima cum considera?

Mai eram eu, dupa cateva saptamani de munca, pe sub masina, si dupa ce i-am dat cu carpa pe bord, bucuros ca am terminat, vine asta si se exprima la fel, "cum considera", ca e, citez, "oroare".

Bai, in ce univers traiti? La ce calitate umana aspirati, ce valori promovati???

N-am nimic personal cu argon, cand a avut ceva de zis pertinent si civilizat, am acceptat dialogul. Ainjtain la fel, a dat-o de gard, ne-am spurcat, acum posteaza normal la mine pe topic si e armonie.

Vezi mai jos! wink.gif
mars
AR-18-MOS, nu sunt de acord. E jurnalul omului. Daca ai ceva bun de zis, zici. Daca ai ceva de rau (cum ca masina ar avea probleme cunoscute), o “impachetezi” frumos si-i pui si fundita.

Altfel, decat sa scoti o mizerie gratuita, cum ar fi ca e cotet sau urata (desi pana si Multipla s-a vandut, sa nu mai zic de Smart) mai bine taci. Parerea mea, desigur.
AR-18-MOS
QUOTE(Muttley @ 7 May 2018, 22:28)
ce valori promovati???
*


Bărbăția - întotdeauna spune ceea ce crezi cu adevărat.
Repet, oricine care are topic pe această sub-arie poate alege cum să îl modereze. Dacă nu îți place o postare, ai de ales: o ignori, o ștergi, îi iei morții la bairam + o ștergi, o ștergi + te întâlnești cu el să-i strângi măna... la ușă etc.
wolfin
Sa te folosesti sanatos de masinuta. E decenta la pretul ei sh. Cum s a scris putin msi sus..are mici hibe..dar care nare.

Off topic.

De ce nu va mutati pe topicul cu limuzina. Poate ajunge la 900 de pagini pana in w end
Muttley
Pentru barbatie recomand mersu-n piata, la ciorile care schimba valuta, si criticat acolo.
Aici ii zice comunitate. Iar sa dai in SiloS cand e mai bucuros si ne arata si noua de ce, asta nu e barbatie, se cheama altfel.
Deja e teoria chibritului.
cj98czh
QUOTE(AR-18-MOS @ 7 May 2018, 23:36)
Bărbăția - întotdeauna spune ceea ce crezi cu adevărat.
*



doar ca on cazul gazului rar nu este vb nici de barbatie nici de inteligenta ...
R19/16v
QUOTE(Muttley @ 7 May 2018, 19:44)
Un om normal, civilizat, cu putin respect in special pentru propria-i persoana, ar fi zis:
"masina mica" in loc de cotet de pitipoance. "Cutia se strica" in loc de partea cu toata jena.
In viata reala esti un mutalau de exceptie, nu legi 2 vorbe, autism total. Daca asta e metoda ta de echilibrare, de anulare a frustarilor comportamentale, de razbunare pentru respingerea ce-o-nduri din partea celor ce de inconjoara, si anume de a fi mitocan pe internet, unde lumea vine sa se relaxeze... pai te anunt ca, garantat, sfidezi penibilul.
Imi provoci sila cu atitudinea asta de rebel imaginar, stricator de dispozitie, mai multa decat pot explica.
*



Daca ai putea condensa un pic pasajul a.i. sa incapa la semnatura, eforturile-ti ar fi apreciate wink.gif
bion
Aceste cuvinte doare dar exprima opinia multora. Ciudat e ca se dau pe gheata si unii care petrec cu argon cel pus la stalpul infamiei.
PS avand in vedere varsta impricinatului nu cred ca asimileaza ceva pozitiv.
PSPS Mie imi pare smart o gluma nemteasca dar daca cineva o iubeste sa se bucure de ea..
bucatzel
In prima faza, o sa ignor maiestuos (citat din clasic in viata) unele bucati din discutia de mai sus, in ideea ca e decizia lui Silos daca vrea sa faca el curat si sa ramana jurnalul masinii. Mai departe, om vedea.

Cat de goanga de-i subiectul jurnalului, o singura data m-o socat una, pe "autostrajile" de la menti, acum multi ani. Mergeam eu cu ~130 (geam deschis, fumam linistit), cand de-data ma depaseste una de asta. Bine, nu sa-mi zboare scrumul sau ceva, se auzea ca isi urla bojocii motorasul ala. La volan, o fatuca cu o colectie de cercei impresionanta pe fata. Io nici macar nu stiam de ce sa fiu mai mirat, de faptul ca prinde cumva atat fara sa se dejghioace, sau de cat de relaxata era fata aia in timp ce storcea tot ce putea din motorasul ala de polizor.
Bwwlan
Crezi ca era o de-asta? Mai vad si eu pe autostrada cate-un Lupo sau Daihatsu Cuore sau vreun Ka conduse de nebuni cu 140-150 cum trec pe langa mine da-i las in plata Domnului, ca si eu am fost odata tanar si storceam Matizu' la 120 de parca eram satul de viata...
Oricum, faina chistoaca, da' IMHO, exclusiv de oras. Cum ai iesit si-ncepi s-o calci, suge ca o sugativa si e stabila ca o foaie de hartie.. N-am condus asa ceva si, de ce sa mint, nu-s curios.
marksman
Mie mi-ar placea una din asta, dar electrica, strict pentru aia 11 km de naveta. Cred ca doar 3 km merg extraurban din toti aia 11, asa ca o "goanga" electrica din asta ar fi numa' buna.

LE: multi kmp fara probleme!
MuciX
Daca ai dusuri la birou, iesi mai bine cu o bicicleta. 11 kmp e nimica toata.

Eu am mers cu zmart, dar era argintiu. E misto in oras, in sensul ca motorul cara fix atat cat este nevoie. Simt mai mare de risipa decat am avut in mondeo estate in oras, mai rar. E totusi nevoie sa te obisnuiesti cu ea si modul de condus. Spun asta pentru ca orice denivelari se simt de parca ar fi munti. Iar cand a fost sa o parchez cu spatele, parca s-a intors in loc, a fost o senzatie super ciudata. Dar nimic foarte nasol.
Are tot ce ii trebuie, a\c, o trapa cu sun-roof, directie super usoara. Am inteles ca se lucreaza cam greu la ea, ca nu e totul chiar accesibil, dar nu cred sa fie o problema pentru SiloS.
cj98czh
QUOTE(MuciX @ 8 May 2018, 07:30)
Am inteles ca se lucreaza cam greu la ea, ca nu e totul chiar accesibil, dar nu cred sa fie o problema pentru SiloS.
*



Pt. o revizie ... desfaci jumatate de masina ... partea din spate ... dar la cat este de lunga ... nu cred sa fie o problema ...
einstein1984
QUOTE(Muttley @ 7 May 2018, 23:41)
Pentru barbatie recomand mersu-n piata, la ciorile care schimba valuta, si criticat acolo.
Aici ii zice comunitate. Iar sa dai in SiloS cand e mai bucuros si ne arata si noua de ce, asta nu e barbatie, se cheama altfel.
Deja e teoria chibritului.
*


acuma si argon era bucuros de cotoarba lui de espero in care nu se auzeau claxoanesi ne-o arata, si tot l-am luat la misto... eu zic sa fim consecventi.
daca lua renault 5 eram primul care-l felicita pe Silos, indiferent de starea masinii.
bion
Nu prea ai capacitate de discernamant. unsure.gif
NU stiu cume cu ceasu pe roti. Am fost numai cu Steyr Puch si cu o chestie dina aia cu usa in fata. Am tras o frica de numa...
pishky
haios "rucsacul", sa te poarte multi kmP far di grij!
daca ce zic colegii cu refacerea motorului la relativ putini km, vezi ca unii au pus motoare de hayabusa pe dansele (da stiu, e de motocicleta, dar cred ca si zmartul e usor foc si ar face fata lajer motorul ala).

https://www.youtube.com/watch?v=AgwzHJo3IXM
einstein1984
asta are buson de golire ulei? sau il tragi cu furtunul pe la joja?

8 May 2018, 11:33:
poti sa-ti faci un tricou:
"am
[poza cu patrolul]
dar azi sunt ecologist
[poza cu smartu]"
VladSoare
Bag seama că cititorii de pe margine par mai deranjați de comentariile negative la adresa jucăriei decît posesorul însuși. Totuși, cînd îți iei o chestie de genul ăsta și o prezinți pe un forum de pasionați de mașini, nu te poți aștepta numai la laude, nu? unsure.gif
În rest, ce să zic, dacă ție-ți place, atunci bravo, mult succes și mulți kilometri. Să te bucuri mult timp de ea.
Încearcă doar să n-o înfunzi prea tare în locurile de parcare. Nimic nu e mai enervant pentru ceilalți, cu mașini normale, decît să vadă un loc liber în parcare, să meargă spre el plini de speranță, iar de aproape să constate că e țeapă. biggrin.gif
Laurentziu83
QUOTE(Bwwlan @ 8 May )
Mai vad si eu pe autostrada cate-un Lupo sau Daihatsu Cuore sau vreun Ka conduse de nebuni cu 140-150 cum trec pe langa mine da-i las in plata Domnului, ca si eu am fost odata tanar si storceam Matizu' la 120 de parca eram satul de viata...
*



Au si buburuzele astea farmecul lor cand mergi cu ele cu 140 si huruie motorul de zici ca ies pistoanele prin capota. Dar de regula n-au nici pe dracu', mai mult sunt afectate la mersul incet.
Si eu cate ori mai ajung pe la taica-miu prin batatura ii iau matizul sa vad daca mai e in parametrii inscrisi in talon.

Plus ca, in DE, daca oamenii au doar masina aia si au nevoie sa ajunga din A in B, merg cu cat pot, masina e oricum o consumabila.
AR-18-MOS
Cu 140Km/h mergi doar daca ai Brabus edition (cum am avut eu), pentru ca doar acelea sunt limitate la 150Km/h. Restul sunt limitate la 130Km/h. Zgomotoase nu sunt pentru ca treapta a-6-a este destul de lunga. Daca e zgomotoasa, e problema de esapament. Ala "pica" des si trebuie inlocuit, apoi se face liniste.
aLecsunder
Cine nu freaca toate ziua un oras aglomerat si lipsit de parcari nu are de unde sa stie ce viata usoara iti face o cacairoaga din asta. Am alergat una 4 zile acum ceva vreme si e greu sa-ti imaginezi pe unde o poti indesa biggrin.gif
b06fcn
Misto jucaria, s-o pedalezi sanatos...poate ii faci loc in Patrol si pleci cu doua masini odata...
hepea
Tin minte unul d'asta in drum spre mare, dupa Cernavoda, cum aveam pe pilot 130 si la deal il depaseam eu si la vale ma depasea el biggrin.gif
marksman
QUOTE(VladSoare @ 8 May 2018, 10:52)
Bag seama că cititorii de pe margine par mai deranjați de comentariile negative la adresa jucăriei decît posesorul însuși. Totuși, cînd îți iei o chestie de genul ăsta și o prezinți pe un forum de pasionați de mașini, nu te poți aștepta numai la laude, nu? unsure.gif
[...]
*


Nu te astepti numai la laude, dar conteaza si cum critici.
wolfin
trebuia cu tact..ca pt domnisoare. in genul bancului de pe topicul cu acelasi nume

Cica un individ este dat in judecata de catre o tipa pe care o categorisise "gasca proasta".

Judecatorul ii explica faptul ca e nepoliticos sa-i spui unei doamne asa ceva si il indeamna sa-si ceara scuze.

Cu o naivitate studiata, tipul il intreaba pe judecator:

- Deci n-am voie sa-i spun unei doamne "gasca proasta"?

- Nu, in niciun caz!

- Dar unei gaste proaste am voie sa-i spun "stimata doamna"?

- Bineinteles, nu s-ar supara nimeni.

- In acest caz, stimata doamna, va rog sa ma scuzati!
b06fcn
Colegu', citeaza si sursa bancului...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.