Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pivot
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Bosse
Salutare cum montez pivotul la solenza a intrat in lacas dar e inclinat putin cum procedez???
i96nds
Nu prea are motiv să stea aiurea.

La SLZ dacă bascula e OK si fuzeta la fel, adica nelovite / nedeformate, nu prea ai ce sa gresesti... Bine că ai reușit să desfaci acele suruburi, nu e chiar usoară treaba !
Fancyman
Ca idee, pentru schimbarea pivotului banuiesc ca se ridica pe cric, se scoate roata si apoi se demonteaza pivotul, corect ? Asta ca sa poti misca putin discul sa reusesti sa bagi pivotul pe fuzeta.
psychoo
Eu dadeam roata jos, puneam un lemn ca sa las masina sprijinita pe disc, apoi desfaci surubul pivotului si penei pivotului, scoti pana, bagi o surubelnita in fanta din fuzeta sa cracanezi putin si bagi wd40.
Dupa cateva minute poti folosi un levier/parghie ca sa dai bratul in jos, astfel scotand pivotul din fuzeta, pui ceva sa mentii bratul asa, desfaci cele 2 suruburi care tin pivotul pe brat si inlocuiesti pivotul
Fancyman
Super, multumesc
psychoo
Rectific!!! Nu fa cum am scris mai sus!!!
Masina trebuie suspendata unde dai roata jos. Daca scoti pivotul o sa plece in exterior ansamblul fuzeta amortizor si risti sa cada masina de pe butuc.
Eu lasam masina pe capra si ridicam cu cricul discul cu un lemn intre cric si disc, treapta 1 cuplata ca sa nu se roteasca discul.
Ce am spus mai sus era pentru bbucsile antiruliu si bielete cand nu aveam acces la rampa.
Fancyman
Corect, asa mi se pare ca ar fi mai bine

Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.