Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Injectie ciudata, Pompa defecta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
LeSage
Buna .. am si eu o intrebare, asa la modul general. O pompa de injectie Bosch clasica , cam ce presiune trebuie sa aiba pe teava metalica care intra in cap la injector ??

Detin o autoutilitara si .. se tot opreste motorul. Cand am pus conducta intr-un pahar de plastic am constatat ca, curge motorina dar nu sub presiune.


Intrebarea mea este, motorina se amorseaza cu injectorul si cand ajunge la o presiune X se deschide injectorul?

Sau

Motorina trebuie sa fie direct injectata in injector sub o presiune X ?

Multumesc.
einstein1984
daca e dacie papuc aia ajunge la vreo 300 bari, dar evient ca doar cu manometru , ca daca nu are restrictie pompa,produce doar debit....la injector fara fire da , la o anumita presiune se ridica un ac impingand un arc si intra motorina in cilindru.
LeSage
Ideea este ca.. merge cat merge si dupa aceea se opreste motorul. Am desfacut conductele de la injectoare si pe toate 4 tevile vine acelasi debit.

Exista posibilitatea ca in sarcina, pompa sa nu mai produca destula presiune ? Si din aceasta cauza sa se opreasca motorul ?
einstein1984
nu mai bine mergi la un pompagiu? nu doar cantitatea de motorina cnteaza ci si cand e livrata. Diagnrosticul la injectia diesel pe pmpe fara electronica e cam grea fara scule si dispozitive speciale
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.