Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ocolire speed bumper
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
UXE
Venind din sens opus si ocolind pe prima banda speed bumperul se retine permisul?

[attachmentid=1628088025]
RDK
Doar dacă are permis, altfel nu
dizzy
Adica Pejeul avea acelasi sens cu tine?
psychoo
Asta ma intereseaza si pe mine.
Ocolirea obstacolelor nu e interzisa. Daca semnalizezi si ocolesti acel obstacol ce lege se incalca? Depasire clar nu e
UXE
Ma refer daca beetle-ul ar fi ocolit speed bumperul pe prima banda.. eu asa am facut si m-a oprit: cica 1100 de lei amenda si permis suspendat 60 de zile.
Apoi imi zice ca are si el familoe si ca tre sa traiasca dim ceva. I-am lasat 80 de lei spaga, dar sincer nu stiu ce lege as fi incalcat.

N-am retinut ce mi-a zis garcea.. dar nu a mentionat vreun articol
argon
La noi multi au permis luat prin corespondenta sau teleshoping. . Depășirea pe trecerea de pietoni este interzisa, și în al doilea rând pe dincolo unde e pejoul nu e ' prima banda' de circulație cum au unii impresia , ci parcare .
psychoo
Domnule, poti sa iti predai permisul si sa mai faci legislatie.
Depasirea e foarte clar definita in lege.
Aia NU E DEPASIRE ci ocolire obstacol
maho
Cam multe ciudatenii in poza aia: pejo pus deandoaselea pe doua locuri de parcare (dintre care 1 pt. pers. cu dizabilitati), parcare la cativa metri de trecere, bumper la juma' de metru de trecere... dar doar pe banda doi (ma rog, "banda 1" pare ca nu exista)... plm, parc-ar fi caracal. tongue.gif
AR-18-MOS
Limitatorul de viteză este o amenajare rutieră, și ca orice amenajare rutieră a fost amplasată respecatând condițiile legale de unde rezultă că nu poate fi un obstacol.
QUOTE(Cod Rutier)
3. amenajari rutiere – totalitatea constructiilor, dispozitivelor si oricaror mijloace tehnice, altele decât cele destinate semnalizarii, amplasate pe drumul public în scopul asigurarii securitatii rutiere;
UXE
Era parcare in spic, iar ala ci pejoul pare ca a intrat cu spatele.

Orasul e Orsova.
GBX
Limitatoarele de viteză fac parte integrantă din structura rutieră și nu pot fi asimilate unor obstacole. În zona trecerilor de pietoni linia de demarcație a sensurilor de deplasare este întotdeauna continuă. Evitarea limitatoarelor presupune încălcarea liniei continue și circulație pe contrasens. Asta implică, din ce-mi amintesc, sancțiune din clasa 3.
cj98czh
QUOTE(psychoo @ 8 Jun 2018, 20:26)
Domnule, poti sa iti predai permisul si sa mai faci legislatie.
Depasirea e foarte clar definita in lege.
Aia NU E DEPASIRE ci ocolire obstacol
*



Daca to vb. de legislatie la zi ... puna mana si citeste ... ca ai ramas in urma smile.gif
marksman
Dar daca in dreapta limitatorului e o parcare si-l ocolesti pe acolo, mai incalci vreo lege? Depasire nu e, nu calci linia continua si nu circuli pe contrasens.
vallixx
Pai daca ai fost in spatele aluia, schimbi banda dupa care revii in fata lui (pentru ca evitand limitatorul iar ala franand ca sa nu-si rupa masina e clar ca vei trece in fata lui) cam e depasire. Si e ilegală de minim doua ori: 1. Pentu ca e pe trecere 2. Pentru ca e prin dreapta.

Insa ce observ eu este că nimeni de până acum nu are nicio problema cu cat de ilegal este amplasata acea parcare,...... pentru ca oprirea, staționarea (deci și parcarea) sunt interzise la mai puțin de 25m inainte si dupa trecerea de pietoni.
MoneyTalks
In tarile civilizate e OK sa il ocolesti, atita timp cit nu incurci masinile care vin din sens opus. In tarile bananiere din lumea a treia iti ia permisul si te amendeaza
cj98czh
Poate ca este ok dar nu legal ....
argon
QUOTE(psychoo @ 8 Jun 2018, 20:26)
Domnule, poti sa iti predai permisul si sa mai faci legislatie.
Depasirea e foarte clar definita in lege.
Aia NU E DEPASIRE ci ocolire obstacol
*



Doar că obstacolul nu exista, și ieșirea e înafara părții carosabile. Cum e posibil sa schimbi banda, când există doar o banda?

Parcarea e interzisa la mai puțin de x metri de trecerea de pietoni daca nu există parcare amenajata, dar daca exista parcare, nu e nimic ilegal , și e plin de parcări până în trecerea de pietoni în toate țările civilizate din UE. Mă îndoiesc că nemții sunt niste infractori daca mi-au permis să parchez mașină în loc amenajat la 30 cm de o zebra din Munchen.
psychoo
QUOTE
Art. 45

(1) Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe același sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers și ieșirea de pe banda de circulație sau din șirul de vehicule în care s-a aflat inițial.


Fain ca au modificat.
Deci daca se intampla sa ai un bolovan pe banda ta de mers vei opri masina si vei continua pe jos ca altfel depasesti linia continua si iti ia permisul...

9 Jun 2018, 09:12:
QUOTE(AR-18-MOS @ 8 Jun 2018, 21:33)
Limitatorul de viteză este o amenajare rutieră, și ca orice amenajare rutieră a fost amplasată respecatând condițiile legale de unde rezultă că nu poate fi un obstacol.
QUOTE(Cod Rutier)
3. amenajari rutiere – totalitatea constructiilor, dispozitivelor si oricaror mijloace tehnice, altele decât cele destinate semnalizarii, amplasate pe drumul public în scopul asigurarii securitatii rutiere;

*



Daca nu e obstacol, ocolirea unei amenajari este interzisa?
Iulikk
Bolovanu si "speed bumperul" intra la categorii diferite. Asta incearca lumea sa explice aici.
UXE
Eu cand am facut manevra nu era nicio masina in fata mea sau pe sensul opis sau in spatele meu. Si nici pejoul ala nu era parcat... si nici pietoni la mai putin de 50 de metri de trecere.

Era doar garcea intr-o masina la vreo 50 de metri mascat dupa o alta masina parcata. L-am zarit dupa ce am facut manevra.

Mai erau si altii opriti de el.
RDK
Dacă cineva are dubii că limitatorul de viteză e instalat fără avizul celor de la Rutieră, să facă o sesizare.
Până atunci, limitatorul, marcajele rutiere și semnele de circulație au rolul lor.
psychoo
Sa incetinesti. Cand ocolesti mergi mai incet, scopul e respectat...
maho
QUOTE(vallixx @ 9 Jun 2018, 00:04)
Insa ce observ eu este că nimeni de până acum nu are nicio problema cu cat de ilegal este amplasata acea parcare,...... pentru ca oprirea, staționarea  (deci și parcarea) sunt interzise la mai puțin de 25m inainte si dupa trecerea de pietoni.
*


Pai eu v-am zis ca-s mai multe chestii in neregula in poza aia; nu stiu cat de ilegale, poate ca in unele locuri nu sunt conditii pt. cei 25 m si se fac parcari de catre primarii (deci legal). Bumperul la asa distanta mica e cam fix-pix, ca franarea trebuie s-o faci ceva mai inainte de trecere, altfel risti mai multe. In rest, de obicei e linie continua, da' ce ne facem daca drumul nu e trasat (doar trecerea de pietoni), conditiile de trafic (masini, pietoni) iti permit sa ocolesti bumperul si ai spatiu suficient sa revii pe banda ta inainte de zebra? Mai e ilegala ocolirea?
Exemplul 1 (pe-asta n-ai cum sa-l ocolesti), spatiu intre zebra si bumper.
axabrt
Ok eu de obicei le ocolesc cam 20 cm, cat să iasă roata din stânga în afara lui.
Mă sui cu roata din dreapta pe chestia aia și oricum pot sa o iau mai in viteză decât dacă aș intră cu ambele roti peste ea.

In alte locuri unele segmente ale limitatorului sunt mai lăsate decât altele. Probabil pe unde trec camioanele.si alea pot fi luate mai cu viteza.

Totuși a apărut un model mai naspa mai îngust și mai plasticos...ăla daca ai mai mult de 10 kmh te scapă de pietre la rinichi
danutsb
Exista ceva care sa reglemnteze inaltimea limitatoarelor? In special cele construite din asfalt?
Am facut o sezisare mai demult, la politia rutiera, cu privire la constructia unor asemenea limitatoare si au constatat ca primaria le-au facut fara avizul lor, drept urmare primaria a fost amendata...dar atat.
Multumesc!
maho
Problema e mai veche, nu stiu daca are vreun update colegul initiator, din cate stiu (dar poate ma-nsel, ca nu mai sunt la zi cu legislatia rutiera) nu sunt reglementate la detaliu.
danutsb
Am cititi cea scris domnul VladSoare, insa nu m-am lamurit cu privire la dimensiuni.
Multumesc oricum.
O sa scriu politiei rutiere, poate ma lumereste ea.
Ca fapt divers, asta e diferenta intre un limitator si masina (stationata):
[attachmentid=1628094657]
la altele este mai mare, deci nu s-a respectat un standard...
maho
Tocmai pt. ca masinile au devenit in timp tot mai joase (nu doar cele "sport" sau super/hipercaruri) nu cred ca au fost facute standarde dimensionale pt. limitatoarele de viteza. "Standarde" ale bunului simt oricum nu exista la noi, si astea-s cele mai importante (vezi limitatoarele cu sectiune trapezoidala, din beton, drumurile de rahat sau - ca sa nu fiu partinitor tongue.gif - modul de a sofa al unora).
Cand pot, si eu le ocolesc macar cu partea stanga.
sobolan
QUOTE(maho @ 16 Oct 2018, 16:58)
Tocmai pt. ca masinile au devenit in timp tot mai joase (nu doar cele "sport" sau super/hipercaruri)
*



si mai au si baia din aluminiu si au scuturi de plastic(daca au) .....chestiile alea trapezoidale din cauciuc dur iti rup masina la propriu,eu am zis ca-s printre putinii care le ocolesc(daca e posibil) dar vad ca la unii e musai sa faca asta si nu ma enervez daca-s cu logan-ul si-mi franeaza cineva in fata tocmai ca sa treaca incet peste ele,asa fac si eu cand sunt cu golf-ul.....asta e romania noastra,o tara condusa de mizerabili/incapabili/fara studii/analfabeti .
Domnule danutsb o sa te plimbi din politie in "drumuri si poduri" si in alte administratii de o sa-ti fie mai lejer sa schimbi cate o baie.....adica te lasi la mana ta !!!

BTW: de cand cu pesta porcoasa au aparut speed-bumpuri insotite de persane ude pe drumuri nationale fara semnalizare.....adica ai 80-90 si deodata te trezesti cu el in fata,nu poti frana ca te fura persanul ud si treci peste el,asta inseamna crima curata.
Lord Hades
Hm... in BV a apărut o generație noua de opritoare, mult mai blânde cu pietrele la rinichi. Posibil sa ramana montate si peste iarnă, la cat sunt de plate.
danutsb
Eu nu am nimic impotiva limitatoarelor, insa modul de constructie (prea inalte si abrupte) m-au facut sa fac reclamatie la politie. Mi-au raspus foarte frumos, in aprox 20zile, ca au fost executate fara autorizatie si ca au amendat primaria.
Chiar daca nu se va intampla nimic, pentru cultura mea generala, am de gand sa mai fac o sezizare (tot "online") cu privire la modul de constructie a acestora.
...bine ca n-am de gand (in viitorul apropiat smile.gif ) sa-mi iau Ferrari.
einstein1984
are ridicara de punte fata pentru asa ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.