Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Clio 5
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Epurus
Sunt membru pe forumul asta de ceva vreme (de pe vremea cand aveam o Dacia 1310 pe care ma gandeam s-o reconditionez) dar n-am apucat pana acum sa am un Renault.

[attachmentid=1628112060]

In ultimii 2 ani m-am dat cu un E36 320i iar acum tocmai ce am dat comanda (am platit avansul acum cateva zile) de un Clio 5 RS Line 1.0 TCe care ar trebui sa ajunga in Martie/Aprilie (cu putin noroc).

Ca dotari extra (peste ce vine pe RS Line), am ales:
- scaune incalzite;
- cotiera centrala (cu frana de mana electrica);
- senzori parcare fata/spate + camera marsarier;
- jante de 17 RS Line;
- podea falsa portbagaj;
- culoare Rouge Flamme;

Initial, sa fiu sincer, am vrut sa iau alta masina SH, pe la 8 - 10,000 euro, dar dupa ce am verificat vreo 10 masini (le-am rulat VIN-ul prin tool-uri de verificat istoricul) am dat de 6 cu probleme la kilometri mari sau busite grav si reparate. Celelalte 4 erau okay, dar tot aveau undeva la 200mii km, asa ca am decis la un efort (mai mic sau mai mare) sa iau ceva nou.

Pot spune ca nu voiam Clio pentru ca am crezut ca acel motor de 1.0 nu ar fi suficient dar dupa un test-drive m-am convins. Trage binisor pentru ce e si consuma nimic (in comparatie cu antichitatea mea din '95).
Epurus
Dupa ce mi-au dat astia o mini-teapa, ca dura prea mult sa vina masina din cauza COVID, am decis sa iau un Megane pe la sf. lui Ianuarie (am masina de pe data de 30 ianuarie).

De atunci am facut vreo 4500km si pot spune ca's destul de multumit de ea, consuma putin. A avut initial o problema, ca crestea nivelul de ulei in baie, dar dupa un remap s-a rezolvat.

E model Business SL, deci coaja, cu motorul de 1.3 TCe de 140 de cai. De cand am luat-o am facut mici modificari:
- jante de 17 Japan Racing JR3, Candy Red;
- presuri Megane GT;
- pedale custom metal;
- footrest Megane GT;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.