Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Usita rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
cipralex
Salutare

Am si eu un sandero 2 cu deschiderea usitei de la rezervor actionata din cabina. Astazi de dimineata, cand am vrut sa alimentez, am constatat ca nu se mai deschide. Din ce am citit pe alte forumuri, la Renault se poate deschide din portbagaj cumva - ceva la un servomotor... nu stiu exact.
Are cineva vreo idee ce as putea face(fara sa merg la service) sau cum sa ajung la servomotor?
torquemada
Mașina aia are garanție, dacă îți dau prețurile la încuietoare te liniștești instant și te duci, cum e și normal în reprezentanță pentru reaparație pe garanție.

Și nu nu ai actuator /servomotor ci doar comandă pe cablu.
cipralex
QUOTE(torquemada @ 31 Aug 2019, 21:18)
Mașina aia are garanție, dacă îți dau prețurile la încuietoare te liniștești instant și te duci, cum e și normal în reprezentanță pentru reaparație pe garanție.

Și nu nu ai actuator /servomotor ci doar comandă pe cablu.
*



Multumesc de informatii. Am completat online o cerere de pe site-ul dacia pentru service. Vedem ce se intampla. Crezi ca exista vreo posibilitate sa o deschid altfel pana ajung la ei?
Agrig
La orice masina normala in portbagaj ai o sirmulita, cu eticheta sa poti deschide usita, la asta n`are nimic?
cipralex
QUOTE(Agrig @ 1 Sep 2019, 15:23)
La orice masina normala in portbagaj ai o sirmulita, cu eticheta sa poti deschide usita, la asta n`are nimic?
*


Din ce am vazut in portbagaj, nu. Sau in niciun caz ceva ostentativ. Nicio mentiune in manualul masinii, nimic.
ealex
Salutare! Ai rezolvat problema? Si la mine s-a incapatanat o data sa nu se deschida din prima...
SanderoStepway2019
Am si eu aceeasi problema. Daca deschid usita zilnic, merge. Daca nu o mai deschid cateva zile, ramane blocata. Nu a gasit nimeni rezolvarea?
cipralex
Salutare! @SanderoStepway2019, @ealex, nu am rezolvat problema, dar am gasit o metoda prin a deschide usita in situatie de urgenta. Trebuie folosit un card de plastic, care introdus in partea stanga a usitei reuseste sa il deschida. Revin cu niste poze mai detaliate.
einstein1984
am primit si eu un logan d ela munca, ma dau jos la benzinarie , iau pistolul si constat cu stupoare ca trebuie sa trag de clapeta... retur in fata . desi nu face plinul zilnic, a mers.
KlausSan
Am aceeasi problema, am fost la reprezentanta, mi-au zis ca au "reglat" cablul dar dupa cateva saptamani s-a blocat din nou.

Are cineva o rezolvare?
ncristi
Aceeasi problema la sandero stepway 2019
sorin1983
paradoxul dacia... pui zavor la usita si busonul cu cheie biggrin.gif
jelly
Eu am zăvor la ușiță dar nu am cheie la bușon biggrin.gif Momentan zăvorul funcționează. Am dat preventiv pe acolo cu vaselina.
alfabit
QUOTE(sorin1983 @ 5 Aug 2020, 20:38)
paradoxul dacia... pui zavor la usita si busonul cu cheie biggrin.gif
*



Pentru motorizările diesel după anul 2018 ușița cu deschidere din interior protejează și capacul ( fără cheie ) umplere AdBlue nu numai cel de motorină
eugeniub
Salut,

Am avut și eu o fază de câteva luni de probleme cu deschiderea din mânerul interior (Stepway iulie 2019). Cam nasol să stai cu pistolul pompei în mână și să te uiți la capacul închis.
Am găsit repede o rezolvare temporară: băgam ușor forțat cheia de contact sub capac, mă întorceam la mânerul de deschidere, trăgeam, și auzeam "zdrang". Atunci știam că s-a deschis capacul, că îmi căzuse cheia pe jos.

După asta am căutat o soluție mai elegantă: am umblat ușor la unghiul tăbliței care agață zăvorul din capătul cablului, am uns ușor cu vaselină tăblița și zăvorul și în prezent merge OK.
Kardelus
Ca să nu mai aveți probleme. Trageți de mânerul de deschidere iar la ușiță apăsați în partea opusă incuietorii cu mâna. Se deschide de fiecare dată, cred că nu se retrage complet plasticul la acționare și stă "agățată" ușița.
KlausSan
Intre timp am curatat foarte bine balamalele si am dat cu spray degresant si cu vaselina pentru biciclete biggrin.gif
De atunci, surprizator, nu mai am probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.