Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme mansarier
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
iulica1978
-salut , am un sandero stepway 0,9 din 2018 si am probleme cu mansarierul, intra dar nu cupleaza ( cam in 20-30 %)din cazuri, a mai intalnit cineva problema ? cand am fost la revizie am raportat problema dar mi-au spus ca "e dacie , asa fac toate are cutie foarte veche n-avem ce face . ceva sfaturi .MS.
RazvanF
Cand intra in viteza dar nu cupleaza, dai viteza 1 si misca masina 5mm dupa care reincearca viteza de mers inapoi. Asa face si la mine, asa face si la clio care e din 2006 si asa fac cam toate masinile Renault cu anumite tipuri de cutii de viteza.
iulica1978
ok ms
einstein1984
masina oprita, apasa ambreiajul asteapta 1 secunda, si cupleaza marsarierul. Daca stai peste 1 secunda posibil sa nu intre
Horatiu_Andrei
QUOTE(iulica1978 @ 7 May 2020, 18:34)
-salut , am un  0,9 din 2018 si am probleme cu mansarierul, intra dar nu cupleaza ( cam in 20-30 %)din cazuri, a mai intalnit cineva problema ? cand am fost la revizie am raportat problema dar mi-au spus ca "e dacie , asa fac toate are cutie foarte veche n-avem ce face . ceva sfaturi .MS.
*



Fiind din 2018 presupun ca mai e in garantie. Daca asa le "rezolva"...
(chiar daca nu mai era in garantie, nu exista "nu avem ce face"!)

einstein1984
Daca problema e intre ambreiaj si schimbator ce vrei sa faca serviceul?
Horatiu_Andrei
In niciun caz "asa face domn'le".
Dar i-am obisnuit pe toti sa ne tinem gura ca doar e normal ca o masina noua sa nu functioneze, in acest caz e normal sa nu intre din prima in "mansarier".
einstein1984
E service nu scoala de soferi. ce vrei, sa-i puna sincron pe MA in garantie? Sau sa-i dea o robotizata?
Agrig
Adica se nimeresc pinioanele dinte in dinte cum se spune, ma rog aici cuplajele cu craboti dar tot dinte in dinte si in felul asta pina nu se misca unu nu intra, asa e si la Loganu` din 2005 si la altele.
iulica1978
cand am fost la service Buzau si au luat-o in teste , tot la fel s-a comportat si la ei deci.....masini noi mai proaste ca cele vechi(am avut o dacie productie 99 si nu am avut aceste probleme)

8 May 2020, 18:42:
p.s. vad ca este un atotstiutor printre noi, ca sa nu mori prost , am mai condus si alte masini (nu asa multe ca tine dar...)printre care si vreo doua logane 2015 si nu am antampinat problema asta , dar na , daca ar durea prostia ar fi mult zgomot printre noi. ms de sfat oricum
.
iliuta
Am avut aceasta problema si pe alte masini, depinde de cutie.

Si un sfat: pune mana pe o carte de gramatica, intampinat e cu i din i!
iulica1978
ok ms ce intreb eu si ce raspunzi tu , o sa ma "i"nscriu pe un site de gramatica sa intreb de masini ca vad ca aici sunt numai premiati NOBEL
einstein1984
Ma bucur ca ai condus multe masini, si taximetristii stau mult in masina si tot nu stiu sa conduca.
iulica1978
...si einstein a murit,dar i-au luat fantomele locul .Si acum serios eu am intrebat ptr ca mai am un an garantie si nu vroiam sa o Las moarta , mai ales ca au fost unii care spuneau ca ,a mea nu face dom'le asa ,dar daca stiam ca deranjez nu mai intrebam. P.S.propun ca inchidem 'dacia club' sa nu mai fie vreunu ca mine sa puna intrebari despre masini ca doar e un site de matrimoniale ce dracq. radmasa.gif
einstein1984
In loc sa inchidem forumul, eu propun sa dai si tu un search inainte sa postezi https://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=8464&st=200, https://www.daciaclub.ro/PROBLEME-CUTIE-VIT...-t245753.htmlca e mai usor decat sa inveti sa conduci sau limba romana.
sau sa faci mai putin pe desteptul daca nu are si ce sa te ajute.
valioglu
Da, mergi pe un forum de gramatica limbii romane sau respecta regulamentul.
Horatiu_Andrei
Se pare ca e din categoria "asa face toate".
Pinionul de viteza inapoi este singurul nesincronizat, asadar opresti masina complet, ambreiaj apasat maxim si apoi R (marsarier). Incearca asa. (ar fi fain sa te intorci si cu un feedback biggrin.gif )
MyKe89
Am observat și eu problema asta la Logan. Până mi-am dat seama că, după ce opresc, trec prin tr. I sau III, apoi aleg marșarier.
einstein1984
nu e nevoie , daca nu intra doar eliberezi ambreiajul cu schimbatorul pe liber ca sa misti arborele de intrare si bagi cu mila in MA cat inca se invarte. Daca e oprit dinte pe dinte nu intra, daca e dinte pe gol sau aprox va intra si oprit.
iulica1978
cumetre ori esti prost ori te faci(sigur prima varianta) eu intreb de masini din 2016-2018 si tu zici de masini din 2000 , limba romana sigur o stiu mai bine ca tine iar de condus sigur nu ai pus mana pe volan vreodata (poate ai folosit masini de tocat de caraie toate la tine ), daca vrei sa faci pe interesantul du-te la circ si nu te mai baga singur in seama
GIC
Mai bine te abtineai!

QUOTE(iulica1978 @ 17 May 2020, 10:50)
....... limba romana sigur o stiu .....
*



QUOTE(iulica1978 @ 7 May 2020, 18:30)
... mansarierul ...
*


einstein1984
mai baiete, cutia de logan 1 e fix aia de logan 2 (atat carterul cat si mlecaniscmul de angajare al treptei de mers inapoi). Imi pare rau ca ai impresia ca ai vreun Enterprise dar deja esti peste limita decentei. incearca un duster in 6 trepte.

18 May 2020, 14:02:
QUOTE(iulica1978 @ 12 May 2020, 17:27)
au fost unii care spuneau ca ,a mea nu face dom'le asa ,:
*


pentru ca stiau sa conduca probabil
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.