Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stopuri spate (rosii(
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
balamuc
Dupa cum am zis, pe mine ma mananca rau cand vine vorba de masina. Dupa montarea unui turometru, bord albastru, ceas de bord, bricheta si alte mici porcarii din astea, acum a venit se pare randul stopurilor.
Am primit o oferta foarte buna la niste geamuri de stop transparente. Evident le-am luat, insa acuma nenorocirea este ca trebuie sa gasesc becuri stop pe 2 filamente care sa lumineze direct rosu, in lipsa unei culori a geamului.
Becuri de semnalizare portocalii am gasit, dar de stop din parti.
Acuma, daca se poate, ajutati-ma si pe mine si spuneti-mi unde as putea gasi asa ceva. In targ nu aveau, iar singurul loc unde stiu sigur ca au e la ausburg, insa costa 150.000 becul si e cromat (adica de fite).
Eu vreau doar sa-mi arate masina mai bine, nu sa fac si senzatie.
O mana de ajutor ar fi binevenita. smile.gif
cezarb
Poti incerca cu leduri. Cauta leduri rosii superluminoase, cu diametru mare (10 mm), dar cu capsula transparenta. Le montezi pe un cablaj si le alimentezi printr-un stabilizator integrat gen 7805. E nitel mai mult de munca, dar rezultatul este spectaculos rolleyes.gif (cre' c-ai vazut stopuri de acest gen pe la masini d-afara). Avantaje- nu se ard ca becurile, plus ca le poti aranja geometria asa cum vrei. Dezavantaje: pretul si manopera.
argon
Iegzasta manunchi de leduri cu dulie la capat exact ca becul normal...dar nustiu daca sunt si cu 2 pozitii...
horiajam
QUOTE(balamuc @ 30 Dec 2005, 11:14)
Am primit o oferta foarte buna la niste geamuri de stop transparente. Evident le-am luat
*



Pot sa te intreb de unde le-ai luat ?/ unde le-ai gasit ?? ohmy.gif

balamuc
QUOTE(horiajam @ 3 Jan 2006, 23:10)
Pot sa te intreb de unde le-ai luat ?/ unde le-ai gasit ?? ohmy.gif
*



Le vindea cineva. sad.gif
Treaba cu ledurile stiu ca se poate, insa atatia bani si atata munca pe asa lucru......
Cel care mi le-a dat le avea pe o Nova si mi-a zis ca exista becuri rosii cu 2 filamente pentru pozitie si frana.
Acum am venit de la ausburg...nu aveau nici acolo.
Alte sfaturi pe care le-am primit: sa vopsesc becul cu marker rosu mellow.gif
sa pun o placuta pe interior intre geam si bec rosie (de
unde iau habar nu am)
Plus ca modificarile astea s-ar putea sa aiba un rezultat prost. Mi-e frica sa nu obturez lumina si sa nu se mai vada calumea.
Alt sfat mai interesant totusi e asta:
"Buna ziua, in primul rand multumim ca sunteti interesat de produsele noastre.
Avem bec 21/5 w rosu(cod produs : ALPIN81250)
dar este varianta led (pret 32.15 Ron - Tva inclus).
Este recomandat pt stopuri transparente tip LEXUS . Este functional si in stopuri normale, insa solicita modificari. Este necesar inversarea cablului de alimentare cu 12V al pozitiei cu frana.
In cazul in care mai aveti intrebari nu ezitati sa ne contactati.
......."
Asta da, dar nu stiu cum se face inversarea cablului de alimentare.

Am zis eu bine ca m-a mancat rau de tot.
horiajam
QUOTE(balamuc @ 4 Jan 2006, 16:14)
sa vopsesc becul cu marker rosu  mellow.gif
                                                    sa pun o placuta pe interior intre geam si bec rosie
*




Hai sa te ajut si eu cu niste sfaturi:

1. daca vrei sa vopsesti becul cu marker, oja , nu va tine mult . Se va decolora !!

2. la partea cu placuta rosie de pus intre bec si geam( pe interior ) as avea o idee: cauta si cumpara un spray rosu special de triple si vopseste partea care trebuie sa fie rosie( adica izolezi restul si vopsesti). Un nume la spray-ul ala nu am , dar are micut, avea o poza cu o tripla de golf IV, si costa 17 lei. Am folosit acest spray cand mi-am facut triplele rosii tongue.gif

Bafta smile.gif
balamuc
QUOTE(horiajam @ 4 Jan 2006, 17:29)
Hai sa te ajut si eu cu niste sfaturi:

1. daca vrei sa vopsesti becul cu marker, oja , nu va tine mult . Se va decolora !!

2. la partea cu placuta rosie de pus intre bec si geam( pe interior ) as avea o idee:  cauta si cumpara un spray rosu special de triple si vopseste partea care trebuie sa fie rosie( adica izolezi restul si vopsesti). Un nume la spray-ul ala nu am , dar are micut, avea o poza cu o tripla de golf IV, si costa 17 lei. Am folosit acest spray cand mi-am facut triplele rosii tongue.gif

Bafta smile.gif
*



Mersi.
Cand te referi la triple, spui geamurile de stopuri nu? smile.gif
Ca nu-s obisnuit cu toate denumirile.
Iar daca zici ca ti-ai facut toate alea rosii, inseamna ca e bun spray-ul. Se vede bine banuiesc.
horiajam
QUOTE(balamuc @ 5 Jan 2006, 09:58)
Mersi.
Cand te referi la triple, spui geamurile de stopuri nu?  smile.gif
Ca nu-s obisnuit cu toate denumirile.
Iar daca zici ca ti-ai facut toate alea rosii, inseamna ca e bun spray-ul. Se vede bine banuiesc.
*




Da , da .. triple egal geamurile de stopuri sau faruri spate .. cum vrei tu smile.gif Ele se numesc triple.
Da, sa vede bine, au iesit bine. Sunt poze pe forum cu masini care au triple rosii. Am sa caut o poza si cu masina mea ...


LE : am pus si poze( sper sa te ajute)

user posted image

user posted image
balamuc
Mersi mult. Ma duc sa iau spray.
george_d
Stai un pic ca eu n-am inteles. Poate sunt mai greu de cap sau cam obosit dar la ce ai mai cuparat geam clar daca acum il vopsesti rosu? Asa poti sa le faci rosii pe alea obijnuite si pastrezi noile geamuri pana gasesti bec rosu.

Eu le-am facut negre cu acelasi produs, doar ca e cu vopsea neagra, evident.
Yuri
@horiajam sau altcineva: o sugestie de magazin unde gasesc spray si eventual un pret aproximativ.

PS: un magazin din Bucuresti.
balamuc
QUOTE(george_d @ 6 Jan 2006, 15:02)
Stai un pic ca eu n-am inteles. Poate sunt mai greu de cap sau cam obosit dar la ce ai mai cuparat geam clar daca acum il vopsesti rosu? Asa poti sa le faci rosii pe alea obijnuite si pastrezi noile geamuri pana gasesti bec rosu.

Eu le-am facut negre cu acelasi produs, doar ca e cu vopsea neagra, evident.
*



Pai intr-adevar e o semiteapa. Am luat alea si ma aleg doar cu faptul ca voi avea doar partea unde-i becul de frana rosie, restul (adica semnalizare plus marsarier care oricum era alb) vor fi albe.
Problema e ca nu se gasesc becuri rosii pe 2 filamente. Nu sunt. Dupa cum am postat mai sus exista solutia unor becuri pentru LEXUS, insa e nevoie de a cea modificare de alimentare, care momentan nu stiu cum se face si nici nu ma prea incanta. A doua la mana, s-ar putea sa fie o teapa pe care incearca sa mi-o dea agentul respectiv ca sa dau 350.000 aiurea. Nu stiu.
Spray din ala o sa-mi iau preventiv. Daca gasesc o solutie ok, daca nu.... sad.gif . Bani aruncati aiurea.
Eu am mai vazut supernove cu geamuri transparente si la semnalizare aveau becuri portocalii. Insa la frana se schimba treaba, in sensul ca aveau leduri si nu becuri. Acele leduri insa costa prea mult. Mai bine raman cu teapa asta si atat, decat sa mai dau bani pe niste leduri si pe cineva care mi le monteaza, pentru ca trebuie schimbat probabil si sistemul de alimentare cu curent.
horiajam
QUOTE(Yuri @ 6 Jan 2006, 16:17)
@horiajam sau altcineva: o sugestie de magazin unde gasesc spray si eventual un pret aproximativ.
*




Eu din Iasi am cumparat spray-ul cu 17 RON, dintr-un magazin numit AUTOCENTER.
Scuze, dar in Bucuresti nu stiu unde ai putea gasi. Cauta la un magazin mai maricel auto( cred ca aveti blink.gif )
dxr
Gasesti sigur in targ la Vitan. Am vazut eu dar nu stiu cat costa. Daca iti cumperi spray-ul respectiv eu ma gandesc sa vopsesti becul. Poate tine mai mult decat cu marker sau oja. Parerea mea.
Yuri
Nu, eu vreau sa vopsesc o parte alba a stopului stock (am Nubira I). Sa il fac pe tot rosu. Dar nu stiu daca se mai vede bine lumina de marche-arriere bine, asa rosie.
horiajam
QUOTE(Yuri @ 8 Jan 2006, 11:02)
Dar nu stiu daca se mai vede bine lumina de marche-arriere bine, asa rosie.
*



Sa iti dau o idee, pentru ca sigur nu se va mai vedea bine marche-arriere-ul ( cel putin pe mine ma ajuta lumina aia alba ) : pui in ban sau lipesti ceva pe tripla unde ai marche-arriere-ul ca sa iti ramana putin alb liber, si in rest spray. Apoi indepartezi ce ai pus acolo si vei avea si tripla rosie dar si marche-arriere-ul alb.

Poate fi o idee.
Bafta.
george_d
Spray-ul ala e destul de bun, daca nu dai foarte mult pe lampa nu vei avea probleme cu intensitatea lumuinii. Cel putin pe mine nu m-a deranjat.
skija
becuri rosii se gasesc la mag. de piese auto... si pretul e acelasi...
am eu pe break....
ce-i drept sunt luate din Bz. dar presupun ca astia isi fac aprovizionarea cam din aceleasi locuri...
ar fi pacat sa strici geamurile alea...
Sony
QUOTE(george_d @ 8 Jan 2006, 15:47)
Spray-ul ala e destul de bun, daca nu dai foarte mult pe lampa nu vei avea probleme cu intensitatea lumuinii. Cel putin pe mine nu m-a deranjat.
*


Dar poate i-ai deranjat pe cei din spate! La asta te-ai gandit?
Yuri
Stopul arata cam ca in poza. Partea alba este jumatate semanalizare, si jumatate - lampa marsalier. Ar fi o idee sa las doua locuri albe rotunde. Adica vreau sa incerc sa vad daca da bine, dar intrebarea este daca pot sa il sterg daca nu imi convine? Si...pe unde se da? Banuiesc ca pe interiorul stopului...

user posted image
horiajam
QUOTE(Yuri @ 8 Jan 2006, 22:12)
Si...pe unde se da? Banuiesc ca pe interiorul stopului...
*




Eu am dat pe exterior. Daca tu vrei, incearca pe interior. Eu zic totusi sa dai pe exterior.
Radduu
cum sa dai pe interior??? dai degeaba. Pe exterior se da, spray se gaseste si la PETROM, sunt speciale pt stopuri, intensitatea luminii este la fel ca inainte, si nu derajeaza nici pe cei din spate...nu au de ce. Eu mi-am lasat si alb la marsalier ca sa vad bine cand dau cu spatele.
george_d
@Sony, cand dau cu spatele cu siguranta nu deranjez pe nimeni, ca doar nu sunt mai puternice. Era vorba de vopsit parea alba a stopului. Iar daca te referi la stop si semnalizare se vede mai bine decat la majoritatea daciilor de aceeasi varsta (20 ani) care au stopurile decolorate sau oglina varza. A, si nu s-a legat nici poltia de mine, si le am asa de 5 ani.
Sony
Problema nu este ca ar fi prea puternice stopurile ci ca ar fi prea slabe!
balamuc
QUOTE(skija @ 8 Jan 2006, 19:41)
becuri rosii se gasesc la mag. de piese auto... si pretul e acelasi...
am eu pe break....
ce-i drept sunt luate din Bz. dar presupun ca astia isi fac aprovizionarea cam din aceleasi locuri...
ar fi pacat sa strici geamurile alea...
*



Ooof. SI eu umblu sa gasesc niste becuri rosii in dracii aia mari. Unde ma duc, se uita aia de parca nici nu au auzit. sad.gif . Nimeni nu stie.

P.S: sper ca te referi la becuri rosii pe 2 filamente.
Sony
Ai incercat in Vitan?
balamuc
QUOTE(Sony @ 9 Jan 2006, 15:27)
Ai incercat in Vitan?
*



Evident. A fost primul loc unde m-am dus.
Nici la Ausburg nu aveau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.