Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Merchandiseri
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
cristyyy2003
Salutare!
Cautam merchandiseri cu experienta- reprezinta un avantaj, care sa lucreze pe proiectele noastre de merchandising. Pachetul salarial variaza de la proiect la proiect.
Pentru cei interesati va rog trimite-ti un CV la spar.romania.hr@gmail.com.
Bafta!!!
RIon
Un manager ar fi formulat acest obiectiv SMART: locatii, orar, domeniu, deadline, cantitate etc.
Ce zici?
cristyyy2003
QUOTE(RIon @ 14 Jan 2006, 11:25)
locatii, orar, domeniu, deadline, cantitate etc.
*



Zic asa: Daca nu se specifica, se cauta oamenii in toate orasele tarii- cu focus pe orasele mari. Locatii, orar, domeniu, cantitate: in functie de proiect.
DL: nu exista. De ce? Este o firma in continua crestere si este nevoie mai mereu de oameni noi.
Multumesc.


P.S. Daca nu era forum le specificam pe toate. Dar cum este un loc de discutii, trebuie sa discutam. Si cu cat discutam mai mult, cu atat subiectul este mai interesant. Corect @RIon?
driverx
QUOTE(cristyyy2003 @ 14 Jan 2006, 10:30)
Zic asa: Daca nu se specifica, se cauta oamenii in toate orasele tarii- cu focus pe orasele mari. Locatii, orar, domeniu, cantitate: in functie de proiect.
*



CARE ORASE MARI? Sa nu imi spui ca nu ai un target.....
cristyyy2003
In primul rand, orasele unde avem noi birouri locale: Constanta, Iasi, Cluj, Timisoara, Brasov, Craiova si Bucuresti.
SPOR!!!
clr
Exista o sectiune pe forumul asta numita Bursa.
paulp
In primul rind, inainte de a nu muri prost de tot, ce naiba inseamna ce ai scris in titlu?
Cu ce se maninca, ce ar trebui sa faca personajul, cit e procentul lui din afacere, ce timp si logistica necesita?

PS. CLR, lasa-l aici, ca la Bursa il papa aia cu fulgi cu tot, si pe noi la fel wink.gif
walleye
merchandiser e un sinonim pentru agent vinzari. il folosesti cind vrei sa-i snobezi pe altii "nuuu, draga, eu sint MERCHANDISER, nunu, nu agent vinzari...", "nuuu, dumneata vei fi MERCHANDISER, nu agent vinzari, nuuu, e o cu totul alta mincare de peste, cestie serioasa..." etc. ideea e ca daca pui merchandiser in anunt iti vin unii mai spalati si care o rup ceva pe engleza.
vis-a-vis
Din cate stiu eu (cel putin pe unde am lucrat eu), agentul de vanzari se ocupa cu livrarea marfii iar mercendaizăru' vine pe urma si aseaza frumos produsele, pune abtibilduri, postere cu diferite promotii si alte magarii.
driverx
QUOTE(vis-a-vis @ 14 Jan 2006, 12:25)
Din cate stiu eu (cel putin pe unde am lucrat eu), agentul de vanzari se ocupa cu livrarea marfii iar mercendaizăru' vine pe urma si aseaza frumos produsele, pune abtibilduri, postere cu diferite promotii si alte magarii.
*



Well, desi nu sunt convins, walleye, deci....ar fi o diferenta biggrin.gif
Marty
QUOTE(walleye @ 14 Jan 2006, 12:10)
ideea e ca daca pui merchandiser in anunt iti vin unii mai spalati si care o rup ceva pe engleza.
*



radmasa.gif Hai ca m-ai spart!
lucian79
Dragii mosului ca sa ne-ntelegem
Un agent de vanzari poate indeplini si functia de merchandiser atata timp cat compania agreeaza aceasta idee. Totusi rezultatele obtinute nu vor fi din cele mai satisfacatoare din cauza timpului pierdut de agent cu aceasta operatiune si graba cu care acesta o executa. De aceea companiile care se respecta prefera sa angajeze agent de vanzari care practica doar aceasta meserie (este reprezentantul firmei si vinde produsele acestuia in zonele desemnate) si un merchandiser care vine pe urma cu obiectele muncii (stickere, bannere,chenare de rafturi, panouri etc ..) le amplaseaza si aranjeaza produsele firmei intr-un mod cat mai corect si atragator consumatorului. Nu cred ca v-ar place ca in calitate de ASM sa mergeti intr-un magazin si sa vedeti produsele aranjate alandala,inghesuite si unele chiar sparte.(ma refer aici la FCMG)
Uneori merchandiserul este insarcinat chiar cu supravegherea agentului doar ca ...asta e o alta mancare de peste deja.

P.S.
@walleye ... te-nseli wink.gif
paulp
Boon, deci m-am lamurit, Mercha-asta, este un fel de bagator de seama, care umbla dupa agentu de vinzari ce nu e instare sa-si faca treaba pina la capat. Bon. Asta am lamurit-o. Acu, raspunsurile la intrebarile 2-3-n-spe: cit cistiga asta (ca la agent treaba e clara, procent din incasari) si pe ce baza de calcul. Si cam cu ce se ocupa aceasta treaba in cazul dat. Nu de alta dar cam frec buha dupa job si m-ar tenta un part-time, ca masina, slava domnului, am, carnet de vro 13 ani, umblu toata ziulica la costum si cravata asa ca sint obisnuit, relatii cu publicul cit cuprinde, deci... iti trimit CV-ul meu? wink.gif
lucian79
De bagatoru' asta de seama cum ii zici tu depinde vanzarea intr-o masura mai mare sau mai mica a produsului. Ca fapt divers .... in supermarket-uri cam care crezi tu ca e politica de aranjare a marfii in rafturi? Vine ala de la Wrigley sau JTI si-si tranteste marfa unde-i tuna lui ...ca asa i se pare lui cool ? biggrin.gif
Hehehehe ..daca-ai stii cate mii de dolari se platesc ptr. pozitia produsului in raft ai ramane paf smile.gif. Nu-s mare expert in asa ceva dar am unele cunostinte legate de chestii de genu' asta.

P.S. BTW ... JTI e una din cele mai corupte firme la nivel de angajare. Daca n-aveti "pile" tari nu prea aveti ce cauta pe-akol.
driverx
"Merchandiseri, firma de specializata in merchandising.."

Tareeee radmasa.gif

Anyway...merchandise...WHAT? Am vazut ieri un film tare la Hallmark. "What your company does?" .. raspuns ".... Nothing" spus cu nonsalanta.


DragosP
QUOTE(driverx @ 14 Jan 2006, 15:18)
"Merchandiseri, firma de specializata in merchandising.."

Tareeee radmasa.gif

Anyway...merchandise...WHAT?
*


Păi... merciandize, sau merciandizuri? blink.gif
TheSaiLor
<<Salutare!
Cautam merchandiseri cu experienta- reprezinta un avantaj, care sa lucreze pe proiectele noastre de merchandising. Pachetul salarial variaza de la proiect la proiect.
Pentru cei interesati va rog trimite-ti un CV la spar.romania.hr@gmail.com.
Bafta!!!>>


Desi e forum si se poate discuta .. tot nu ai dat nici un indiciu. Se lucreaza pentru o singura firma (companie), se fac contracte de colaborare cu mai multe companii? Am pierdut 2 veri pe la CBR ca merchandiser, deci stiu cu ce se mananca. Da si tu mai multe detalii ca nu te doare tastatura ... intre timp eu concep un CV smile.gif
lucian79
Ca sa lamurim oamenii
CBR = Compania Romana de Bere

Bre .. la ce ora am nimerit si eu 04.00 radmasa.gif
cristyyy2003
Eheee....nu se mai numeste CBR ca nu mai au voie.
Vad ca s-a cam lamurit lumea cu ce inseamna merchandiser. Se lucreaza cu contract civil de prestari servicii. Se poate lucra si pe mai multi clienti, dar in cazul de fata este vorba de un sigur client. Ca si locatii ale acestui proiect avem doar Cash&Carry si Hypermarketurile. Din pacate numele clientului nu il pot dezvalui si nici pachetul salarial, care nu este unul foarte mare, doar ca depaseste minimul pe economie cu aprox. 50%. Ca si merchandiser trebuie sa stiti ca se face si multa munca fizica, deci nu v=-a mai trebui sa mergeti la saala.
P.S. Merchandisingul este o ramura foarte importanta pentru o companie care se respecta si doreste rezultate din ce in ce mai bune pe piata. De ex. o firma de paste fainoase da spaga 2500E pe an, unui supermarket din bucuresti - atentie nu face parte din nici un lant cunoscut de supermarketuri, dar are vanzari bune, pentru o plasare foarte buna. Logic ca aceeasi companie vrea sa aiba merchandiserii care sa mentina aceea pozitionare intoteauna alimentata - sa nu existe situatii cand acel produs nu este la raft, etc.


SPOR!!!
driverx
Ma. Ne-am lamurit ce inseamna merciandaiser....finally...., dar eu cel putin m-am lamurit si asupra seriozitatii firmei, profesionalismului tau, etc.

SPOR!!!
cristyyy2003
Foarte tare...
Eu incerc aici sa ajut putin HRul nostru si partea proasta este ca nu prea mai am timp sa postez la fiecare intrebare datorita faptului ca sunt foarte mult timp in teren. Avem un proiect de foarte multe sute de mii de E care trebuie sa iasa perfect....
Daca nu sunteti total lamuriti, termenul de merchandiser il puteti cauta si cu gugal. Puteti gasii info interesante.
Un ex.
Merchandiser-ul este persoana care se foloseste de un complex de tehnici si instrumente ce urmaresc punerea optima în contact a produsului cu potentialul cumparator la punctul de vânzare si întarirea motivatiei rationale si emotive a deciziei de cumparare. El este cel care aduce în magazin obiecte ca: abtibilduri (germ. “Abziehbild”; engl. “sticker”), agatatoare (engl. “hanger”), bannere, “biscuiti” (obiecte de carton, material plastic etc, rotunde sau patrate pe care se aseaza paharul), chenare de vitrina, copertine (prelata fixata deasupra vitrinelor), dispozitive luminoase de exterior si de interior cu numele de marca al produsului, al serviciului sau al firmei, dispozitiv luminos care reprezinta marca produsului si pe care e trecut si numele magazinului (engl. “front-shop”), frigidere (engl. “cooler”), mascote, pahare, postere, rafturi (engl. “display”, “rack”), scrumiere, stegulete, umbrele, umerase etc. Astfel de instrumente pot constitui un mijloc important de crestere a vânzarilor si de creare a unei imagini favorabile atât pentru produs, cât si pentru punctul de vânzare.

SPOR!!!

P.S. Draga DriverX te rog frumos...plateste drepturile de copyright la cuvantul SPOR!!!
cristyyy2003
QUOTE(driverx @ 15 Jan 2006, 12:12)
...dar eu cel putin m-am lamurit si asupra seriozitatii firmei, profesionalismului tau, etc.

SPOR!!!
*


Desi nu doresc polemici cu nimeni, mai ales cu tine, ca de.. am mai avut si nu mi-au placut iti reamintesc ca acest topic avea alt scop decat acela de a se analiza cele punctate de tine mai sus.
P.S. Atunci cand intru pe forum, nu incerc sa imi incordez muschii sa arat cat de tare si frumos sunt eu sa creez ceva de vis, ceva care probabil ca nu are legatura cu realitatea. Intru atunci cand pot si incerc sa fiu pe cat se poate de direct.
RIon
Chiar asa, Attila, ce voiai sa spui cu lamurit cu seriozitatea/profesionalismul???

SPOR nu tine de copyright-ul cuiva, e folosit de cei care lucreaza in vanzari, e un indemn, mai mult biggrin.gif
driverx
Mi-am format o parere dupa toata evolutia de aici. Ajung primele 5 posturi de pe topic.
lucian79
Adica restu se sterg ? biggrin.gif ... ma simt cam prost sa postez informatii, care-s catalogate ca fiind fara rost smile.gif
driverx
QUOTE(lucian79 @ 15 Jan 2006, 12:02)
Adica restu se sterg ? biggrin.gif ... ma simt cam prost sa postez informatii, care-s catalogate ca fiind fara rost smile.gif
*



Eu ma refer la altceva. Daca nu te prinzi....problema ta.

In schimb dupa postul 5 e altceva. Acolo chiar sunt informatii care ne prind bine la toti.
Adrian_Solenza
Da mare caterinca mai e pe topicu asta.... Aoeleu, cum ocupati spatiul ...
RIon
QUOTE(Adrian_Solenza @ 15 Jan 2006, 13:33)
Da mare caterinca mai e pe topicu asta.... Aoeleu, cum ocupati spatiul ...
*



POFTIM????
cristyyy2003
QUOTE(Adrian_Solenza @ 15 Jan 2006, 13:33)
Da mare caterinca mai e pe topicu asta.... Aoeleu, cum ocupati spatiul ...
*


Te referi la ...........!?
lucian79
Nu se referea la nimic concret ..doar ca e Duminica ...zi de odihna, si nu prea are lumea ce face radmasa.gif
FLP
QUOTE(lucian79 @ 14 Jan 2006, 17:08)
De bagatoru' asta de seama cum ii zici tu depinde vanzarea intr-o masura mai mare sau mai mica a produsului. Ca fapt divers .... in supermarket-uri cam care crezi tu ca e politica de aranjare a marfii in rafturi? Vine ala de la Wrigley sau JTI si-si tranteste marfa unde-i tuna lui ...ca asa i se pare lui cool ? biggrin.gif
  Hehehehe ..daca-ai stii cate mii de dolari se platesc ptr. pozitia produsului in raft ai ramane paf smile.gif. Nu-s mare expert in asa ceva dar am unele cunostinte legate de chestii de genu' asta.

  P.S. BTW ... JTI e una din cele mai corupte firme la nivel de angajare. Daca n-aveti "pile" tari nu prea aveti ce cauta pe-akol.
*



JTI nu cumva se ocupa de recrutarile pentru Connex ? Am dreptate ?
madalina
JTI este una din cele doua mari firme ce se ocupa cu distributia de tutun din Romania.
TheSaiLor
<<Ca sa lamurim oamenii
CBR = Compania Romana de Bere>>


huh.gif huh.gif CBR = Compania Romana de Bere = CRB blink.gif smile.gif

De fapt CBR era Compania de Bere Romania asociata a SAAB MILLER care se ocupa de producerea si distributia marcilor Ursus, Timisoreana, Keller, precum si Miller & Pilsner Urquele.

de anu trecut s-a schimbat treaba si acum ii zice Ursus Breweries si nu mai tine de SAAB Miller. Mai nou a preluat si Ciucasul, iar ca marca straina Peroni.


Fiind unu noaptea m-a luat valul si am scris cam multe smile.gif. Daca se considera reclama sau ca este mult prea in plus rog moderatorul sa stearga postul. Initial am vrut doar sa lamuresc de la ce vine CBR
wacko.gif
lucian79
QUOTE(madalina @ 16 Jan 2006, 00:04)
JTI este una din cele doua mari firme ce se ocupa cu distributia de tutun din Romania.
*



JTI este in primul rand producator de tigarete, si are propriul sistem de distributie (nu a tutunului smile.gif ) ci doar a marcilor pe care le produce.
Dar ptr aia tot corupti sunt biggrin.gif, si daca-as putea, le-as da peste fund la gagicile alea angajate acolo, si care-si zic recruiter.
bomicabomic
QUOTE(TheSaiLor @ 16 Jan 2006, 01:20)
de anu trecut s-a schimbat treaba si acum ii zice Ursus Breweries si nu mai tine de SAAB Miller.
*


Dar de cine tine? Eu zic ca tot de SAAB. biggrin.gif N-am auzit ca SAAB sa-si fi vindut afacerea din Romania.
TheSaiLor
<<de anu trecut s-a schimbat treaba si acum ii zice Ursus Breweries si nu mai tine de SAAB Miller. >>
<<Dar de cine tine? Eu zic ca tot de SAAB. N-am auzit ca SAAB sa-si fi vindut afacerea din Romania>>

Azi am realizat si eu ce am scris. Este in continuare in subordinea SAAB Miller. Numai ca nu se mai ocupa de distributia berei Miller. Nu am aflat inca de ce .. dar banuiesc ca din cauza vanzarii foarte slabe Miller a iesit de pe piata romaneasca. In Metro aveau aia paleti de Miller si Pilsner Urquelle expirate de mai bine de 6 luni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.