Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faza scurta dreapta nu merge
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
kommodore_ss
Salut. Mă poate ajuta cineva cu o problema la un Logan 1.5 dci 2006. Faza scurta dreapta nu mai merge după o noapte friguroasa. Faza lunga merge ok. Am schimbat becul și la fel. Faza scurta nu merge.

Am inversat siguranța și e ok. Tot stânga merge dreapta nu.

Aveți idee ce poate fi?

Mulțumesc
psychoo
Maneta defecta
kommodore_ss
Doar pe dreapta?
psychoo
Hmm parca era un singur contact in maneta, asa este.
In acest caz as masura tensiunea in tabloul de sigurante sa vad daca ajunge +, apoi as urmari traseul firului sa nu fie intrerupt.

Am atasat si o poza cu maneta de solenza precum si un montaj cu relee care l-am facut pentru protejarea contactelor manetei. Unul din relee l-am alimentat din pozitia 2 contact astfel mi se stingeau becurile cand opream motorul.
Releele folosite au fost RAS1215 de la SunHold
kommodore_ss
Nu prea mă pricep. Trebuie sa ajung in service cred
acipri
Daca nu te "prea pricepi" de ce mai intrebi aici ?

N-ai plecat inca la service, abia asteapta pe unul ca tine la jupuit acum dupa sarbatori li s-a facut foame din nou si lor
kommodore_ss
Poate era o rezolvare simpla
sorin1983
scoti mufa din bec, bagi un alt bec sau un aparat de masura si vezi daca iti vine tensiune in fasung.
daca nu ai tensiune ar trebui sa fie 2 sigurante in tablou de 10 a pentru stanga/dreapta.
pozitia F9 pentru stanga si F10 pentru dreapta
schema de pe loganclub... sper sa fie ce trebuie
[attachmentid=1628112682]
kommodore_ss
Am schimbat siguranțele și sunt bune amândouă (stânga dreapta)
sorin1983
ai o problema la fire... verifica la fasung
kommodore_ss
Am uitat sa va spun concluzia, am avut 2 becuri de rezerva ,ambele arse ...asta a fost tot
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.