Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzor temperatura admisie tce
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
Smc
Salutare tuturor. Detin un sandero stepway 2013 0.9 tce si in urma cu doua zile am pus testerul penrru a verifica daca are vreo eroare iar la senzorul de temperatura a aerului de admisie (intake air temp sensor) imi arata -40℃ indiferent daca e rece sau cald motorul. Aceasta valoare ramane neschimbata. Pe galeria de admisie am vazut ca are 2 sensori,in partea frontala. Atasez poze

Intrebarea mea este: mai sunt si alti senzori in afara de cei doi sau asa trebuie sa arate valoarea la acest tip de motor?

Multumesc
alfabit
-40 °C arată când senzorul e deconectat, sesizat lipsă în circuit, pană de contact.
Încearcă cupla de conexiune conectează / deconectează de câteva ori s-ar putea reface contactul electric cu instalația

Un tester civilizat de diagnoză e.g. CAN-CLiP arată pană circuit senzor temperatură, circuit întrerupt CO, ce ELM ai pus tu acolo nu e foarte concludent.
Smc
Ok,voi incerca prima data deconectare si reconectarea mufelor. Daca nu isi revine,incerc cu alt tester.

Mersi
torquemada
Prima poză senzor presiune ieșire intercooler, a2a poză senzor presiune în admisie
alfabit
Are dreptate colegu #4 smile.gif , @Smc ai un senzor combinat temperatură aer admisie / presiune atmosferică not.1474 și un senzor presiune admisie (după turbină) ieșire intercooler not.147 conform imaginii atașate,

Atenție senzorul temp/pres 1474 are 4 pini de conexiune

Verifici conexiunile la cel combinat posibil senzor defect, întrerupt pe partea de măsurare temperatură

[attachmentid=1628122045]
torquemada
Dacă e intrerupt ai eroare de senzor lipsă/parametru în afara intervalului așteptat, cum nu există alte detalii vorbim de o diagnoză generică, ce nu comunică 100% cu mașina.

Până la o diagnoză cu instrumente oficiale nu m-aș apuca să trag aiurea de fire
Smc
Verific in primul rand conexiunea si firele. Apoi voi pune un tester original sa nu existe alte dubii si promit ca revin cu raspunsul.


Va multumesc pentru toate informatiile oferite👍👍👍👍
torquemada
Am corectat eu:

1 .voi pune un tester original sa nu existe alte dubii si promit ca revin cu raspunsul.
2. Verific conexiunea si firele.

MaroKanu20
Ai rezolvat ceva până la urmă ?


20 Dec 2022, 15:01:
Am schimbat ambi senzori și tot -40 arata și timming advance este tot pe minus dar în funcție de tabla mai creste puțin !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.