Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: geamuri electrice
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
madcos
si-a pus cineva geamuri electrice pe nova? eu mi-am pus singur cu motoras de cielo.nu m-a intrebat nimeni dar ma laud si eu .cine vrea detalii sa tipe.
AlexM.
1. Cat te-a costat manevra
2. Ai pastrat si sistemul mecanic cu tija ?
madcos
si ptr restul de curiosi: m-a costat 800.000 ptr ambele geamuri si am pastrat macaralele vechi,dar cu mici modificari la axul manivelei ca sa intre in locul axului motorului.totul este facut acasa prin parcare.
Siconi
mosule, de unde ai gasit tu motorase de Cielo ca eu am cautat prin mai tot Bucurestiul, prin Banat si alte locatii si inca nu am dat de ele. Peste tot era o lipsa totala de asa ceva. Si eu vreau sa imi pun asa ceva la geamurile de pe fata, ca pe spate cred ca o sa anulez si manivela deja existenta din constructie, sau daca reusesc sa iau o Dacia Sport, nici nu mai am nevoie de asa ceva pe spate... deci sunt curios si interesat oricum. Pune si niste poze sa vedem ce ai facut... poate vedem ceva diferit..., sau cine stie...
Ov
aici discutati in continuare DOAR despre geamuri electrice. Am facut split in alt topic cu xenoanele
tunderbird
Niste poze vrem sa vedem si noi.
madcos
o sa incerc sa pun niste poze, dar nu prea curand.
B30KDT
ok dar cat te-au costat motorasele de cielo si UNDE le-ai gasit?????(ai zis ca te-a costat 800000 pt ambele geamuri ,pe langa motorase si niste capete de cablu ce altceva ai mai schimbat?:
madcos
motorasele le-am luat sh de la un electrician daewoo,cu 300.000/buc. la nova,mecanismul se bazeaza pe un cablu,care este actionat direct de manivela.eu am scos axul motorasului si l-am inlocuit cu axul manivelei,asta dupa ce l-am facut la strung de la 12mm la 10mm.motorasul l-am fixat intre fata de usa si capitonaj,caci la mine imi permite capitonajul care este de supernova sau gti
soldiersofjaharmy
eu am pe nova geamuri electrice ionizate doar pentru fata iar la cele de pe spate le-au fost scoase manivelele
am observat ca geamul coboara si urca foarte greu cand vreau sa il deschid parca se taraie
ce e de facut? sa mearga asa frumos?
AlexM.
Un motoras mai puternic, sau eventual vezi sa nu fie lamele de plastic prea stranse pe geam.
madcos
cel mai probabil sunt garniturile de cauciuc(alea cu puf) pe care culiseaza geamul,dar la care s-a uzat puful.asta este principala cauza la geamuri,caci de aia este pus puf pe garnituri(culise),ca sa alunece.ca o proba vezi in dr. caci este geamul mai putin folosit(logic) si ar trebui sa mearga mai bine.oricum nu strica nici sa ungi macaraua.
ydaniel
MAI,parca SYL avea pe nova,care nu stiu daca o mai are ,electrice pe fata!
soldiersofjaharmy
amandoua nu mai merg nici cel din stanga nici cel din dreapta
defapt merg dar ca un melc astepti dupa ele de plangi
uneori le mai ajut cu mana acum nu prea ca e iarna si mai bine e sa fie cald inauntru
madcos
schimba culisele alea si o sa vezi dif.
madcos
mai baieti,cum pun niste poze?explicati-mi pas cu pas.
Radduu
Dai add reply, pe urma dai browse-cauti poza la tine in calc, dai accept, apoi dai pe Adauga Acest Atasament si la sfarsit adauga raspuns si gata!
madcos
deci motorasul este pus direct pe ax si prins contra de "colierul" ala facut de mine dintr-un indicator rutier taiat cu flexul 04.gif
madcos
multumesc pentru ajutor.acum cu poza sa vad motive ca nu va puneti si voi.
Siconi
QUOTE(madcos @ 21 Jan 2006, 14:41)
multumesc pentru ajutor.acum cu poza sa vad motive ca nu va puneti si voi.
*


pai motive ar fi, ca nici acum nu am gasit inca motorasele respective. Dupa ce le gasesc, o sa am motiv sa le pun. Pana atunci, privesc la voi prin geamul "clasic".
soldiersofjaharmy
Eu trebuie sa chem pe cineva pt a ma ajuta si pe mine cu problema geamurilor care merg greu oricum dee la voi dee aici am aflat multe pt a rez problema dar nu prea ma stiu la asa ceva
Ce as vrea sa stiu voi care aveti nova unde postati ca sa mai pot afla si eu mai multe de la voi?????

Adi
madcos
ce anume vrei?da-i search pe forum.
soldiersofjaharmy
orice apare legat de nova de ex cum a fost si topicu asta despre geamuri electrice icon_mrgreen.gif
AlexM.
da-i search cu nova. vezi ca nu te va lasa sa pui cuvinte mai mici de 3 sau 4 caractere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.