Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bobina Dacia Logan 1.4 mpi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Dj23ane
Va salut.
Am cumparat o bobina noua si de curios ce sunt, am masurat cateva valori. Sper sa ii ajute pe cei care vor sa verifice inainte sa cumpere. Aveti mai jos valorile, aparatura si bobina. Toate masuratorile au fost facute cu ambele aparate. 139 lei a costat bobina, din Craiova a fost cumparata. Zi buna!

8 Feb 2020, 10:05:
Am masurat-o si pe cea veche. Are 3 fisuri lungi pe dedesupt. Sunt convins ca facea descarcari pe-acolo.
einstein1984
Admirabil efortul, dar la 20 000 de volti masuratorile trebuie facute cu un megaohmetru cu punte as zice eu....
robbie_ro
Nu are de ce sa foloseasca megaohmetru. Doar ca masuratorile facute intre bornele de intrare si cele de iesire nu au cum sa returneze vreo valoare, decat in cazul in care este strapunsa izolatia dintre primar si secundar.
Agrig
Acolo megaohmetrul, "meggerul", vede ce trebuie, rezistenta de izolatei, conturnari in interior.
bygy007
si daca bobina secundara spire spire un scurt? cum le vezi?

practic acolo sint 2 bobine idemtice , cam asa arata

poate cu megohmetru special de inalta tensiune cu ce am lucrat eu era pina la 5000V da se vede la intuneric daca descarca pe undeva
einstein1984
pai asta zic si eu, rezistenta izolatiei intre cele 2 bobine o verfici cu megger nu cu multimetru.
robbie_ro
QUOTE(bygy007 @ 10 Feb 2020, 21:57)
practic acolo sint 2 bobine idemtice , cam asa arata

*


Conform valorilor notate de el, nu prea arata asa... Primarul da, dar secundarul nu.
bygy007
nu am desfacut una dar pe fiecare iesire poate avea o rezistenta de 3-4k
Agrig
Aceasta este schema la Renault/Dacia
https://www.hella.com/techworld/za/Technica...tion-coil-2886/
Dual spark.
Dj23ane
A fost masurata pentru ca eram curios cum comunica cele 8 borne. Drsigur integritatea unei bobine nu o poti determina cu multimetrul. Poti doar sa deduci conductia din punctul x in punctul y. Daca ai spire in scurt, nu prea le depistezi cu multimetrul. Dar daca ai noroc si se intrerupe, se vede pe multimetru. Masuratoarea mea te poate orienta sa stii intre ce si ce sa masori. Eram doar curios si daca va folosi cuiva, ii doresc succes. Avand si testerul pentru componente, am masurat si inductante, atat cat s-a putut.
Agrig
Inductanta iti spune daca ai spire in scurt deci la dotarea dumneavoastra puteti afla si asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.