Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un Logan indragit
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
anecula_08
Povestea este scurta, 1 bucata membru nou in parcul auto laugh.gif , Dacia Logan Stepway 1.0 TCE + GPL biggrin.gif

Am apucat sa fac una alta la el: Scut metalic, activare temperatura apa pe bord, media player la navigatie, cate un led pe ici pe colo biggrin.gif
Bicicleta galbena
Logan- bifat, Laguna - bifat, Solenza... la rabla? sad.gif
Eh, nu-i nimic, sa fie intr-un ceas bun si multi kmp. Vad ca prinde bine motorizarea cu gpl, sunt deja cateva pe jurnale.



marksman
Multi kmp fara probleme!
anecula_08
QUOTE(Bicicleta galbena @ 19 Jul 2020, 17:17)
Logan- bifat, Laguna - bifat, Solenza... la rabla?  sad.gif
Eh, nu-i nimic, sa fie intr-un ceas bun si multi kmp. Vad ca prinde bine motorizarea cu gpl, sunt deja cateva pe jurnale.
*


Solenza la tara in garaj biggrin.gif
Bicicleta galbena
respekt.gif


Andy_ACS
Identica cu a mea, inclusiv pachetul de optionale cu clima automata, camersa si geamuri electrice spate smile.gif
De la Solenza e un upgrade semnificativ, iar masina e foarte economica pe GPL (eu in primii ~3000 km am un consum mediu de ~5.6l/100km pe gaz - mers 90% exterior).
Singura diferenta pe care o observ e la covorasele de cauciuc, eu am alt model.

Spor la condus bolidul smile.gif
Bwwlan
Arata foarte corespunzator! Sa-l volanesti sanatos smile.gif
anecula_08
Mulțumesc frumos pentru urari happy.gif
bion
Arata a masina. imbratisare.gif
CT-05-DGP
e frumos loganul stepway, daca avea si un2.0 imi luam si eu...
constantin.p
QUOTE(anecula_08 @ 19 Jul 2020, 14:17)
Povestea este scurta, 1 bucata membru nou in parcul auto laugh.gif , Dacia Logan Stepway 1.0 TCE + GPL  biggrin.gif

Am apucat sa fac una alta la el: Scut metalic, activare temperatura apa pe bord, media player la navigatie, cate un led pe ici pe colo  biggrin.gif
*


Salut, asteptam impresii legate de tinuta de drum vizavi de aspectele semnalate in topicul celalalt de jurnal de bord, stabilitate la viteze extraurban>120km/h si revenirea volanului la iesirea din viraj, si intrarea pe linie dreapta la viteze mici ( viteza 2 ).
Cum ai activat temperatura apa pe bord? La navigatie cum ai activat playerul?
BoR
Foarte frumos! Felicitări pentru întreg parcul auto deținut!
anecula_08
Mulțumesc frumos. Legat de ținută de drum... nu sta la fel de bine ca Solenza sau Laguna la capitolul acesta, în schimb recuperează la răspunsul la accelerație. Problema cu revenirea volanului este cunoscuta și este din categoria "așa face toate bre".
Pentru temperatura apei este nevoie de tester. Este un coleg la anunțuri care va poate ajuta.
Urmează sambata viitoare sa îi montez și conducte de aer la picioare pt locurile din spate, niste huse și să ii caut o roata de rezerva slim.
constantin.p
Salut. Ce dimensiuni cauciucuri se mai pot pune pe această janta in afara de 195/55/R16?
AlexandruD
@anecula_08 Felicitari si multi km fara probleme!


QUOTE(constantin.p @ 22 Jul 2020, 14:46)
Salut. Ce dimensiuni cauciucuri se mai pot pune pe această janta in afara de 195/55/R16?
*



La Logan Stepway 1.0 TCe se pot folosi doar 195/55/R16. Am fost la RAR sperand ca au omologat si ceva pe 15 sau alte dimensiuni cauciucuri, insa acestea sunt singurele.
constantin.p
Am vazut astazi un Sandero Stepway, cu numere rosii, pe strada mea. Avea cauciucurile de 205/55/16. Ma gandesc ca daca la Logan Stepway sunt trecute pe portiera masinii pot fi montate. Au o stabilitate crescuta? o tinuta de drum mai buna sau/si in viraje fata de cele standard, 195/55/16? sau e nesesizabila diferenta?
Andy_ACS
Cred ca e nesesizabil. Cea mai mare calitate a celor 205/55/16 e ca sunt mai ieftine.
Pe usa din ce am inteles e un sticker comun la toate modelele. Nu are valoare legala.
einstein1984
daca nu e pe civ dimensiunea degeaba.
Multi kmp fara probleme.
sorin1983
mcv a venit cu 205/55/16 deci posibil si acel sandero sa fi venit asa, poate tine de echipare.
einstein1984
sandero si mcv stepway au 205, logan stepway si prestige au 195
anecula_08
Cate una alta biggrin.gif
jelly
Frumos! Ce ai conectat la mufa OBD? Cred ca era ma ok sa pui folie pe geamuri, acele protectii cu timpul se vor arde de la soare.
anecula_08
La mufa obd este un multiplexor, cu ajutorul lui arata temperatura exterioara și de motor pe navigație și funcțiile eco.
55Swrt
Da-ne, te rog, niste detalii despre protectiile textile de la geamuri si spune-ne si ce navigatie ai pus, poate ne inspira si pe noi. Multumim
anecula_08
Salut, perdelutele pt spate l-am cumparat de pe olx. Au niste cleme de plastic pt prindere si nu afecteaza deschiderea geamului. Navigatia este cea originala cu functia android auto.
In alta ordine de idei, ne pregatim de concediu biggrin.gif
anecula_08
Montat buton ECO biggrin.gif si traversa retinere bagaje
Filip
Felicitari! Ti-am urmarit cu admiratie topicul cu solenza si ma asteptam sa o pastrezi!
einstein1984
nu dadeai si tu 40 de lei pe un spray sa faci traversa aia la culoare?
nu ai bancheta rabatabila?
Andy_ACS
La Stepway e rabatabila bancheta.
anecula_08
Solenza încă o am. Traversa urmează să o vopsesc neagra. Bancheta este rabatabila dar nu îmi inspiră încredere în caz de accident.
einstein1984
Inspira sau sau nu, e testata conform cu un regulament ECE nr 17pentru socul cu bagaje, cu 2 caramizi de 18 kile la peste 20g deceleratie (sau 50 la ora in zid). Nu strica ce ai pus tu acolo, dar te incurca daca ai ceva lung de carat, macar de aveai piulite fluture sa le dai jos usor.
cj98czh
QUOTE(anecula_08 @ 7 Oct 2020, 12:26)
Bancheta este rabatabila dar nu îmi inspiră încredere în caz de accident.
*



daca te interesa siguranta in caz de accident .. atunci nu ai ales masina potrivita ...
stolniceanulucian

Interesant. La Logan 1 am blestemat de multe ori traversa aceea si faptul ca nu avea bancheta rabatabila.
Acum a revenit la moda smile.gif

Pe de alta parte este posibil sa imbunatateasca rigiditatea masinii
anecula_08
Dacă am ceva de carat bag in Laguna. Știu că mașina nu este "tanc" in caz de accident dar asta nu înseamnă că nu pot incerca sa îmbunătățesc cate una alta. Bancheta fracționată nu m-a interesat niciodată, era inclusa in pachet.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.