Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra Guvernului Orban
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
yoncv
Pentru că trebuie să aibă și guvernul Orban un topic, ziceți!
axabrt
I a tremurat vocea lui Iohannis la investire
E emoționat săracu, mai avea puțin și se scapa pe el

Și eu sunt așa emoționat, s a terminat criza, a venit și celălalti sa fure

In plus nu trebuia să faci topic nou, putem sa scriem in topicul cu promisiuni PSD. Și astia tot politicieni sunt și tot din maimuță se trag
yoncv
Eee, oricum nu o sa aibă viață lungă topicul, ăsta nu e un guvern de 4 ani.
Bicicleta galbena
Unul imi place clar - Aurescu, pe vreo cativa ii apreciez oarecum (Predoiu, Catu, ala de la aparare), pe ceilalti nu-i stiu. Ii vedem acus.


axabrt
Câțu mă ? De ce l apreciezi ?
Era ăla care de 3 ani prevestea apocalipsa economică care n a mai venit ?
PSD s a împrumutat ? Și ce ?
Crezi că pnl nu o sa se împrumute ?
maho
QUOTE(axabrt @ 4 Nov 2019, 20:06)
Câțu mă ?  De ce l apreciezi ?
Era ăla care de 3 ani prevestea apocalipsa economică care n a mai venit ?

C-a venit "ilegitim" (asa a zis viorica).
Unii nu inteleg apocalipsa aia economica nici cand ii loveste in fata, nici cand platesc ratele, doar e ceva normal.
radian
Axa, mea culpa, despre Catu nu stiu prea multe detalii, am vazut ca zilele acestea a fost in centrul atentiei si nu de bine, dar totusi ce-a facut? In afara ca a prezis sfarsitul lumii? Are dosare penale, este implicat in afaceri oneroase? Si-o tras vreo insula din Dunare? Am inteles ca desteptul alalalt de la Dezvoltare si Administratie a tepuit statul neplatindu-si impozitele pe palatul care i-a crescut ca-n povesti de la o grinda bucuclasa. Ceea ce nu-i tocmai de neglijat, dar totusi, ca or fi mai competenti sau nu decat cei din guvernul Dancila, om vedea, oricum nu ma astept de la vreunul sa fie Fat-Frumos calare pe calul alb, nici nu au prea mult timp la dispozitie dar macar, sper, sa vorbeasca fluent limba romana, si ponderea celor cu dosare penale din noul guvern sa fie mai mic decat al celor din guvernarile PSDiste. Tot ar fi un castig...
b76bgaarh
E un idiot.

Dosarele penale, această fată morgana.

radian
La Educatie cati ministri idioti am avut? Si analfabeti... Iti amintesti de rectorul ala de la Suceava?

Acuma sa vedem, idiotii astia is mai idioti de cat idiotii aloralalti... biggrin.gif
maho
QUOTE(b76bgaarh @ 4 Nov 2019, 21:09)
E un idiot.

Dupa c.v. nu s-ar zice, da' poate-l cunosti mai bine.
Garett
Lol, abia au apucat să depună jurământul și deja i-ați luat la țintă? biggrin.gif
Un merit tot or să aibă: nu par să aibă analfabeți în echipă!
bion
Au avut si pesedacii absolventa de harvard wink.gif Asta are doctorat fara finalizare.
Predoiu imi starneste niste aduceri aminte
Sica e praisles
Madam Tucan idem. Ca cand era ea cu Nutzik, Eba, rizti pitzi aia
In rest habar nu am cine mai e pe acolo. Nici la fostii nu stiam pana nu erau de bula sau ii lua dna. La sanatate e ala de la Sibiu? Il lauda ca stie meserie Daca e bun face meserie. Daca nu, devine ministru Daca e meserias si o da in politica e cu capu rau icon_mrgreen.gif
Lu viorik i-am dat o saptamana. O lasa ai ei sa se faca de kkt in turu 1 dupa aia o halesc cu lingurita. biggrin.gif
yoncv
Incep bine, cu taieri de panglici! up.gif
axabrt
Cred ca toată treabă asta cu agitația votării guvernului a fost de fapt o distragee a atentiei de la campania prezidențială inexistentă.
radian
Pai stai nitel, daca, camapania electorala pentru prezidentiale este inexistenta de ce ar fi nevoie de vreun motiv care sa distraga atentia de la ea? Ceva ce nu exista oricum nu poate atrage atentia...
bucatzel
QUOTE(b76bgaarh @ 4 Nov 2019, 21:09)
E un idiot.
*



nono.gif
radian
Parodie preluata de pe FB, autor Hont András, ziarist din Ungaria.

Orban & Orban ...

- Ma scuzati, aveti un accent foarte ciudat. Ce nationalitate aveti?
- Sunt maghiar.
- Aaa… Ungaria! Balaton, gulyas, Bucuresti.
- Budapesta.
- Ma scuzati?
- Buapesta, nu Bucuresti. Bucuresti este capitala Romaniei. A Ungariei este Budapesta.
- Serios? Ma scuzati. Deci, capitala dumneavoastra - cum ati spus?... inteleg - Budapesta.
- Nu. Capitala mea este Bucuresti.
- Dar acum mi-ati spus ca sunteti maghiar si capitala Ungariei de fapt este - cum ati spus? a, da - Budapesta.
- Corect, dar eu sunt din Romania, sunt maghiar ardelean.
- De care?
- Ardelean. Este o regiune in care locuiesc multi maghiari. Din cauza Trianonului.
- Tiranei? Pai asta nu-i in Albania?
- Tirana este in Albania in schimb eu am zis Trianon.
- Am inteles si asta-i maghiara sau romaneasca?
- Este un castel in Franta.
- Hmmm, si din cauza unui castel din Franta in Romania locuiesc multi maghiari … Ce pot sa spun, interesant. Mi-ar fi placut sa continuam discutia… In fine, n-am avut ocazia sa cunosc prea multi oameni politici europeni dar de acest Orban totusi am mai auzit. Dar totusi, Orban nu este pentru dumneavaoastra Primul-ministru?
- Ba da.
- Ma scuzati, va bateti joc de mine? Mai inainte mi-ati spus ca sunteti din Romania.
- Da, corect.
- Pai si atunci cum poate sa va fie Orban Prim-ministru. Orban nu este Primul-ministru al Ungariei?
- Si asta-i corect. Intre timp si pe Primul-ministru al Romaniei il cheama Orban.
- Cele doua tari s-au unificat?
- Nu. Acesta-i un alt Orban. A fost numit de curand.
- Nu mai inteleg nimic. Orban nu este tipul acela viguros al carui par a inceput sa incarunteasca dar un om politic relativ tanar?
- Cum ziceti, are 56 de ani.
- Ca si Orbanul maghiar?
- Da. nascut in 1963, luna mai.
- Si celalalalt?
- 1963, luna mai.
- Pai in mai 1963 nu s-a nascut Orbanul maghiar?
- Ba da.
- Si cand s-a nascut Primul dumenavoastra ministru?
- V-am mai spus odata: luna mai 1963. Amandoi s-au nascut atunci.
- Si amandoi sunt Orban?
- Da.
- Si amandoi sunt in Bucuresti?
- Nu, cel maghiar e in Ungaria.
- Corect, iar m-am incurcat. Deci Budapesta, Bucuresti, Orban, Orban, ‘63, ‘63. E complicat rau de tot. Banuiesc ca ii cunoasteti pe amandoi.
- Doar pe unul.
- Pe roman?
- Nu, pe maghiar. De curiozitate obisnuiesc sa ma duc la Tusnad sa-i ascult conferintele. Sa nu ma intrebati. Tusnad este o localitate.
- In Ungaria?
- Nu, in Romania. Aici isi transmite mesajele politice.
- Orban?
- Da.
- Maghiarul?
- Da.
- In Romania?
- Da.
- Deja ma doare capul. Despre ce obisnuietste sa vorbeasca?
- Cel mai adesea despre conceptul de stat natiune.
- Asta ce inseamna mai exact?
- Pai, conceptul de comunitate etnica si cel de stat sunt doua notiuni diferite. Mai pe simplu: fiecare popor isi are propriul guvern, care e doar al sau, ceilalti din aceasi comunitate etnica sa mearga la guvernul poporului din care fac parte.
- Asta o spune Orbanul maghiar?
- Da.
- In Romania?
- Da.
- Adica romanilor.
- Nu, de obicei le vorbeste maghiarilor.
- Pai si acestia cum reactioneaza? Il bat cu pietre?
- Nu. De regula il aplauda.
- Domnule este nebun. Eu de regula sunt un om pasnic dar dumneata chiar iti bati joc de mine. Du-te in ma-ta. In romana, in maghiara, cum iti convine mai mult. Dar in care Bucuresti asta o vor stabili cei doi Orbani.
dizzy
QUOTE(bion @ 4 Nov 2019, 23:19)
Madam Tucan idem.
*


Femeia lui Stolo care nu tine minte cati ani are.
ady77
QUOTE(bucatzel @ 5 Nov 2019, 23:00)
nono.gif
*


Nu e voie să il facem idiot pe Citu? E membru daciaclub?
DragosP
Nu e voie. Nici metrosexual pe ăla din F1.
bion
Domnu Radyan tre sa si ne radem la traducerea lu` matale. blush.gif
dizzy
https://www.money.ro/final-pentru-cea-mai-a...bEzrnp4JSrY94po

FINAL pentru cea mai așteptată AUTOSTRADĂ. Noul guvern nu o susține
Guvernul demis nu a apucat să aprobe construcția autostrăzii Ploiești-Comarnic-Brașov cu chinezii, iar cel nou nu o susține.

Foarte bine, nu ne trebuie autostrada, da-o-n maxa de aftastrada!


BIZIDAY: Guvernul Orban poate opri căderea, dar nu poate începe redresarea României

E bine si asa.
maho
Eu inteleg din articol ca nu e sustinuta varianta in p.p.p. (cu chinezii), probabil ca vor s-o faca cu fonduri europene.
b76bgaarh
QUOTE(dizzy @ 6 Nov 2019, 17:17)

BIZIDAY: Guvernul Orban poate opri căderea, dar nu poate începe redresarea României


*


ce te miri, la cat au bagat ca apocalipsa, ca ce rau este ca datoria publica... bine toate au fost fum ca manole le-a dat peste bot.
dizzy
la cum vad eu, vor sa o faca nu.
Si tot pe DN1....

Deficitul bugetar va continua să crească și la 10 luni, depășind nivelul de 2,6%, situația fiind îngrijorătoare și confirmând ”cele mai mari temeri ale noastre”, a spus azi noul ministru al Finanțelor, Florin Cîțu. (News.ro)

greaua mostenire much?


Luna septembrie a fost a treia lună consecutivă în care volumul comerțului cu amănuntul în România a înregistrat cel mai puternic ritm de creștere din rândul statelor membre ale Uniunii Europene, cu un avans de 7% comparativ cu aceeași lună a anului 2018. (Profit.ro)

las ca scade acum smile.gif

În prima lor ședință, membrii noului Consiliu de Administrație al Băncii Naționale au decis menținerea dobânzii cheie la 2,5% pe an, într-un context în care majoritatea băncilor centrale au trecut la relaxarea politicii monetare. (Hotnews)

Economiile din Europa Centrală și de Est au rezistat relativ bine la stagnarea producției din Germania. Dar dacă perspectivele se înrăutățesc, România ar fi cea mai prost plasată în regiune să facă față unei încetiniri semnificative sau a unei contracții în mediul extern, ca urmare a poziției fiscale proaste, dar și a poziției în lanțul de producție cu Germania, arată un raport ING. (Profit.ro)
yoncv
Taxa auto revine!
Asta o fi în Biblia de guvernare a lui Orban? unsure.gif
maho
Stire gen rtv: "exploziv:...". Alerta, anunta introducerea, sustine introducerea...
"Da clic aici sa ramai..."
Pana acu' n-am vazut nici o promisiune populista gen "facem x sute km de autostrada, y spitale regionale, dublam salariile si pensiile", etc., asa ca-i bine dpmdv.
axabrt
QUOTE(yoncv @ 7 Nov 2019, 14:41)
Taxa auto revine!
Asta o fi în Biblia de guvernare a lui Orban? unsure.gif
*


Mai sunt două zile până la alegeri și destui nehotărâți.
Că sa spui cu doua zile înainte de alegeri că bagi taxa de înmatriculare e că și cum le ai zice celor nehotărâți să voteze cu PSD. Deci cu veoryka.
Că sa fie și iohanis liniștit în turul 2 , el cu veoryka.
Ce nu face Orban pentru șeful iohanis.
marksman
In afara de "jos PSD, ca sa ne instalam noi" nu am vazut ce program au astia de la PNL.

PLUSR am inteles ca vrea totul sau nimic, UDMR vrea cu oricine (tot curve politice sunt, au fost si vor fi), ALDE e in trena Pro Romania ca sa mai existe si ei, aia ai lui Basescu sunt pe urmele PNTCD-ului, iar PSD cade victima lacomiei membrilor. #muieclasapoliticadinRomania
Bicicleta galbena
Nu mi-e dor de linistea de dinainte de '89, nici de salbaticia de pana in '96... eu vad clasa politica aidoma unui organism viu, care creste si se dezvolta. In prezent e tanara si impetuoasa, galagioasa, adesea confuza, dar creste si se maturizeaza rapid.

Ai vazut cum arata pielea unui sarpe care a naparlit? Avem chiar zilele astea sansa sa trecem prin aceeasi 'naparlire' si sa lasam in urma, intr-un tufis uscat, vechea haina facuta din celule moarte - pesedeul.

Haideti la vot!

dizzy
Si sa puneti bani deoparte pt taxa pe masini!
care brusc e buna, psd era rau cand a scos-o!
marksman
N-am vazut vreunii sa fie in stare sa puna o taxa de inmatriculare in acord cu legile UE in asa fel incat sa nu mai fi trebuit restituita.
Scoaterea taxei a permis, in lipsa controalelor RAR/ITP pe bune, sa se umple tara de harburi. Si cand zic harburi nu ma refer la Euro2 vs Euro6, ci la niste masini care au fost inmatriculate in ciuda starii tehnice precare.
dizzy
si daca pui taxa?
nu mai vin roabe?
sa-si faca treaba RAR-ul, ITP-ul, Politia,
RDK
Nu ai înțeles nimic din doctrina liberală: păstrezi regiile de stat (cu tot cu salariile mărite de PSD) pentru noii veniți și mai pui o taxă fraierilor.
dizzy
Ba tu nu ai inteles.... pui mai multe taxe la fraeri smile.gif
marksman
QUOTE(dizzy @ 8 Nov 2019, 15:40)
si daca pui taxa?
nu mai vin roabe?
sa-si faca treaba  RAR-ul, ITP-ul, Politia,
*


Scade numarul lor, nu dispar complet decat daca si RAR-ul, politia si statiile ITP aplica legea. Dar da, daca bagi o taxa, ala care isi ia cu 500 de euro un cazan si are 1000 de euro taxa, ori renunta la idee, ori ia o masina mai buna, cu taxa acceptabila. Fara taxa, intra cazanele de 500E, ca doar nu ar da 1000 daca poate plati jumate.
RDK
Păi și normalitate ar fi, ca ministru zic, să recunoști că plătești inutil diverse instituții și că singura soluție e o taxă cu un caracter deja dovedit incorect ?
marksman
QUOTE(marksman @ 8 Nov 2019, 15:30)
N-am vazut vreunii sa fie in stare sa puna o taxa de inmatriculare in acord cu legile UE in asa fel incat sa nu mai fi trebuit restituita.


Despre competenta amintitelor institutii, sa ne uitam in jurul nostru in trafic la cazanele deja inmatriculate, care fumega in draci, au gauri de rugina, curg tablele de pe ele, pwla becuri pe faruri/stopuri/semnalizare, dar ce sa vezi, au ITP valabil!
RDK
Perfect de acord, însă de ce trebuie ca inactivitatea acelor instituții să fie tolerată și compensată prin taxele cetățenilor ?
Încă ceva: eu nu l-am auzit pe Orban că pune taxe fiindcă ăia nu își fac treaba.
marksman
Si atunci PSD de ce a scos taxa? Doar le aducea bani la buget. Sa fi fost cumva o pomana electorala? (Scoatem taxa auto, ca oricum tre' restituita, dar ce-i sigur e ca daca marim spre exemplu contributiile din salarii, acoperim pierderea si castigam electorat)

Iar taxa aia, daca PSD constatase ca acopera incompetenta unor institutii de stat, avea vreme sa o scoata inca de pe vremea guvernului Ponta.

LE: e clar ca taxa aia nu e bine gandita, ca si PSD a vrut sa o reintroduca, dar n-au gasit formula prin care sa nu mai poata fi contestata. Astialalti banuiesc ca gandesc asa: punem taxa, carpim bugetul, vedem noi cum amanam restituirea ei.
RDK
Premierul Ludovic Orban a venit cu precizări, vineri, în legătură cudeclarația din ajun referitoare la taxa auto, dând asigurări că nicio taxă nouă nu va fi introdusă în următoarele șase luni. Liderul liberal spune că afirmațiile i-au fost scoase din context.

Rămâne cum am stabilit.
marksman
Proasta cum a fost, taxa aia a limitat cat de cat, in lipsa celor abilitati sa o faca, intrarea cazanelor in tara.
RDK
Taxa nu a fost (doar) proastă ci și discriminatorie.
Fiindcă așa ar trebui să judece administrația: cu legea.
Nu empiric: punem taxe până se eliberează Calea Victoriei.
ady77
QUOTE(marksman @ 8 Nov 2019, 16:22)
Si atunci PSD de ce a scos taxa? Doar le aducea bani la buget. Sa fi fost cumva o pomana electorala? (Scoatem taxa auto, ca oricum tre' restituita, dar ce-i sigur e ca daca marim spre exemplu contributiile din salarii, acoperim pierderea si castigam electorat
*


Ai și dovezi ca au mărit contribuțiile?
axabrt
Au mărit salariul minim și au impus salarii minime pt aia cu facultate . Asta înseamnă contribuții mărite

Știut fiind că privatul plătește salariul minim.
Deci ia de la privat contribuții mărite și da pe salarii mărite la bugetari. Care sic au și alea contribuții mai mari.
maho
Nu intra la capitolul "promisiuni", da' macar incearca ce n-au incercat pesedistii, se fac ca lucreaza: tezaurul de la rusi.
ady77
Topicul 1 banc e mai sus icon_mrgreen.gif
axabrt
Românii de la sate se bucura ca va fi si turul 2 , pentru că li s-au terminat uleiul și făina…
b76bgaarh
discriminare, sa se dea si la oras ca dancila a luat putin, f putin.
dizzy
QUOTE(maho @ 11 Nov 2019, 15:21)
Nu intra la capitolul "promisiuni", da' macar incearca ce n-au incercat pesedistii, se fac ca lucreaza: tezaurul de la rusi.
*



O sa recuperam noi tezaurul de la rusi, cand o zbura porcul. cu aripi din nascare, cu viteza supersonica
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.