Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi achizitie Dacia Logan MCV 1 facelift
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
N3lu20
Salutare!

Ma puteti ajuta, va rog, cu niste sfaturi in legatura cu achizitia unui Logan MCV 2008 - 2012 1.6 MPI sau in 16v? Care sunt locurile la care sa ma uit pentru prima data cand ma duc sa vizionez masina?

Multumesc anticipat!
stolniceanulucian
Suntem in anul 2020.
Daca iti cumperi o masina din 2012 acea masina are deja 8 ani. Cu putin noroc o poti tine pana face 11-12 ani.
Daca iti cumperi o masina din 2008 acea masina are deja 12 ani ! Intrun an e cam buna de dus la remat.

Deci primul lucru la care sa te uiti este ca masina sa fie neaprat 2012 sau macar 2011.

Apoi ia masina neaparat cu AC si atunci cand o vezi probeaza AC sa vezi ca merge.
De asemenea cauta o masina care sa aiba ABS obligatoriu. La cele fara ABS se defecteaza repartitorul de frana din spate.

Un alt punct important este sa cumperi o masina care are airbaguri laterale, unele MCV uri au altele nu.

Apoi verifica sa nu aiba puncte de rugina sau aripile si portierele reparate de rugina.

Mai verifica nivelul lichidului de servodirectie si vezi ca servodirectia sa mearga usor si fara zgomote.
In 2015 niste magari de la reprezentanta Dacia din Neamt au incercat sa imi vanda un MCV SH cu servodirectia defecta.


einstein1984
daca are 7 locuri, vezi sa fie si in carte asa, nu doar bancheta trantita acolo.
In rest, fix ce a zis colegul+ sfaturile de baza in a verifica orice masina sh (control pe rampa la sevrice ales de tine pentru urme de accidente)
rue
Verifica proprietarul! Vezi daca a fost o achizitie gresita pentru el un MCV sau a fost una potrivita: adica a carat cu ea la "butic" lazile, au tras angajati pe ea drumuri lungi.
Nu e o cautare usoara sa gasesti un MCV bun de la unul care doar a avut fantezie cu mcv sau cel mult o familie numeroasa, a ingrijit masina cu bun simt.
Nu te uita la samasari!
N3lu20
Multumesc mult pentru sfaturi! O sa tin cont de ele, va tin la curent cu noua achizitie! biggrin.gif

Stiti cumva daca s-a fabricat 1.6 benzina EURO 5? Se lauda unii prin anunturi cu asa ceva, desi din ce m-am documentat exista doar EURO 4.
jelly
Da, sunt si motoare 1.6 Mpi euro 5, 85 Cp.
trabinatorccc
QUOTE(stolniceanulucian @ 11 May 2020, 19:53)
Suntem in anul 2020.
Daca iti cumperi o masina din 2012 acea masina are deja 8 ani. Cu putin noroc o poti tine pana face 11-12 ani.
Daca iti cumperi o masina din 2008 acea masina are deja 12 ani ! Intrun an e cam buna de dus la remat.


*


Serios?! Poate gaseste una cu km putini si ingrijita.
Eu am Logan din 2011 cu 57k km si la cum se prezinta o mai tin cel putin 10ani. Nu e chestie de noroc, nici macar nu a a aparut rugina, iar mecanica duce lejer 300k km.Nu o dau pe una din 2020.
stolniceanulucian

O vei da pe una din 2021 smile.gif

Partea proasta este ca e destul de greu sa gasesti un MCV care a fost ingrijit bine si care nu a fost abuzat.
In 2015 cand cautam MCV nu am gasit nici una in tara care sa fie decenta ca pret si stare tehnica. Multe au fost folosite la firme sau de oameni care cara diferite lucruri.

MCV uri mai multe gasesti in Germania pe mobile.de dar cu tot cu costurile de transport nu prea mai merita.
La aceeasi bani poti lua SH masini mult mai capabile tehnic (daca nu ai absoluta nevoie de 7 locuri).
Un MCV ok e vreo 5000 eur in Germania. Cu tot cu adus iesi pe la 6000 eur.




This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.