Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SI DECI: Propuneri pentru upgradarea limbii romane:
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Vlad Georgescu
- Ar trebui inventat un protocol Internet numit DECI, iar URL-urile sa fie de genul DECI://blablabla@domeniu.com - in felul asta profesorii de romana ar fi foarte deprimati, ca ei ne invatau sa nu incepem niciodata o propozitie cu DECI.

- Orice propozitie trebuie sa inceapa cu SI sau SAU, dupa cum adauga la ideile dinainte, sau exprima o alternativa la ideile dinainte.

- Expresia "mama lor", sau "mama lui", fiind foarte folosita, se va scrie legat: "mamalor", respectiv "mamalui"

- X sa se poata inlocui intotdeauna cu Z si invers, iar R sa se poata tripla, in felul asta propozitiile "EZACT!" sau "XARURILE AU FOST ARRRUNCATE" devenind complect corecte gramatical.

SI DECI mamalor de agramati, abia astept sa-i prind ca nu respecta regulile de mai sus, le dau puncte de penalizare de la Comisia de gramatica upgradata!

gabize
Plictiseală mare, este? wink.gif
Vlad Georgescu
SI DECI care-i problema?

Mamaei de plictiseala!

Numai e filme bune pe FileList!
bion
Iti cumperi singur paine si parizer sau ai drept la insotitor? rolleyes.gif
Vlad Georgescu
DA!
DragosP
Numai e filme bune nicăieri.
Vlad Georgescu
Deci nu!
4x4
QUOTE(Vlad Georgescu @ 29 Aug 2019, 21:38)
- Ar trebui inventat un protocol Internet numit DECI, iar URL-urile sa fie de genul DECI://blablabla@domeniu.com - in felul

radmasa.gif

Total deaccord, cred ca toti am primit de la profesori adrese scrise pe tabla si spuse pe litere in cel mai cringe fel posibil, întrați va rog pe hastetepees doua puncte sles sles, dublu ve dublu ve dublu ve, punct doh.gif

A fi preocupat de "corectarea" limbei, mi se pare stupid, cat timp mesajul este usor inteles de catre ambele parti, comunicarea a avut loc cu succes, limba nu e ceva constant, fix sau un standard. Limba e varibila, in continua schimbare si versatila.
Nu exista forme incorecte caci suntem mai inteligenti decat orice limbaj de programare ci doar forme fara sens.
gabize
QUOTE(4x4 @ 30 Aug 2019, 14:16)
cred ca toti am primit de la profesori adrese scrise pe tabla si spuse pe litere in cel mai cringe fel posibil, întrați va rog pe hastetepees doua puncte sles sles, dublu ve dublu ve dublu ve, punct  doh.gif
*


Tinere, mulți de p'aici am făcut școală la lumânare! Internetul a apărut la câțiva ani după sciatică! wise_guy.gif
tongue.gif biggrin.gif
radian
radmasa.gif i
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.