Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare radio cu navigatie aftermarket Logan 2019
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
dani_dny
Buna ziua.Am un Logan 1.0 tce din 2019 la care am schimbat radio original cu unul cu navigatie aftermarket.Masina este Taxi si dupa montarea nvigatiei ceasul de taxi nu mai inregistreaza kilometrii parcursi.Problema este ca nu stiu care fir este cel de speed pulse ca sa leg firul de la taximetru.Multumesc.
alfabit
Nu există fir cu semnal "speed pulse", toate datele sunt transmise digital pe bus CAN între calculatoarele mașinii,
Și ceasul taxi tot din CANbus preia ce are nevoie, controlează conexiunile CAN-H și CAN-L
dani_dny
Am inteles dar ceasul este unu Codec pe care il aveam si pe loganul din 2005 si citirea impulsurilor vss se face pe un singur fir daca era vorba ce can bus trebuiau 2 can hi si can lo.In plus cu radio original al masinii functioneaza pentru ca acesta are la mufa cu 24 pini la pinul numarul 13 vss (vehicle speed sensor).

12 Sep 2020, 07:45:
Aceasta este mufa cu 24 pini.
torquemada
Doar noile aparate sunt pe CAN, alea vechi sunt pe speed pulse, dacă mașina a avut radio, ai pus aparatul taxi apoi ai trecut pe navi te duci înapoi la cei care au montat aparatul le spui că ai pus navigație și stiu ei ce să facă.
dani_dny
Am fost si sunt in concediu.
RazvanF
La multe masini vss este de culoare albastra....poate te ajuta.
torquemada
1. Albastru, la Dacia e pentru poziții
2. Trebuie să ajungă la cei care au montat aparatul de taxi, ei stiu ce trebuie făcut, mai ales că în configurația inițială* radio plug&radio aparatul de taxi funcționează ok.
3. Alte comentarii pe temă intră în zona gri (maimuțe & Co.)

*aparatul se leagă pe mufele mașinii, în care se cuplează mufele navigației china, deci nu ai de ce să umbli la firele aparatului.
dani_dny
Multumesc pentru raspunsuri.Am ajuns cu greu la cei de la codec si au rezolvat problema pentru 100 ron.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.