Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: De ce nu putem discuta despre masini electrice?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
Cocojambo
De ceva timp topicul in care se discuta viitorul masinilor electrice este inchis?
Care este alternativa daca vrem sa discutam pe marginea subiectului pe forumul asta? Poate am ratat eu ceva, dar in afara de cateva topicuri la "jurnal de bord" nu vad nimic relevant pe daciaclub.
Bicicleta galbena
Cam pe nicaieri sad.gif
Nici pe Reno.ro nu e sectiune speciala pt Zoe/Twizy, desi ar cam trebui...
Pana una-alta poti deschide un topic la Cafenea, cred ca e cea mai buna idee in momentul asta.


AR-18-MOS
Eu vreau topic despre BMW-uri. harhar.gif
gabize
Se ezicstă! excl.gif
AR-18-MOS
coffee_spitsk.gif
bucatzel
Vechiul topic, era deschis la Stiri, si avea un titlu destul de clar. "Viitorul mașinilor electrice?, Încărcate la pompă cu electrolit, nu la priză!"

Nu cred ca are rost sa mentionez in cate moduri a inceput toata lumea s-o dea in diverse pe acolo.

Sper ca brusc e ceva mai clar de ce topicul ala s-a inchis si nu se va mai deschide. Sunt ferm convins ca sunt alternative.
einstein1984
si nu se putea muta d ela stiri la cafenea de exemplu? sau da un split la un monet dat?
VladSoare
Se poate discuta despre electrice la Cafenea. M-am gîndit la un moment dat să deschid un topic acolo, dar pînă la urmă lenea a fost mai mare decît interesul meu pentru subiectul cu pricina. blush.gif

Sau ar mai putea adminii să facă o arie de Zoe. Presupunînd, bineînțeles, că numărul de posesori (sau măcar de interesați) de Zoe ar justifica efortul. unsure.gif
Bicicleta galbena
Avand in vedere trendul general, se cam justifica...


VladSoare
Care trend? În afară de un posesor, plus vreo doi care au făcut un test drive și le-a plăcut, nu s-a mai remarcat nici un fan pe-aici.
Dacă ne luăm după discuțiile din threadul respectiv, îi numeri pe degetele de la o mînă pe cei care ar vrea să aibă o mașină electrică. Iar dintre ei, cei care ar vrea ca aceea să fie Zoe sînt și mai puțini.
Deci eu nu prea văd nici un trend. unsure.gif
madhorsefuzzy
Vorbea de lumea buna nu de RO.
VladSoare
"Lumea bună" nu intră pe forumul ăsta. E un forum românesc, pentru români.
Nu știu dacă se justifică o arie în care să existe probabil un singur topic, stil cafenea, în care unul sau doi să laude Zoe, vreo doi sau trei s-o critice, și alți doi-trei să bage bățul prin gard din cînd în cînd ca să ațîțe spiritele. Iar topicuri tehnice canci, că n-are cine să participe la ele.
Dar mă rog, asta adminii trebuie s-o decidă, nu eu.
MuciX
QUOTE(VladSoare @ 11 Sep 2019, 16:20)
îi numeri pe degetele de la o mînă pe cei care ar vrea să aibă o mașină electrică
*


Cumva am ramas cu impresia ca de vrut ar vrea multi(șori), dar nu prea pot in romania. Din cauza de infrastructura, pret, etc. Asa ca mai asteapta sa progreseze tehnologia.

... sters ca era offtopic la administrative... :blush
einstein1984
QUOTE(VladSoare @ 11 Sep 2019, 17:20)
Care trend? În afară de un posesor, plus vreo doi care au făcut un test drive și le-a plăcut, nu s-a mai remarcat nici un fan pe-aici.
Dacă ne luăm după discuțiile din threadul respectiv, îi numeri pe degetele de la o mînă pe cei care ar vrea să aibă o mașină electrică. Iar dintre ei, cei care ar vrea ca aceea să fie Zoe sînt și mai puțini.
Deci eu nu prea văd nici un trend. unsure.gif
*


asa e, aia care nici nu au incercat dar stiu ei sigur ca nu le place sunt cei mai multi.
VladSoare
QUOTE(MuciX @ 12 Sep 2019, 09:21)
Cumva am ramas cu impresia ca de vrut ar vrea multi(șori), dar nu prea pot in romania. Din cauza de infrastructura, pret, etc. Asa ca mai asteapta sa progreseze tehnologia.
*

Mă rog, asta voiam să zic, că nu-s prea mulți care ar vrea s-o aibă în condițiile actuale din România.
Acuma, că în condiții ideale, într-o lume ideală, ar vrea s-o aibă, e cu totul altă poveste, dar asta nu ajută la popularea cu discuții raționale a unei arii tehnice.

QUOTE(einstein1984 @ 12 Sep 2019, 09:29)
asa e, aia care nici nu au incercat dar stiu ei sigur ca nu le place sunt cei mai multi.
*

Nici săritul în fîntînă nu l-au încercat mulți, dar cam toată lumea știe sigur că nu i-ar plăcea.
La o anumită vîrstă ai destulă experiență și inteligență ca să-ți poți imagina cu suficientă acuratețe unele lucruri, chiar și fără să le încerci personal.

Dar nu despre asta e vorba aici. Întrebarea este dacă avem destui membri dornici și capabili să umple cu discuții tehnice o arie dedicată lui Zoe. Mie mi se pare că nu. Dacă adminii consideră că da, atunci vor face o arie nouă. E decizia lor.
tatabobu
Ca a doua masina e bestiala zoaia, mi-as lua cu doo maini daca mi-as permite sa dau 18k euro pentru asa ceva. Dar cum nu pot, daca s-ar face aria Zoe ma intreb doar daca as putea scrie acolo despre Dumitrescu-Busulenga.
maho
QUOTE(einstein1984 @ 12 Sep 2019, 10:29)
asa e, aia care nici nu au incercat dar stiu ei sigur ca nu le place sunt cei mai multi.
*


Pai depinde ce nu-ti place: de ex. mie nu-mi place forma (exceptand cateva marci de care nu cred ca v-apropiati niciunu' ca posibilitati: Merc-concept, Lambo, Porsche) si ideea de liniste la volan (nu mai zic de restul "gadgeturilor inteligente"). Ce rost ar avea sa incerc, daca eu sunt clasic all the way?!
Mi se pare ca e un mod de a pune carul inaintea boilor (infrastructura si educatia rutiera).
Topic, daca se face, nu l-as vizita.
bucatzel
QUOTE(VladSoare @ 11 Sep 2019, 15:04)
Se poate discuta despre electrice la Cafenea.
*


Evident. Sau si mai potrivit, la Diverse. Dar pana atunci, vad ca se apuca lumea de discutie la Probleme Administrative...
einstein1984
inteles sa traiti, incercam aici https://www.reno.ro/Masini-electrice-t321866.html ?
MuciX
Oops blush.gif
Bicicleta galbena
radmasa.gif

VladSoare
Problema e că atît Diversele, cît și Cafeneaua, sînt segregate Dacia vs. Renault. Deci userii se vor împărți.
Dar acuma asta e, nu le poți avea pe toate.
tatabobu
Mda, daca nu-s la comun diversele, ce sa-i faci 04.gif
einstein1984
aia de la renault sunt mai faini
VladSoare
up.gif cool.gif
În plus, Zoe e Renault.
Totuși, fără userii de pe Dacia cred că discuțiile nu vor mai fi la fel de vii.
gabize
ceare uzări dupe dacia? huh.gif
VladSoare
N-are. cheers.gif
IRONICK
QUOTE(VladSoare @ 12 Sep 2019, 09:40)
alți doi-trei să bage bățul prin gard din cînd în cînd ca să ațîțe spiritele
*


rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif


13 Sep 2019, 10:02:
QUOTE(VladSoare @ 12 Sep 2019, 09:40)
Iar topicuri tehnice canci, că n-are cine să participe la ele.
*
Stiu eu cateva:

1. Cum se schimba bujiile la o masina electrica?
2. Ce ulei sa bag in motor?
3. Cum functioneaza un mosor electric?
4. ...
tatabobu
2. De transformator, logic! rolleyes.gif
IRONICK
2. De transformator, logic! Dar de care transformator, de joasa, medie sau inalta?
gabize
crecă de transformers! tongue.gif
tatabobu
Depinde de la masina la masina. Daca e berlina sau hatch, de joasa. Daca e suv sau monovolum, de medie. Daca e camion sau duba, de inalta.
einstein1984
desi as vrea sa ma alatur, mi-e ca neard astia pt caterinca la administrative
axabrt
Ceva interesant

https://cleantechnica.com/2019/09/20/volksw...t-of-ownership/

Deci id3 e la egalitate cu Megane. Pai iau megane.
Plus că deprecierea aia la Megane mi se pare trasa de par.
Autorul calculează pt 13000 km

Cost curent 600 euro
Cost combustibil 1500 euro.

Corect. Da să pună gpl și să vedeți, da cam aproape de curent
Susțin cu tărie că o compacta cinstită second cu motor de 1.6 mpi și gpl da bate rău la fund cost of ownership la orice electrica sau diesel. Poate nu salvează planeta, dar tine cu casa.
psychoo
Solenza 1.4 mpi se pune?
Am schimbat toata suspensia pe la 120.000km
Dieselul actual imediat face 220.000 cu suspensia originala. Reviziile sunt la acelasi pret cu solenza. Doar pentru ca e uleiul mai scump la diesel(intra 6l in loc de 3). Ca filtrul de aer e la jumate de pret fata de dacia.
In fine, credeti voi folclorul. Faptul ca unele masini au probleme din proiectare nu e un motiv pentru a generaliza
4x4
Motiv mare de lauda, taria la raul de mare, cand atingi frana in curba cu suspensia aia de 200k, trebuie sa fie ca si cum ai lua un talaz mare cu barca, doar cei puternici rezista.

Daca ai un super amortizor care a mers doar pe autostrada, poate prinzi 160k, dar in romania, amortizor sa mai fie bun dupa 80k nu exista. Condu o masina ca a ta, dar cu 40k in bord, si compara un pic.

Masinile de lectrice nu sunt inca la fel de practice, dar sunt viitorul care trebuie asumat in conditiile in care noi nu mai avem mult de stat pe planeta asta de la cat poluam acuma. Energie verde si orase fara noxe, ori asta nu e posibil cat inca ardem suc de dinozaur descompus.
psychoo
Evident. Asa este, cum zici tu.
Apropos, cum mai e cu deplasarea cu diferentialul sudat si cu o singura planetara?
MuciX
Toate astea la administrative? Se vede că nu e nicio pisică acasă.
Bicicleta galbena
Desigur ca la administrative, ca doar de-aia avem doo topice cu masini electrice unde se poate discuta wacko.gif


gabize
QUOTE(MuciX @ 22 Sep 2019, 12:45)
Se vede că nu e nicio pisică acasă.
*


Au clacat, nu mai #partikipă.
axabrt
Io am o nelămurire domne

Am turnat o mica placa de beton langa stâlp in interiorul curtii.
In eventualitatea că mi as lua vreodată o drăcie d asta electrica as face punctul de încărcare pe lângă căminul din poza. Merge sa cobor de pe stâlp cu tirfazic și să pun contorul pe bucata aia de ciment și să fac acolo punctul de încărcare ?
[attachmentid=1628109657]

Vad că vorbiți numa de mașini electrice.
Da topic pentru puncte de încărcare de ce nu avem.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.