Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia dokker 2013 - 1.5 75'cp Problema faza scurta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Dokker si Dokker Van > Dacia Dokker
Kesep
Va salut cu drag sunt puțin stresat acum deoarece nu îmi mai merge faza scurta dar nu știu de ce aseară a mers fără probleme și azi când m-am urcat sa plec cu ea am observat ca martorul de faza scurta nu se aprinde ma puteți ajuta și a-și dori și o schema pentru tablou dacă se poate.
alfabit
Este defecțiune clasică monomaneta stânga, se înlocuiește. Nu se recomandă reparația, nu reușește, plastic suport contacte electrice topit.
Despre schema tablou, nu știu care tablou dorești, tablou de bord sau tablou de siguranțe fuzibile interior, postez ambele


[attachmentid=1628119826]
[attachmentid=1628119825]
Agrig
Nu`i frumos da se poate face o cirpeala in cazul acesta daca functioneaza luminile de pozitie si faza lunga.
De ia un releu avind contacte de vreo 30A, bobina la 12Vdc si se leaga intre firele de pozitie si faza lunga.
Contactele pe + si pe firul de faza scurta.
Veti avea doar faza scurta si faza lunga nu si pozitiile insa asa veti putea circula in sigurabta pina schimbati maneta.
einstein1984
maneta e 250 de lei max si o gasesti la orice magazin de piese auto, la epiesa o aduc in cateva ore.
psychoo
Doar ca fara modificare, adica sa monteze relee care sa suporte curentii, tot asa va pati in ceva timp...
einstein1984
Daca pui relee electromecanice risti si alte probleme. Daca era cu mosfeturi intr-un ecu da, erai safe.
Iar presupunerea ta pleaca de la ideea ca piesa noua e identica cu aia veche
Agrig
Pe mine m`a prins noaptea la gaia`n praznic pe la 3ooKm de casa...
Decit sa vin a doua zi dimineata mai bine am cirpit`o in jumatate de ora!
tongue.gif
psychoo
La solenza m.a lasat in 2016 la 3 noaptea pe valea oltului in drum spre mare. Am carpit.o cat sa pot continua drumul si cum am ajuns acasa i.am pus relee peste tot la care taiam alimentarea dupa contact. Aveam si eu ca masinile oprirea consumatorilor pe cheie...
Am reusit sa repar maneta, si in prezent merge fara probleme cu relee.

Erata, se intampla in 2015.
Relee am pus RAS1215 de 15A iar in paralel cu contactul condensatori de 100nF ceramici pentru ruperea flamei
Einstein: vrei sa sa zici ca au scos manete mai bune si nu au facut recall, chiar cu risc de incendiu/plastice topite?
einstein1984
nu ia nimic foc ca sunt sigurante.
stolniceanulucian

Reparatia rapida de urgenta este sa schimbi in soclul becului papucul de faza lunga cu cel de pe faza scurta. in soclul becului ai 3 papuci - unul cu + ptr faza lunga, unul cu + pentru faza scurta si unul cu -.
ATENTIE - atunci cand vei schimba faza lunga ti se vor stinge farurile cu aceasta carpeala.

Este doar ceva cat sa mai poti circula o perioada.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.