Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Indicator km ramasi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
claudiusighisoara
Salut.
Am un Stepway din 2017 si am observat ca in momentul in care se aprinde becul pentru combustibil, computerul de bord nu mai indica nimic asupra kilometrilor pe care pot sa ii parcurg. Sunt doar 4 liniute acolo unde ar ttebui sa indice. E ceva normal sau vreo problema?
IRONICK
esti pe rezerva, nu are ce sa mai indice
claudiusighisoara
Nu stiu daca m am facut inteles. Inainte de Steway am avut o Skoda Fabia. Acolo imi indica computerul de bord cat mai pot sa merg cu benzina din rezervor pana la 0 km. La Stepway cum intru pe rezerva, computerul nu mai indica nimic. Toate sunt asa?
torquemada
E normal.

Autonomia ajunge la 100Km, apoi scade la 90 - 80 - 70 - 60 și ----km

Ultima pavelă de jos are 2L, rezerva are 5L și becul se aprinde la 6L
claudiusighisoara
Va anexez o imagine cu situatia. Nu este vorba de pavele ci de cifrele pe care calculatorul de bord nu le mai afiseaza odata ce intru pe rezerva.
torquemada
Mesajul #4 l-ai citit ? Se pare că nu.

claudiusighisoara
L-am citit, dar l am inteles doar acum. Computerul indica pana la 60km, iar apoi vad doar liniute. Ma orientez dupa pavele.Multumesc.
IRONICK
Dar eu nu inteleg de ce ai merge in situatia asta!!!???
claudiusighisoara
Mi s a intamplat odata in timp ce mergeam pe autostrada. Nu a fost o ptoblema, doar ca am fost surprins sa nu indice sub 60 km. Nu stiam daca e normal sau nu si am zis sa intreb.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.