Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Redobandire permis auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
radian
Ati dat careva de curand testul 13 din 15 pentru redobandirea permisului auto? Dupa ce chetionare v-ati antrenat?

Am gasit niste chstionare aici: https://chestionare-az.ro/auto/chestionare-...n-15-intrebari/
MuciX
Suna exact precum postarile alea reclama. smile.gif
radian
http://www.scoalarutiera.ro/chestionare-drpciv-categoria-r

Astea se pare ca-s mai bune.
DragosP
Clar.
bion
Aia ajuns defintiv si irevocabil pieton adytza?
radian
Ieri am avut recursul. I-am cerut judecatoarei, cand mi-a dat cuvantul, sa anuleze apelul formulat de IPJ Gorj si sa mentina sentinta data de instanta anterioara si apoi sa dispuna pronuntarea fara nici un alt termen de amanare.

Pe seara m-a sunat avocatul sa-mi zica, ca, completul de judecata a admis apelul IPJ Gorj. Oricum eram 100% convins ca asa o a fie. Deci, in cca. 2 saptamani urmeaza sa primesc acasa comunicarea si apoi mai am vreo 7 zile, parca, pentru predarea permisului. Deci undeva in jurul lui 1 octombrie raman pieton.

M-am apucat de studiu. Am facut cele 23 de chestionare din al doilea link postat de mine. La primul chestionar am gresit 10 raspunsuri din 15. biggrin.gif Dar pe ultimile 10 le-am facut pe toate cu maxim 1 raspuns gresit / chestionar.
DragosP
QUOTE(bion @ 12 Sep 2018, 11:23)
Aia ajuns defintiv si irevocabil pieton adytza?
*


Întreabă pentru un prieten.
bion
Oare trebuie anexata fiola la chestionar? sleep.gif
dizzy
QUOTE(radian @ 12 Sep 2018, 12:00)
M-am apucat de studiu. Am facut cele 23 de chestionare din al doilea link postat de mine. La primul chestionar am gresit 10 raspunsuri din 15.  biggrin.gif  Dar pe ultimile 10 le-am facut pe toate cu maxim 1 raspuns gresit / chestionar.
*



Si eu am gresit 9 din 15...
Sa predau si eu permisul?

Recomandare: sa te asiguri ca il predai in termenul legal, ca un prieten s-a ales la cele 3 luni cu o suplimentare de s-au facut 4 luni!

Eu am fost intr-o situatie mai nasoala, aveam permis si nu puteam conduce fizic, deci se poate si mai rau!
radian
QUOTE(DragosP @ 12 Sep 2018, 12:01)
Întreabă pentru un prieten.
*




Ce cumsecade esti tu. Ce insinuari discrete ...

Nu stiu cum se sanctioneaza nepredarea la timp, in schimb stiu ca daca optez pentru examen si nu-l promovez, mai primesc bonus o luna in plus de suspendare. Ca la poker...
DragosP
N-am insinuat nimic bre, ce ai? Am fost cât se poate de direct.
Acu' ce să zic? Dată fiind conjunctura, probabil că și eu aș fi mai aricios, da' zâmbește: 3 luni trec ca gându'! rolleyes.gif
radian
Las' c-o luna trece si mai repede...
DragosP
Doamne ajută! Spor și succes!
bion
Am facut 7 din 15 icon_mrgreen.gif
radian
Daca ai rabdare sa citesti raspunsurile corecte, dupa 20 de chestionare le rezolvi pe aproape toate corect. Problema e ca sunt cateva, care cel putin pentru mine, sunt un pic derutante.

Mai exact, am intalnit o intrebre, ceva de genul, constituie infractiune:
1. Conducerea unui autovehicul neinmatriculat.
2. Conducerea unui autovehicul fara certificat de inmatriculare.
3. Nu conteaza, era evident un raspuns gresit

Conform chestionarului, raspunsul corect era primul, dar sincer n-am inteles care-i diferenta intre un autovehicul neinmatriculat si un autovehicul fara certificat de inmatriculare.
DragosP
Păi e înmatriculat dar cu dovadă, ori certificatul e ridicat de RAR, de exemplu, ori nu a fost încă emis, imediat după înmatriculare.
radian
Banuiesc ca asta-i explicatia, dar totusi formularea e ambigua. Nu face vorbire de inmatriculare provizorie, nici de faptul ca proprietarul nu are cetificatul la purtator, ci de masina fara certificat de inmatriculare. Am prins trei intrebari de acest gen in chestionar, am pus-o...
DragosP
Ba nu e deloc ambiguă, ți-am explicat deja.
GBX
Lipsa certificatului de înmatriculare nu atestă lipsa înmatriculării și până la proba contrarie reprezintă contravenție.
cristic1982
radian - întrebarea ta este legată de infracțiune, iar singura este conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat. Restul sunt contravenții.
crintea1949
Buna ziua, dlor soferi si viitori conducatori auto. Este normala actiunea personala de autperfectionare in cunoastere si aplicarea legislatiei rutiere. Adica sa facem testul de absolvire 22 din 26 anual, deoarece vedeti dumneavoastra legislatia mereu se schimba cu fel de fel de chichite..Ati luat la cunostinta de modificarea OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiei. Amenda nu se mai achita pe loc la agentul constatator, de teama transformarii acesteia inb SPAGA. Termenul de achitare a jumatate din minimul amenzii s-a marit de la 48 ore la 15 zile. Orice proces verbal neachitat se trimite la Taxe si impozite unde are domiciliul contravenientul si este agatat in evidente pana mergi sa ceri de la adtia financiara o hartie sau sa achiti impozitul. Iti va spune aveti de achitat o amenda intai si apoi discutam. Drumuri bune...

13 Sep 2018, 09:02:
Dle DragosP, cu toata dragostea, ai masina inmatriculata cand esti in posesia certificatului de inmatriculare emis de autoritatea competenta, pana atunci nu ai voie sa circuli pe drumurile publice. Nu exista exceptie, daca in acest moment ti s-a ridicat numerele si CIV nu ti-a dat hartie ca poti circula cele 15 zile, sau o zi ca sa ajungi acasa, duci masina remorcata sau pe platforma.
dizzy
QUOTE(radian @ 12 Sep 2018, 22:10)
Daca ai rabdare sa citesti raspunsurile corecte, dupa 20 de chestionare le rezolvi pe aproape toate corect. Problema e ca sunt cateva, care cel putin pentru mine, sunt un pic derutante.

Mai exact, am intalnit o intrebre, ceva de genul, constituie infractiune:
1. Conducerea unui autovehicul neinmatriculat.
2. Conducerea unui autovehicul fara certificat de inmatriculare.
3. Nu conteaza, era evident un raspuns gresit

Conform chestionarului, raspunsul corect era primul, dar sincer n-am inteles care-i diferenta intre un autovehicul neinmatriculat si un autovehicul fara certificat de inmatriculare.
*




1. Infractiune inseamna pe scurt ca faci puscarie.
Daca mergi cu o masina neinmatriculata (gen luata din targ, fara numere, fara acte, o masina facuta de tine in curte ) - faci puscarie
2. La a doua e contraventie
Esti uituc si nu ai certificatul de inmatriculare, l-ai pierdut, uitat in poseta cealalta... - platesti amenda.
DragosP
QUOTE(crintea1949 @ 13 Sep 2018, 09:56)
Dle DragosP, cu toata dragostea, ai masina inmatriculata cand esti in posesia certificatului de inmatriculare
*


Și atunci cum naiba de mi-au dat numerele și dovada de circulație în ziua în care am depus actele pentru ÎNMATRICULARE și am circulat ca atare așa, cel puțin 15 zile până mi-a venit talonul acasă? nedumerire.gif
radian
Dizzy, stai nitel. Acuma de dragul discutiei. Eu din formularea variantei 2 de raspuns inteleg ca proprietarul masinii nu detine certificatul de inmatriculare al masinii si in aceast sens nu vad diferenta intre a fi masina neinmatriculat si a nu avea certificat de inamtriculare.

In ipoteza sugerata de tine si de mai multi colegi de forum se intelege ca exista certificat de inmatriculare doar ca nu il are soferul asupra sa. Dar, exista vreo prevedere legala care sa ma oblige sa circul cu masina doar cu CIV in buzunar? De cand sunt eu sofer, niciodata nu am avut CIV asupra mea si de cate ori m-au oprit cei de la politia rutiera si mi-au cerut actele la control niciodata nu mi-au ceut CIVul.

In fine, despicam firul in patru. Raspunsul corect este varianta 1.

Crintea1949, ai grija ce-ti doresti. Nu le da idei ca urgent ne trezim sa dam sala periodic asa cum trebuie sa facem revizia tehnica periodic... biggrin.gif
dizzy
Eu asa inteleg din formulare
1) E neinmatriculat ; pt asta se face puscarie - deci e infractiune
2) Nu poti prezenta (din varii motive) certif de inamtriculare: pierdut, furat, uitat, dar masina este inmatriculata. CIV i se zice la Cartea de Inmatriculare a Vehiculului (sau macar la mine in sat).
DragosP
Radian, taică, ce treabă are CIV cu ceferticatul de înmatriculare aka "talon"?
Le încurci cam grav, nene!
bion
Dac se baga testari io raman fara carnet unsure.gif
dizzy
Suspectez ca ai dreptate Uica Bion... cred ca nici pe bicla nu mai imi dau astia voie
DannyY
QUOTE(radian @ 12 Sep 2018, 12:31)
Nu stiu cum se sanctioneaza nepredarea la timp, in schimb stiu ca daca optez pentru examen si nu-l promovez, mai primesc bonus o luna in plus de suspendare. Ca la poker...
*

Tot o luna in plus primesti si daca nu optezi pentru examen si nu te prezinti. Da' ce-ai facut, te-a strans pantoful drept?
radian
Aveam masina de serviciu nou, nouta, luata cu cateva zile in urma de dealer. Am fauct prima delegatie cu ea si la intoarcere am vrut sa vad ce poate. Si am vazut. Poate multe... Inclusiv sa ma lase fara permis...
DannyY
Io ma limitez la cei 49 km/h in plus, ca am stat si eu pieton odata, demult, pe motiv de 139 km/h in Fata Cremenii. Pe atunci nu era cu testare. Prima data am platit un curs de legislatie (de invatat n-am invatat nimic, fireste), apoi m-am rugat de seful politiei din Mehedinti sa-mi aprobe micsorarea pedepsei, ca m-am facut baiat bun. Am apelat si la serviciile statului paralel ca sa rezolv.
radian
Acuma daca nu ma lauda nimeni, ma laud singur... Adevarul e ca de anul trecut din aprilie de cand am fluierat in biserica sunt un sofer exemplar. Iar cel putin cand traversez judetul Gorj, din pacate conjunctura geografica ma obliga s-o fac frecvent, peste viteza limita + 9 km/h, conform Waze, nu trec nici batut.
psychoo
Si crezi ca asta te scuteste? Eu mergeam legal, au rotit "tunul" si au zis ca aveam 64 in zona de 50. Eu aveam sub 50 de vreo 10 minute ca mi s.au dat blitz.uri.
Am pierdut in instanta fara sa se prezinte politia si fara sa depuna dovada. Dupa cati bani, timp si zile de concediu am irosit pentru acest rezultat am socotit ca e mai ieftin sa platesc jumate din minim si am gatat balciul.

Edit: tot gorj, prin 2007-2008
radian
Acuma fara suparare, dar fara ca Politia sa depuna dovezile la dosar, ma indoiesc ca judecatorul le-ar fi dat castig de cauza, poate daca judecatorul era ruda de gradul I cu rutieristul...

Pe de alta parte la 64 km/h in zona cu limitare la 50 esti la primul nivel de amenda. In 2007, 2008 cred ca inca nici nu aparusera punctele de penalizare. Chiar nu sunt convins ca merita efortul sa contesti sanctiunea in justitie.
psychoo
Eu ma bucuram ca au amanat procesul pentru ca nimeni nu a solicitat judecarea in lipsa. Nici macar nu mi.au citit plangerea.
Doar ca pana sa treaca anul s.au prins si au redeschis dosarul.
Si asa este, am pierdut fara probe. Singurele mele optiuni erau sa cer rejudecare sau sa aleg calea mai ieftina.
Am o problema cu curectitudinea. Am destule amenzi de viteza la care nu am comentat nici o secunda, am vb respectuos cu agentii, etc
Platit fara sa caut portite.
Dar atitudinea rutieristului cand am cerut sa imi dovedeasca m.a impins sa imi caut dreptatea. Am fost mai tanar si mai naiv...
Apoi cand i.am zis ca eu am circulat legal si voi contesta, solicitand sa treaca asta in mentiune a amenintat ca anuleaza pv si pune suma maxima.
Am zis ca nu e problema, o contest si pe aia.
In fine...ma bucur ca nu mai am tangente cu acel judet
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.