Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema radio
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gaxi
Salutare pasionati!
Am achizitionat de curand un radio pni clementine 8440, merge destul de bine, sunetul este ok doar ca la un volum mai ridicat, mai exact de la 30% in sus *maximul fiind 43* dupa aproximativ 2 3 piese se incalzeste la modul abia tii mana pe el. Voiam sa stiu daca e normal sa faca asa si daca nu ce ar trebui sa i fac ?
Multumesc anticipat!
*edit* se incalzeste partea din spate a radioului
tatabobu
Ti-ai luat o petarda ieftina, si te miri ca nu e racirea la nivelul necesar. Tu n-ai vazut ce radiatoare n-are ala?
gaxi
Am inteles ideea ca mi-am luat teapa, dar nu exista ceva coolere ca si la calculatoare sau ceva?
tatabobu
Ba da. Nu ventilator, ci o saracie de-asta de aluminiu iti trebuie. Doar sa o poti monta peste cea existenta, sau in locul ei.

Uite si cam cat costa, sa nu te sperii de preturile alora de calculator. Un pic de pasta termica daca ai, daca nu - prins doar pe surub.
xmisterx
N-are nimic ca se incalzeste in zona aia, majoritatea playerelor se incalzesc, acolo sunt finalii de mare putere din amplificare, racirea aia este calculata de producator pt a putea tine temperatura sub control. De ex: eu am pus pe laguna din semnatura un player kenwood dpx-405 bt 4x45W care la fel i se incalzesc finalii insa panarama functioneaza corect.
tatabobu
Nu sesizezi diferenta intre incalzit si incins?
xmisterx
Omul a scris clar ca "se incalzeste de abia ti mana pe el in partea din spate a radio-ului", adica exact acea racire pe care sunt montati finalii ceea ce este normal sa se incalzesca.

Plaja de temperatura este undeva intre -40 si ~+150 de grade. Cred ca nu e cazul sa postez specificatiile acestor finali.
gangara
QUOTE(gaxi @ 29 Jun 2020, 12:04)
Am inteles ideea ca mi-am luat teapa, dar nu exista ceva coolere ca si la calculatoare sau ceva?
*



Nu ti-ai luat nici o tzeapa. Cum au mentionat si colegii este normal sa se incinga. Nu trebuie sa ii montezi nimic.
"Pionierul" meu de pe vechea Dacie la volum de croaziera avea peste 70oC.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.