Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-a aprins plafoniera?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
avathan
desi nu stiu daca ar trebui sa fie la diverse sau la probleme tehnice sa va zic una tare ...
azi dimineata s-a aprins plafoniera pt ~ 5-6 secunde in mers(era pe pozitia din mijloc intrerupatorul) dupa o frana(Usile capota,portbagajul erau inchise si NU s-a aprins martorul de usi deschise din bord)
nu am reusit sa reproduc ... cel putin nu inca...
mentionez ca singurele interventii la sistemul electric au fost ca am inlocuit becurile de la faruri si butonul de la geamul electric dreapta fata cu unul cu impuls ...
vreo idee ?
multumesc.
AL
e de cafenea wink.gif..... si oarecum a mai fost.... e vorba de unul dintre contactele de la usi... usile apasa doar putin pe butoanele alea, la orice miscare a usilor datorata denivelarilor, etc. e posibil sa se aprinda...idem la frig, cand e posibil ca umezeala sa tinda sa blocheze contactele respective.... cama asa ceva a avut loc acolo... am patit-o si eu si am luat la rand contactele de la usi, le-am miscat de cateva ori cu mana apoi totul a revenit la normal...

daca mai apare, urmareste si tu sa vezi daca se aprinde si martorul de usi deschise de pe bord... daca nu, atunci poate e vorba de altceva, vreun contact aiurea... vreo punere la masa intempestiva etc.

eu voi muta deocamdata topicul la Diverse.... pana se dovedeste a fi o "buba" a masinii...
klaus
Ce buba mai?
Este a doua sau a treia problema de genul asta care se discuta pe aici.
Cauzele sunt clare: un contact imperfect la o usa (inclusiv portbagaj si capota - pentru cei care au montata alarma cu contactor pe capota.
Si in cel mai nefericit caz, apa la unul din contactori, apa care face scurt intre picioarele contactorilor si ii pune la masa.
avathan
QUOTE(klaus @ 18 Jan 2006, 15:10)
Ce buba mai?
Este a doua sau a treia problema de genul asta care se discuta pe aici.
Cauzele sunt clare: un contact imperfect la o usa (inclusiv portbagaj si capota - pentru cei care au montata alarma cu contactor pe capota.
Si in cel mai nefericit caz, apa la unul din contactori, apa care face scurt intre picioarele contactorilor si ii pune la masa.
*


ok ...dar de ce nu s-a aprins si becul din bord?
...
plafoniera e comandata de uce sau uch nu ?
deci as accepta explicatia ca a primit un impuls scurt si nu am vazut si martorul din bord care se stinge imediat ... atunci de ce nu a ramas becul din plafoniera mai mult de cele 5 secunde deschis ? oare uce sau uch a vazut ca e contactul pus si a stins-o?
pssst s-a inteles ceva ?
pssst again
banuiam ca e un contact imperfect undeva tongue.gif
george_slz
Si eu am problema permanenta...de cand a inceput frigul cu aprinsul plafonierei pe pozitia din mijloc.

Am verificat toate intrerupatoarele si nimic. Sunt oki, sunt bune...sa fie uce-ul cu probleme?!
ICET
QUOTE(avathan @ 18 Jan 2006, 14:18)
ok ...dar de ce nu s-a aprins si becul din bord?
*


Asa cum ai zis,nu l-ai vazut,pentru ca mai mult ca sigur contactul a fost scurt,poate mai putin de o secunda.De aceea s-a stins si asa repede.Daca contacul dureaza mai mult,plafoniera se stinge mai greu.
ps..eu unul asa am vazut ca face la mine.
avathan
wub.gif am descoperit biggrin.gif
mi-am pus cheder la capota de la motor si era de la contactul de la capota care la frane bruste nu mai statea apsat biggrin.gif(banuiam eu ca e ceva de acolo ...)
smile.gif
am rezolvat tongue.gif
klaus
So, closed.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.