Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aerisire pompa ambreiaj-cilindru receptor ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
BH 83 FOC
Logan 1.2 benzina. Rog indrumare cum se procedeaza pt aerisirea sistemului hidraulic de la ambreiaj. Am fost nevoit sa imlocuiesc conducta de plastic din circuitul hidraulic de ambreiaj. Nu reusesc sa amorsez instalatia. Mentionez ca la cilindrul receptor de pe cutia de viteze am doar un stut de plastic si nu un aerisitor cu filet, demontabil cum ma asteptam eu sa fie. Stutul de plastic este turnat si e corp comun cu cilindrul receptor. [attachmentid=1628111103]
evisceratum
Ai 2 etape:
1. Fara pedala de ambreiaj apasata, scoti pe jumatate agrafa aia care are forma literei omega care e linga stutul cu capacel verde de aerisire a circuitului. Dupa scoaterea agrafei la primul click, se trage partial conducta care in imagine e frinta din mufa cu agrafa, si lichidul ar trebui sa iasa pe stutul de aerisire. Dupa aia se impinge conducta la loc si se apasa agrafa.
2. Cu pedala de ambreiaj apasata, se scoate iara agrafa pe jumatate, conducta va iesi singura si lichidul va refula cu putere. Ideal ar fi sa pui un furtunas si o sticla sa nu te stropesti in ochi. Se lasa pedala si se apasa din nou conducta la loc si agrafa. Pasul 2 se poate repeta de 2-3 ori.
Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.