Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dauna Euroins
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
ionut L.
salutare tuturor,

din pacate am o dauna la Euroins.
Cei de la Euroins m-au trimis sa repar masina la KIA, s-a facut reconstatare de catre ei (Bara fata, suport proiector, far dr, suport bara si janta aliaj zgariata), inspectorul de dauna de la Euroins trecand doar revopsire elemente, polishare far si inclusiv janta de aliaj revopsita.
Intrebarea mea este daca cei din service sunt obligati sa-mi puna piese de origine sau pot pune si SRL-uri, eu pe masina avand de origine.

16 Oct 2019, 07:13:
Pot refuza reparatia daca nu sunt piese de origine?
rue
ai 3 optiuni:
1. mergi la ei cu un avocat sau o firma specializata pe daune si le zici ca nu esti multumit ca masina care nu a mai avut acele elemente atinse de vreo dauna sa fie kit uite si indreptate.
2. faci o plangere la OPC sau CSA (sper ca CSA nu mai e ca acum 10 ani cand suflau in cur lui Carpatica)
3. instanta

cred ca prima cu firma specializata este cea mai ok varianta, aia o sa ii jupoaie!
ionut L.
piesele originale sunt scumpe, am facut un calcul avand acces la codurile elementelor de bara, far si suport bara sunt aproximativ 900€ fara alte interventii, gen vopsit manopera si ce o mai baga serviceul.
Am dreptul sa vad piesele inainte sa le monteze pe masina? asa imi dau seama daca sunt de origine

janta este zgariata binisor, cei de la KIA au spus ca o dau la inlocuit, ei nu o pot vopsi... doar ca nu crede ca Euroinsul va accepta inlocuirea
meganus_bicorpus
fiind vorba de un reno, slabe sanse sa mai gasesti elemente de caroserie non origine...asa ca stai linistit, daca se vor schimba sigur sunt originale
pistritu
prietene,ptr zgarieturile alea nu iti da nimeni spoiler nou, fii serios
Sunt patit cu spoiler spate de logan, zgarieturi cam ca la tine. A dat polishare,chituire si revopsire, tot euroinsul la un service de-al lor cu care au ei contract
Suport bara fiind niste clipsuri de plastic si niste suruburi de 6 autofiletante la capetele spoilerului. Atat

janta se polisheaza si se revopseste la service.Nu iti aproba tie in veci inlocuire cu janta noua euroinsul.

suportul proiector se inlocuieste cu altul nou
b76bgaarh
eu am reparat un reno, acum ceva ani, la un service cheia mai bine decat la reprezentantele reno din bucuresti. chiar au nimerit culoarea.
ionut L.
QUOTE(pistritu @ 16 Oct 2019, 10:36)
prietene,ptr zgarieturile alea nu iti da nimeni spoiler nou, fii serios
Sunt patit cu spoiler spate de logan, zgarieturi cam ca la tine. A dat polishare,chituire si revopsire, tot euroinsul la un service de-al lor cu care au ei contract
Suport bara fiind niste clipsuri de plastic si niste suruburi de 6 autofiletante la capetele spoilerului. Atat

janta se polisheaza si se revopseste la service.Nu iti aproba tie in veci inlocuire cu janta noua euroinsul.

suportul proiector se inlocuieste cu altul nou
*




eu zic ca am tot dreptul la ce am scris mai sus... zic ca ma mai pricep si eu wink.gif . Daca tu accepti sa iti polisheze o bara cu urechile rupte este problema ta, eu nu accept. Farul spart pe interior si suport bara rupt.... Janta nu se polisheaza, are un lac special pe ea
YRX
Tot ce e spart, crapat, rupt o sa-ti dea inlocuire.
Dupa demontare service-ul face o reconstatare unde pune tot ce nu s-a vazut din prima. Inspectorul, la constatarea initiala pune tot ce se vede, nu are cum sa vada tot.

Am avut de curand o reparatie pe RCA City. Initial mi-a trecut pe constatare stop de inlocuit, bara si aripa de reparat. Service-ul a facut reconstatare si a inlocuit bara (era zgariata pe partea nevopsita) si a mai cerut reparatie la suportul stopului, care nu se vedea initial indoit. S-au aprobat si s-au folosit piese de origine.
ionut L.
Au acceptat far, janta cu recuperarea celei vechi, proiector, grila proiector, grila bara, suport far... dar nu au acceptat bara !!!pe motiv ca nu se disting din poze clemele rupte.
I-am spus baiatului de la KIA ca eu nu accept reparatia fara bara schimbata. A fost de acord si a zis ca el o comanda si vedem dupa... ciudat.
YRX
Pai sa faca baiatul de la Kia poze mai bune. Ce naibii, asta e motiv?
maho
Zicea cineva ca astia de la Euroins si-ar fi revenit si sunt ok cu despagubirile? Se pare ca nu e cazul, au fost din nou amendati de ASF.
tatimeu
eu nu ma pot plange de ei.
benzinara acum un an avut un mic incident de aproximativ 16,5k lei. Vinovatul cu asigurare la respectiva firma.
reparatia s-a facut la reprezentanta si inclin sa cred ca se pune presiune din partea reparatorilor la nivel de pret/tarife.
am ramas masca cand am vazut devizul far, bara fata , aripa fata, arc fata (rupt la momentul imbarcarii benzinarei pe platforma) anvelopa si ceva plastic acolo in fata
daca ajungea devizul la 17k lei era dauna totala cica
maho
Inca o amenda, de 500k. Acum sunt administrati temporar de FGA. Se pare c-o iau pe urmele carpatica si asirom.
cj98czh
de seriosi ce sunt ...
dr.nils
Am avut in urma cu 4 luni o dauna, mi- a lovit cineva masina in parcare, respectivul fiind asigurat Euroins.
Am deschis dosarul, s-a facut constatarea, doar ca nu am apucat sa ajung si la service pentru reparatie, m-am luat cu alte treburi si am tot amanat, dauna nefiind una semnificativa, doar o julitura pe bara, care necesita revopsire.
Aveti idee cum trebuie sa procedez acum, cata vreme Euroins inteleg ca intra in faliment?
Ma adresez unui service si se descurca ei?
Trebuie sa ma indrept catre fondul acela de garantare? daca da, cum se face?
Ajutati un nepriceput
maho
Teoretic te adresezi fga, practic vezi banii... când se schimbă leul iar din ron în rol; tot practic, orice service te refuză dacă faci reparația pe asigurare.

L.e.: apropo de Euroins, ăștia (statu) cică deținătorii de polițe le pot denunța și să facă cerere la fga pt. returnat banii (la pulivara, că încă n-au terminat cu restituirile pt. City). Din câte înțeleg, polița se anulează din momentul in care primești Nr. de înregistrare la fga, nu de când îți virează banii in cont. Ăștia se așteaptă să plătesc Încă un RCA la alții după ce expiră valabilitatea actualei polițe, fără să-mi văd banii în cont? 🤣
cj98czh
cand nu si ce face iti faci asigurari la city, euroshit .. etc .. ca restul sunt scumpi ..

pt. colegul cu dauna .. mergi la ei si cere reparatie in regie proprie .. poste asa iti vireaza bani in cont .. mai repede decst prin reparatie in service ..
Marty
QUOTE(maho @ 23 Mar 2023, 20:49)
Ăștia se așteaptă să plătesc Încă un RCA la alții după ce expiră valabilitatea actualei polițe, fără să-mi văd banii în cont? 🤣
*


Ah, nuuuuu, se asteapta ca tu sa fii acoperit de polita E/ins pana expira, dar ei sa-ti dea banii pe toata perioada de cand inregistrezi cererea si pana expira polita.
rue
Problema grava este daca esti lovit de unul cu asigurarea la Euroins. Cred ca la Mitsu am la ei pana prin iulie, dar aia nu circula mai deloc.
In aceasta perioada e ok fie sa ai CASCO la masina, fie sa ai RCA cu decontarea directa, nu la Euroins!
dr.nils
Am CASCO, dar nu as fi vrut sa il folosesc, sa nu comenteze apoi ca figurez cu dauna pana isi recupereaza ei (regres), dar cred ca pana la urma asrta va fi varianta optima, sa isi bata ei capul cu Euroins...
In alta ordine de idei, ce service recomandati in Bucuresti, mssina are 1 an si 18k km, bu as vrea sa se vada diferente de culoare sau lufturi
maho
QUOTE(Marty @ 24 Mar 2023, 09:43)
Ah, nuuuuu, se asteapta ca tu sa fii acoperit de polita E/ins pana expira, dar ei sa-ti dea banii pe toata perioada de cand inregistrezi cererea si pana expira polita.
*


N-am de gand sa creditez nici euroinsu', da' nici statul. Daca depun cerere o fac la finalul perioadei, pt. restul de valabilitate ramas pana la 1 an, logic.
Nu ti-e clar ca la cum (nu) gasesc piese de Dacie, merg pe drum ca si cand toti restul soferilor ar fi luat permisul ieri, ar fi femei si ar fi asigurati la euroins? icon_mrgreen.gif
wolfin
Eu ma gandesc sa pun pe suxi (desi are rca omniasig) un abtibild cu asigurat euroins.

De dimi pana acu erau 3 sa se urce/treaca prin mine. Si ajung acasa pe la 7..8..la logan nu e cazul..ma evita oricum...culmea are si rca euroins.
maho
Se pare ca se mai lungeste problema cu Euroins, care da in judecata ASF.
maho
Se lungeste valabilitatea politelor existente, pana prin 8 decembrie.
cj98czh
sa ai numai "norocul" sa dea unul din asta in tine .. sa vezi ferucure daca nu ai casci sau decontare directa ..
maho
La cati drogati si/sau beti sunt la volan, sa vezi fericire cand te loveste unu' de-asta, indiferent daca/unde are rca, ca-ti iei adio de la decontarea directa.
cj98czh
vezi va s-a schimbat legea de cativa ani .. cel mai bine este sa nu stai la mila nimanui, iti iei ru propriile masuri de protectie ... un ex. este Casco
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.