Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: antigel G13
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
endyps
caut de cateva luni atigel G13. Dar la noi antigelul toxic de tip G11-G12 pa baza de etilenglicol se vinde tot ca G13, antigel pe baza de propilenglicol (https://www.wolflubes.com/EN_EU/Blog/2016/What-you-need-to-know-about-G13-antifreeze-and-coolant.aspx). Nu exista site de piese auto care sa vanda G13 real. Nu evidentiaza in prezentarea produsului ce contine, il numesc G13 iar la o cautare aflu ca contin etilenglicol. Chiar nimeni nu e deranjat de hotia asta generalizata? Transplanturile de rinichi vin pe banda rulanta(costa 2000ron si dau o speranta de viata de 5 ani), nu cred ca e util sa ignoram efectele perverse ale etilenglicolului (cine nu crede ca antigelul poate ajunge ca abur in habitaclu cred ca poate gasi chiar aici pe forum situatia)
YRX
G13 este pe baza de etilen - glicerina. Asta este standardul.
OE-ul VAG este G-013-A8J-M1 care il gasesti la orice magazin. Mai exista si alte marci.
endyps
Multumesc mult! Cautand pe reperul dat (G-013-A8J-M1) am gasit! Eram chiar disperat pt ca am facut o schimbare de antigel (a doua intr-o luna pt ca nu am precizat tipul de antigel) si cand m-am uitat pe cutie era (https://www.autopieseonline24.ro/febi-bilstein/7105346) tot pe baza de etilenglicol. Acum voi incerca sa il schimb/cumpar singur. Dar mi se pare ciudat ca G13 nu e compatibil cu Loganul DCI din 2005. E chiar asa de grav? Multumesc!
YRX
Stai sa inteleg, tu bagi G13 in Dci? Stii ca Renault foloseste doar Type D, care este etilen glicol fara silicati cu OAT.
G13 contine silicati ceea ce ar putea sa nu-i prea placa motorului. E o intreaga dezbatere daca e compatibil cu motoarele care folosesc G12, G12++, VAG zice ca da, dar sunt si alte opinii.
endyps
incerc sa folosesc o optiune mai putin toxica de antigel. G13 e destul de nou pentru a fi adoptat ca standard dar la cat de periculoase sunt celelalte ...merita pusa problema! Garniturile chiulasei uzate, fisuri, etc pot aduce abur toxic in habitaclu. Pe emag am gasit 2 optiuni, ros si mov. Sper sa scap o data pt totdeauna de etilenglicol pt ca e un ucigas atat de pervers incat nici intr-un centru universitar medical nu e usor recunoscut (ex la iasi analiza se face doar in intervalul 8-14 de luni pana vineri la upu, cei veniti dupa 14 sau in weekend...nici macar nu au sanse). Hotii de lemne au asasinat acum 3 ani o familie a unui primar prin acest mod (cu tot cu femeia gravida)
Logan80
Pune Glaceol Rx typ D, facut de Dacia 3 litri concentrat +apa distilata.
Bafta
endyps
Evident ca in loc de măgăria care se vinde pe piața românească cu 50ron/l ca G13, cu care spuneam că m au păcălit cei de la service...voi pune glaceol. O să fac niște analize înainte la copil sa vad daca are cristale in urina. E păcat că cei de la Dacia nu sunt capabili să facă un antigel demn de secolul asta.
einstein1984
Nu amice, e pacat ca nu-ti intretii tu masina si o lasi sa pise antigel peste tot. Cauta si un lichid de frana mai eco daca tot esti pe ecologizare. Bine ca te doare sufletul de copilul tau dar de apa freatica pe care o poluezi cu antigelul care curge din motor nu.
Ia antigel de centrale termice ca ala e propilen glicol https://www.emag.ro/antigel-non-toxic-conce...0/pd/DQYNF7BBM/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.