Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ABI AWARD NIGHTSTAR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
skija
Salut,

Nu am mai trecut de mult pe aici dar "amintirile ma rascoleste"...

Mi-am luat anul trecut o bucata de teren (coasta de deal) intravilan, undeva in zona Poiana Campina - Provita, cu gandul sa-mi fac o casa de weekend (o ora si 10 minute din Tei pana la teren).
Pana sa adun banii de casa, am zis sa nu pierd aiurea 3-4 ani si mi-am luat o rulota pe care sa o priponesc pe teren, sa o leg la curent si sa-mi petrec weekendurile in care nu-s plecat cu motorul... impreuna cu familia.

In fata rulotei as vrea sa fac o constructie de lemn, o terasa acoperita, asa, cat sa nu fac nimic vara pe ea...

Recunosc ca nu stiu absolut nimic despre rulote. Abia i-am gasit usa... Si astept sfaturi de la voi...

Duamneajuta!
axabrt
Ar trebui legata la curent, electric. Treabă te ar ajuta pentru când vei face casa .
In acest fel o sa ai căldură iarna, probabil posibilitate de gătit electric și de ce nu un aer condiționat pt vara.
Peste rulota ar merge o plasa de umbrire pe timpul verii.
In rest o poți conecta la apa respectiv la o mică statie de epurare.
tatabobu
Verifica bine sa nu aiba infiltratii de la ploi, cam asta-i boala multor rulote. Teoretic ar trebui sa ai un rezervor de apa potabila si unul de apa uzata, inafara celui de la buda (e cu caseta? Unde o golesti?).
Ai generator si baterii? Cate? Panou solar pentru incarcat bateriile?
Frigider are? daca da, e si cu alimentare de la retea si pe propan? Butelia e in firea ei?

Cat fu halatul? (rulota, nu terenul).
dizzy
Are dus, buda, are bucatarie, are frigider, e garsoniera pe roti.
Trage o prelata peste ea sa nu ai înfiltratii.
skija
Retea electrica am la teren. Deci va fi cuplata la 220... aragazul si incalzirea sunt pe gaz iar frigiderul e pe mixt. Nu stiu care e treaba cu rezervorul. Are o pompa submersibila ptr apa, dar teoretic aia e sa umple un rezervor. O sa o analizez. Toaleta e din aia care se scoate... dar pun substante in ea apoi o vars la canalizare (200m)

Vreau sa fac o constructie de lemn deasupra ei si care sa se intinda ca o terasa acoperita in fata... vreo 3 m...

Am dat ~2000 euro
MuciX
Am venit aici sperand sa citesc despre vreun mare premiu castigat de catre Abi Talent si am gasit o rulota. sad.gif
espacern
N-ai găsit usa,din prima,ca este fabricata pentru țările unde se circula pe dreapta....Anglia de ex.!
Neaparat și rapid sa faci un adăpost de ploaie sub care sa stea...chiar și un simplu foișor care protejează de apa/soare.
Trebuie verificată instalația electrică și cea sanitara/apa înainte sa începi sa o folosești....sigur o sa ai ceva fire/furtuna de schimbat.
skija
Am prograseat putin. Am gasit un colt de 15x15 cm afectat de apa.. nu putrezit, dar cu o culoare de lemn afectat smile.gif. Am schimbat tot panoul, sa fiu eu sigur. Polistiren + MDF = love.
Am renuntat la instalatia de gaz. Complet. Am trecut pe electric. Boilerul era mixt, deci am schimbat doar caloriferul si aragazul.

Urmeaza mutarea pe mosie, unde voi construi terasa in jurul ei.

Inca nu stiu ce fac cu "canalizarea", neavand momentan fosa. Si apa de la dus/bucatarie trebuie sa o duc undeva. Sa vad ce solutie gasesc, la fata locului...
einstein1984
sant lung sau o teava perforata si ingropata la 30 cm. Or fi si altele mai bune.
wolfin
Eu unu nu as face asta. Amenda e considerabila......
Plus neigienica
marksman
Fosa septica vidanjabila.
DragosP
QUOTE(wolfin @ 14 May 2019, 16:53)
Amenda e considerabila......
Plus neigienica
*


Amenzile sunt sterilizante, deci igienice.
einstein1984
no, si tiristii care se spala langa camion din bidonul cu robinet nu iau amenda?
wolfin
Ar trebui...dar e o diferenta intre ocazional si cu regularitate.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.