Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accelerarea
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
Dany88dany
Salut
In septembrie 2018 am achiziționat o dacia duster prestige 1.6 sce 4×4.
Voiaj sa stiu daca e normal sa se tureze motorul in treapta 1 si 2 până la undeva 4 5 rpm chiar si mai mult ca sa ajungi la 30 40 km pe oră Dabea in treapta 3 începe să meargă m-ai bine plus din cand in când se tureaza singura până pe la 2.5 rpm. Si pe liber de putin timp nu mai sta la 0.9 rpm stă undeva pe la 0.6 0.7 rpm mersi
torquemada
Treapta 1 e "reductor", nu se folosește decât în offroad

Ralantiul e la 7xx rpm nu 900rpm
einstein1984
pai zice in manual ca poti pleca cu a 2-a... dar nu ai facut drive test inainte sa o iei?
tavi_ro
QUOTE(torquemada @ 4 Feb 2019, 20:02)
Treapta 1 e "reductor", nu se folosește decât în offroad

Ralantiul e la 7xx rpm nu 900rpm
*



Da de unde. Eu am plecat intotdeauna cu treapta 1. Am ajuns la 7 ani si 70 mii km, fara probleme. La benzina totusi nu m-as risca sa plec cu treapta 2.

Oricum producatorul recomanda plecarea cu treapta 2 doar pe drum drept si masina fara incarcatura.

La diesel unde cuplul este mai mare poate se justifica.

Relantiul la mine e la 500 cu motorul cald. Dar a fost resoftata. Totusi uneori mai urca singura pe la 2000 RPM. Inainte de resoftare insa urca pe la 3500RPM...
Asa a facut de cand am luat masina, de noua. Resoftarea am facut-o la prima revizie in service-ul reprezentantei.

Inca o treaba, daca vrei ca masina sa traga bine urca in ture. Eu schimb frecvent la 3000-4000. E drept ca si consumul e mai mare.

Eu am 1.6, 105Cp, benzina, 2012
torquemada
Tu ai Duster ph1 cu motor K4M euro5 iar inițiatorul are Duster ph3 cu motor H4M euro6 cu S&S !
einstein1984
ralantiul nu e 500, turometrul incepe de pe a 500, in realitate ai 750
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.