Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 si visul reconditionarii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
anixpower
Buna ziua dragi prieteni !

Stare : posibil garnitura chiuloasa fisuarata . mananca 500ml ulei la 500km . rugina aproape deloc doaR chederul geamului pasager spate si pe langa cheder portbagaj partea de jos stanga dreapta eu zic ca este nimic serios ( pe dedesubt este data cu smoala ). am mers cu aceasta masina foarte mult si sta pe dreapta de 1 an de zile. simt ca are nevoie de atentie si intentionez sa o pastrez ( in garaj nu in fata blocului ).



Doresc sa stiu parerea dvs. in ceea ce tine de investitie si de calculele mele. toata speranta mea este ca pompa de servofrana sa fie asa buna cum a fost cand am parasito. ( chiar era )

Am facut un tabel in care am adaugat ceea ce am ceea ce nu si cateva costuri estimate.

Taxon
Cam optimista lista ta de cumparaturi ... zau. Nu cred ca mai gasesti un set bun la banii aia. Gresesc?
Dar un mecanic batrin ai la indemina?
Ca astia mai cu tuleie nu prea stiu ei chichite de Dacie ...
anixpower
Ma pricep zic eu indeajuns sa ma descurc.Am folosit acea masina 2 ani in care eu am schimbat ce a fost de schimbat si reglat.

Singura frica pe care o am este cum strang chiuloasa. Nu am cheie speciala nm.
Costul o sa fie progresiv . as putea spune ca este proiect de vara ( sau veri smile.gif) )
MuciX
O cheie dinamometrica buna se poate dovedi o cheltuiala buna pe termen lung. Eu zic sa nu strangi chiulasa la mana.
einstein1984
lasi garantie la unservice si imprumuti una;
sobolan
QUOTE(MuciX @ 20 Jul 2018, 12:48)
O cheie dinamometrica buna se poate dovedi o cheltuiala buna pe termen lung.
*



up.gif +ca nu costa o avere....
Ov
E 100 de lei o dinamometrica (baga si la LIDL din cand in cand), strangi o chiuloasa cu ea nu ceva suruburi la o racheta asa ca una mai scumpa nu se justifica. NU STRANGE FARA DINAMOMETRICA!!!
BN64FLO
Subscriu la ce zice OV! Si eu am luata din Kauflant, vreo 80 de lei...2-3 Nm nu sunt asa mare stress la o chelioasa...fata de cum ar iesi la mana...ai mai putea face cu o cheie cu prelungitir de un metru si tragi cu un cantar pana ai 4,5 kg, sau care e cuplul de strangere
anixpower
+ toba intermediara . Care dupa ce am schimbato pe cea veche ruginita cea noua sa facut " acordeon" . Imi recomandati sa caut sh sau nou ( ce gasesc) sau ceva " pe direct" ?
BN64FLO
Am luat noua, de Ipercom sau ceva de genul, din Cluj, foarte fain lucrata si pret decent, vreo 60 de lei. Am si una sh dar care nu era ruginita, si aia merge de vreo 2-3 ani...depinde cum ai noroc si de cine e facuta, cand iei sh
sobolan
QUOTE(Ov @ 23 Jul 2018, 12:40)
E 100 de lei o dinamometrica (baga si la LIDL din cand in cand), strangi o chiuloasa cu ea nu ceva suruburi la o racheta asa ca una mai scumpa nu se justifica. NU STRANGE FARA DINAMOMETRICA!!!
*




alea la 100 de lei is petarde deja calibrate prost din" fabrica",is patit sad.gif ....se poate strange o chiuloasa si fara dinamometrica,e deajuns un simt bun al mainii,un mecanic cu experienta strange asa ceva fara probleme si fara cheie dar totusi e bun sa ai una.
anixpower
Am cautat cheie si am gasit aceasata online : Cheie pe un site

Si am gasit pe un forum manual de reparatie din care am extras aceasta ( poza atas ).
Din cat am cautat si citit 6daN = 60 nm corect?
Cheia este specificat ca fiind in intervalul 28 - 210 NM.



Multumesc mult pentru suport !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.