Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: oglinzi electrice logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
marianandu
salutare,

ma poate ajuta cineva cu o schema electrica de conectare a instalatiei electrice pentru oglinzi la instalatia masinii?
instalatia este completa, cu mufe care se conecteaza la oglinzi, cu mufa care se conecteaza la buton, apoi mai raman 2 fire de culoare alba, unul mai lung si unul mai scurt, 1 fir rosu subtire si alte 2 fire rosii care sunt unite.
ma intereseaza cum se pot lega acestea la instalatia masinii

multumesc anticipat ptr ajutor!
Giovi76
Salut. Am achiziționat același tip de instalație și am o rugăminte: cum ai conectar papucii de la încălzire oglinzi ?( cei doi papuci cu cabluri roz/roșu).
marianandu
salut,
nici pana azi nu am gasit un electician care sa ma poata ajuta
si nici aici pe forum nu am primit nimic huh.gif

17 Feb 2020, 17:56:
in afara de cele doua ptr incalzire cum le-ai legat pe celelalte?
alfabit
Asta ar fi schema oglinzi electice și încălzite la Logan 1
Îți doresc succes la ce vrei să faci cu ea.
smile.gif
[attachmentid=1628114182]
marianandu
multumesc mult!
Giovi76
Am și eu schema și e destul de simplu. Alimentarea o iau direct din panou cu siguranță din portul respectiv. Pe capacul siguranțelor ai poziția exactă. Pe mine mă nedumirește alimentarea degivrării : dacă o iau din tablou din locașul indicat pe capac , prin siguranță de 5A , va fi alimentată permanent? Sau să anulez papucii și firul alb î l leg la firul gri de la releul de degivrare ?
RazvanF
QUOTE(Giovi76 @ 17 Feb 2020, 22:00)
Pe mine  mă nedumirește alimentarea degivrării
*


Aia se conecteaza la circuitul lunetei, sau cum ai precizat tu, direct la releu, numai daca dupa releu ai o siguranta aparte doar pentru oglinzi.
Giovi76
Totuși, dacă alimentez, conform schemei, degivrarea din f21, mai este necesar firul la releu? Ar fi dublă alimentare. Și ce fac cu cel de al doilea papuc de la oglinda dreapta?
alfabit
Haideți să ne lămurim, schema următoare e partea din stânga siguranței F21, cod legătură 15LP (left = stânga ) se continuă în dreapta lui F21 cu legătura cod 15RP ( right = dreapta ) cu două fire fiecare spre câte o rezitență degivrare pe fiecare oglindă

Din această a doua schemă prezentată se vede clar că alimentarea celor două rezitențe degivrare oglinzi se face doar atâta timp cât este alimentată și rezistența degivrare lunetă.

[attachmentid=1628114213]
Giovi76
Sincer în ultima schema mi-am prins urechile. Din poza atașată, unde conectez papucii încercuiți și dacă firul alb îl mai conectez la releu? Scuze de insistențe.
alfabit
Ar trebui să reperezi firele instalației după semnale, nu după culori care în general nu prea se respectă
Pe schema originală există doar un fir alb, prima schemă #9 ( legătura 40B, fir culoare BA =alb ), firele de masă ( cele cu conexiuni papuci cu șurub ) care pe original sunt negre ( N0=negru ) la tine sunt diferite de negru deci instalația nu pare chiar originală de uzină ( poate fab.conex iași ? )
Până la urmă nu conteză culorile firelor ci să respecți principiul de funcționare al instalației conform schemei prezentate și nu ai cum să greșești. Refaci pe mașină schema ca pe original și va merge sigur.
Giovi76
Mulțumesc mult alfabit! Mulțumită informațiilor am deslușit misterul. În primul rând instalația pe care am cumpărat o este greșită: un fir de la degivrare oglindă este legat direct la firul alb care vine la releu. Normal trebuiau cele două fire degivrare oglinzi la un papuc iar firul alb la un papuc. Astfel în portul liber din tabloul de siguranțe, la poziția f21, vin cei doi papuci pentru siguranță degivrare oglinzi.
Userul marianandu : la instalația ta cred că sunt corecte firele așa că nu cred că vei avea probleme.
Giovi76
Salut. Găsesc pe cineva să mă ajute cu trecutul instalației oglinzi electrice prin portiere, în Galați? Contra cost, bineînțeles.

Mulțumesc alfabit pentru ajutor.
silviu_79
Din cate vad eu, nu e gresita, firul alb (daca vad eu bine) se duce la releu si apoi coboara pe cablaj unde il gasesti cu pin pentru siguranta si apoi mai ai un fir, cred ca roz care e perechea lui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.