Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bunuri declarate la iesirea din tara...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Bobo
intrucat am niste cunostinte care au patit-o vreau sa va atrag atentia celor care iesiti din tara in scop turistic cu diverse electronice (aparate foto, laptopuri, camere video), declaratil-e la vama si insistati ca vamesul sa va dea o tidula; altfel cand intrati va poate pune sa platiti taxe la ele; cunosc deja 2 cazuri; in gen. vamesii te intreaba, daca spui nu de cele mai multe ori te cred pe cuvant, dar daca te prind e mai nasol ca ti le confisca (bunuri nedeclarate)...
kaspersky
corect! mie au vrut sa-mi confiste un jeg de nokia 3310 in aeroport in cj la intoarcere.
MoneyTalks
Cred ca sintem unica tara din lume cu asemenea "legi" imbecile! :x icon_evil.gif
db
Dar la venire in vizita cum se face dupa noile legi? Declaratie telefon, camera foto&video, laptop, muzicuta din jucaria de plus si masinuta teleghidata? Oricum am inteles ca toate mizeriile astea se fac numai la aeroport.
kaspersky
pai astia oricum nu tin cont de legi. aveam in geanta 3 cd-uri, incepusem un proiect in germania si pe ele erau backupuri la proiect, specificatii, etc. le gaseste vamesu', si cu un ton de superioritate imi zice ca nu-i nici o problema ca o sa gaseasca si celelate cd-uri (probabil credea ca fac trafic de cd-uri). dupa ce a cautat, a scos tot din geanta si bineinteles ca nu a gasit, imi zice: "shefu', da o ciocolata, ceva n-ai si pt. mine?". pai ce legi sa respecte un specimen de asta????
db
Un amic a venit din state de sarbatori si istetii de la tarom ii pierdusera bagajul. Ramas doar cu gentuta de mana si camera da sa iasa si se ia postasul de el vis-a-vis de camera. II explica ca trebuie sa lase cate ceva bani pe la ei, incepuse cu taxe si alte alea de import, la care omul nervos ii spuna ca i-o lasa in vama si sa-i faca actele! Omul legii revine si spune ca pot sa rezolve cu o mica atentie. Stupefiat omul ii spune ca cea mai mica bancnota este de 20 si nu i-o da ca nu merita! pana la urma i-au trecut seria camerei in pasaport ca intrare si la iesire sa ii aduca aminte celui care verifica sa se uite dupa subiect. :roll:

Pe de alta parte cand am intrat cu masina nu am avut nici o problema, si aveam camera, laptop, telefon etc si nimic...
Bobo
ideea e ca esti la mana lor si e bine sa previi, ca te lovesti de un cretin si nu poti s-o dai la intors...
litza
Cand fostam in delegatie cu firma am vrut si noi sa declaram neste laptop-uri. Da' n-a avut chef vamesul sa faca formalitatile.A zis ca daca nu-s noi nu sunt probleme. Erau noi si i-am zis. Tot nu ne-a facut nimic. L-a intrare n-am declarat nimic si nu s-a legat. Poate am avut noroc ca se legasera de unu cu un papuc (probabil plin cu marfa) ce venea din H si pe noi ne-a lasat sa trecem ca nu puteau primi spaga de fata cu noi. icon_evil.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.