Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: furtun vas expansiune mancat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
iacob_manuel
Am fost saptamana trecuta la revizie+ itp si s-a descoperit ca furtunul gros de la vasul de expansiune este mancat de un alt furtunas de combustibil, initial imi ceruse 560 de lei pe el. Azi am fost la garantie si se pare ca il rezolva fara plata. Sfat pentru cei mai noi cu diesel dacia: sa se uite de pe acum sa vada daca exista urme de uzura la furtunul din poza atasata. A mea are 4 ani si 50mi kilometrii [attachmentid=1628105644] in partea din dreapta sus a pozei se vede cat a mancat in 4 ani.
iacob_manuel
Furtunul a fost schimbat pe garantie. Solutia pentru a nu mai avea problema asta cu furtunul nou, a fost un burete legat de furtunul de alimentare, desi cand am fost cu ea reprezentantul de la garantie a zis ca o sa refaca traseul furtunului sa nu mai cada peste cel de la vasul de expansiune, vedem cat tine. Soricelul de la burete l-a pus fix peste furtunul schimbat, din puncutl meu de vedere doar s-au scarpinat cu mana stanga la urechea dreapta. Voi cum aveti cele doua furtune?
sorin1983
eu m-as duce inapoi sau as trimite poze la vocea clientului. nu as fi de acord cu asa "reparatie"
iacob_manuel
Macar mi-a schimbat furtunul, restul pot sa ma uit si eu sa vad ca nu mananca dinou, vocea clientului e mai mult vocea producatorului, nu prea tin cont de ce se plange clientul. Cand mi-am luat masina ma plangeam ca nu pot sa ma conectez la bluetooth si dupa o luna si ceva de mers prin reprezentante si vocea clientului s-a ajuns la concluzia ca asa fac toate, cu ambreiajul la fel ca scartaie cand patineaza in frana de motor sau marsarier, "asa face toate", atatia bani dai asta primesti desi 10mi de euro i-am platit in 3 ani si ceva cu comisioane si strans curele. Atata sunt curios care mai aveti dci daca a-ti avut problema asta sau macar v-ati uitat daca furtunul gros de la vasul de expansiune este mancat de furtunasul acela subtire cu mesa pe el, mi imi suna tot a "asa face toate domnu".
alfabit
La ph2 au bandajat acele furtune cu niște varniș dintr-o împletitură de plastic, folosită și pe la instalația electrică.
Deci s-au gândit la clienți, și au reintrodus termometrul lichid de răcire pe tabloul de bord.
iacob_manuel
Deci e stiuta problema daca nu imi dateam seama ieseam din garantie si intr-un an doi trebuia sa schimb pe banii mei "asa face toate domnu"
RazvanF
Asa arata la mine, poti copia poza si sa te duci inapoi la service sa ceri sa iti imbrace acel furtun cu plasa de protectie. Ceea ce au facut ei acolo e fix pix, buretele ala se va dezintegra in timp pe motiv pe umezeala si caldura.
iacob_manuel
Mercy, cand mai ma duc la ei o sa le spun. Cam urata treaba la mine totusi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.