Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegeri parlamentare 6 decembrie 2020?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
nasty
incercam sa ne informam despre partide, candidati la televiziuni, ziare, internet. Oare gasim ceva corect, neutru, care sa spuna adevarul? Sau suntem manipulati, pacaliti?
am gasit ceva monstruos aici:
https://youtu.be/yqa7MbYNTdI
marksman
Lipseste PCR din lista, si PRM.
nasty
sunt la altii. Sunt trecuti numai cei care sunt peste pragul de 5% si cei care se apropie
marksman
Ca tot ma frecau unii pe aici cu anularea votului vs votat raul cel mai mic, o sa votez usr+ cu toate ca nu ma reprezintă nici astia. Daca e sa ma iau dupa ce zic ei, nu fura deci probabil vor fura mai putin si mai discret. Daca e sa ma iau dupa ce zic altii nu prea-s romani.
Eu as vota cu PCR, poate asa ma impac si cu tov. Pleshea. Macar PCR s-a tinut de cuvant. Au zis "daca ajungem noi la putere va luam tot" si asa a fost.
nasty
corect! cei 1000 de membrii PCR din 1947 si copiii lor, ulterior, au luat tot. Cei 4 000 000 inscrisi mai tarziu n-au mai luat nimic. Astia care n-au luat nimic sunt cei mai nostalgici.
bion
Te zbati ca pestele pe uscat. Vezi ca usr a fost mosit de un securist biggrin.gif
axabrt
O sa postez și eu în speranța că va apărea comentariu meu.
Cică sunt moderat ..

Deci usr ăștia e un fel de lup in blana de oaie. Cu diferența că s copii celor bătrâni, oarecum mai "spălați" cu ceva studii pe afara. Un psd mai light. Mai ușurel. Adică usrl
E un nou vehicul politic adaptat pe textele generației y. Sau x . Dracu știe.
maho
Daca tot n-am votat la locale, acum clar votez (se stie cu cine).
tatabobu
"nu votez, ca pandemie". Nu-i acelasi lucru cu "nu votez ca-s toti la fel".
Bicicleta galbena
QUOTE(marksman @ 29 Nov 2020, 11:06)
Eu as vota cu PCR, poate asa ma impac si cu tov. Pleshea.
*


Am asa un feeling ca dansul e la PNL acum.... biggrin.gif




nasty
QUOTE(bion @ 29 Nov 2020, 10:43)
Te zbati ca pestele pe uscat. Vezi ca usr a fost mosit de un securist biggrin.gif
*


deci esti la categoria "e toti la fel"? Sau crezi ca numai USR-PLUS e mosit de secu? Corect daca erai spunei ca SI USR-PLUS a fost mosit de... (bibliografie: Thierry Wolton)
Nu cred ca pot si nici nu vreau sa influentez pe cineva de aici sa voteze cu anume cineva. Suntem oameni maturi cu idei formate si nu suntem schimbatori ca traseistii nostri din parlament si primarii.
E un simplu chestionar care reflecta realitatea intr-un grup restrans.
Merced
Ce cauta AUR acolo? Aia au 5% si nu stiu eu? Daca deschizi facebook-ul e plin de AUR de zici ca aia sunt in top 3. Puterea trollilor lui Ghita nu dezamageste.
Desi am fost la locale, parca am o retinere sa mai merg si la astea, si nu pentru ca mi-e frica sa nu iau virusul de la sectie, doar ca m-au dezamagit si cei de la USR-Plus in ultima perioada, si altii oricum nu se pune problema sa merite vot. Sa vad ce chef am in ziua aia, cum ma trezesc.

Later edit: Care mama naibii a dat si vot pentru AUR? Serios? mellow.gif
RDK
Cine mai pune botul la justiție socială.
Merced
La ideea ca s-ar putea vreodata face asa ceva. Dragos? mellow.gif
nasty
AUR?
cum nu știi?
chiar nu știi? Vom vedea scorul după alegeri...
https://youtu.be/8tjqacDBdwQ
RDK
Doctrina de centru dreapta a USR, aplicată în sectorul 2: din motive financiare, au tăiat bursele de studiu pentru a acoperi bursele sociale și au suplimentat bugetul firmei de salubritate deținută de un parlamentar PSD.

Băi nasty, sigur cei 300 parlamentari nu o să fie toți din PSD ?
DragosP
Usr e de centru dreapta tot așa cum sunt eu psd-ist.
Merced
Tu ești cu AUR. rolleyes.gif
maho
O'lack.
DragosP
QUOTE(Merced @ 29 Nov 2020, 16:52)
Tu ești cu AUR.  rolleyes.gif
*


Ăia cine mai sunt?
RDK
Viitorii naționaliști de serviciu.
Schema e previzibilă rău de la Partidul România Unită, ăia cu brigada Vlad Țepeș.
Bicicleta galbena
Ma mir ca mai sunt niste unii care-si zic 'nu mai e PRM, e liber locu', ia sa fac eu un partid care sa...' etc, fara sa realizeze ca PRM il avea pe Vadim, avea un anumit public (acum majoritar in aceeasi lume cu el) si era in alti ani. Plm, pe vremea aia Cielo era lucs.

Astia de la AUR (apropo, as fi curios sa stiu cine-l sponsorizeaza pe flacaul ala) nu au vazut ce rezultate au avut la locale?? In Romania nationalismul e anacronic, cine nu vede se amageste sau traieste din amintiri selective...





marksman
Cum cine-l sponsorizeaza? Reiese din nume: Alianta pentru Unirea cu Rusia. Nu erau ei cei care aplaudau in trecere pe langa ambasada Rusiei?
radian
Zilele trecute a fost un miting AUR la mine-n targ, eram cuc atelul inplimbare prin zona. O tanti isterizata urla in gura mare, zicea ca-i din Iasi, mesajul era ceva de genul: sa ne castigam bisericile, sa-i dam afara pe klausi si iohannisi...
marksman
Sa facem Republica Ortodoxa Romania. Presedinte tovarasu' Baniel, la finante Teo Spaga.
radian
Si Dragos ministrul semafoarelor din Romania.
RDK
Căsătoria nu poate avea drept formulă primordială decît perechea alcătuită dintr-un bărbat și o femeie. Orice altă variantă de alăturare a sexelor nu are legătură cu sensul autentic al acestei formule. De aceea, în concepția A.U.R, familia nu este o temă de negociat, cum nu e nici o problemă de rezolvat. E a fost rezolvată cu mult înainte să apărem noi, generația din a cărei indignare s-a născut actuala A.U.R.

090.gif
radian
Aceasta teorie este valabila doar in tarile in care religia are un rol major, gen tarile ortodoxe sau cele musulmane. Restul lumii priveste mai relaxat chestiunea.
marksman
O alta ciorba reincalzita, un non-subiect, lasat nerezolvat doar ca sa agite spiritele in momente prielnice.
Merced
QUOTE(marksman @ 29 Nov 2020, 17:54)
Cum cine-l sponsorizeaza? Reiese din nume: Alianta pentru Unirea cu Rusia. Nu erau ei cei care aplaudau in trecere pe langa ambasada Rusiei?
*



Imi zicea un amic ca sunt unionisti. Si eu am zis ca da, nu e gresita afirmatia. Sa fim toti un popor, si noi si basarabenii, parte din marea Rusie.

Despre sponsorizat, stiu ca-i Sebi Ghita pe felie, in rest nu stiu mare lucru. Dar pe facebook se simte forta, sunt atat de multi postaci care au la profil poze cu asa ceva, inspaimantator. Sper sa nu faca pragul electoral. Vadim era baiat citit pe langa papagalii astia.

Cat despre partea asta cu familia traditionala, e deja plictisitor subiectul. Desi pandemie si alea alea, am stat si eu asta vara cand inca locuiam pe la tara, la insistentele rudelor, la masa cu ei, desi evitasem saptamani la rand sa stau prea aproape, pentru ca ei in general sunt in bula lor, si eu umblam cu munca de la Sibiu la Giugiu si luam contact cu multa lume. Dar la masa aia era si una dintre verisoarele mele, foarte atasata de PSD. De fapt toti acolo sunt fani PSD, dar ea e mai vocala. Si incepuse sa imi zica mie de USR si ca sunt pe invers, ca sustin, ca fac, ca dreg. Si ca ea crede ca are pe Facebook doi sau trei prieteni care ar fi pe invers. Ok, zic eu, doi-trei, din cati? Din vreo 300. Deci 1% sa zicem ca ar fi pe invers in Romania. Ce e mai ingrijorator, procentul de 1% LGBTQ[...], sau ala de ~40% in cazul analfabetismului functional? Ce ar trebui Romania sa rezolve mai intai? N-a avut replica...
psychoo
https://youtu.be/-Z-SF8RvBTE
radian
QUOTE(Merced @ 29 Nov 2020, 20:33)
... Dar pe facebook se simte forta, sunt atat de multi postaci care au la profil poze cu asa ceva, inspaimantator...
*



Mai da si tu matura pe acolo...

QUOTE(psychoo @ 29 Nov 2020, 21:30)


Noi in anul 2000, cand nu vom mai fi copii... Melodia asta mi-a terorizat copilaria, ajunsesem sa am cosmaruri, ce-o sa ma fac eu in anul 2000 cand nu o sa mai fiu copil si mai ales, vai cat de multi ani o sa am eu in anul 2000...
dizzy
babaetz, Vadim era nebun, nu era prost!
A fost un tip foarte cult, inteligent si citit, pacat ca era diliu.
Astia de la hAUR au doar ultima parte.
Dar una peste alta, daca exista votanti hAUR, care e problema?
Parca era voie sa fie si alte partide.
RDK
Actorașul Mircea Diaconu e AUR, votați oamenii noi ! rolleyes.gif
Merced
N-am cu ce matura sa dau, ca nu moderez eu pe site-urile de stiri ceva. Mai dau cate un report.
Nu am nimic cu existenta altor partide, aveam insa pretentii de la membrii de aici sa nu puna botu' la vrajeala astora...
psychoo
Dar vrajeala cui e acceptabila pentru pus botul?
Eu, de exemplu, nu pun botul la vrajeala nimanui, toti sunt niste lepre infometate
RDK
Eu m-aș feri, de exemplu, de partidele care au scopuri declarate pentru a căror atingere necesită modificarea constituției. Ultimii ani ne-au arătat că trăim o lipsă de mobilizare a electoratului combinată cu un parlament în lumea lui.
marksman
Poate-ar fi bine sa iasa un partid din asta. Ii mai scutura pe letargici. Votati PCR AUR!
nasty
QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 09:31)
babaetz, Vadim era nebun, nu era prost!
A fost un tip foarte cult, inteligent si citit, pacat ca era diliu.
*


Vadim era diliu????
chiar crezi asta? documentat sau din auzite?
dizzy
Nici tu nu esti "documentat" in nestiinta de a citit documente de licitatie, dar e clar ca nu stii.
Bicicleta galbena
QUOTE(nasty @ 30 Nov 2020, 19:39)
Vadim era diliu????
*


Era, mai da-l dreacu. Daca iesea presedinte in 2000 o tuleam rapid din tara. Complet dezechilibrat dpdv politic, pacat de cultura fantastica pe care o avea,si cu care a manipulat multa lume.


marksman
Prima si ultima oara cand am votat de la cei trei trandafiri, tov. Iliescovici, sa nu cumva sa iasa Vadim. Retrospectiv parca-mi pare rau ca n-a iesit, ar fi fost show, da' chiar un razboi nu as fi vrut sa vad.
Merced
Retrospectiv, poate era mai bine pentru noi acum daca ar fi ieșit el atunci. Poate se trezea lumea și se schimba clasa politică care ne conduce și azi, care e tot aia de ne conducea și atunci, și în 1990...
nasty
Dacă citiți Thierry Wolton, dar puteți afla și pe internet, f pe scurt: Gorbaciov a reușit să-și pună oamenii la vârf, la conducere în toate țările ex-comuniste, apoi a mimat în URSS, democrația cu partide satelit, aparente de opoziție. Primul înființat în 1990 a fost a lui Jirinovki, care părea extremist, populist, naționalist, antisemit, oricum foarte zgomotos.
Iliescu, din 1990, după manualul bolșevicului a încurajat aceeași mascaradă de partide satelit. PRM s-a înființat în 1991 exact model Jirinovski, chiar Vadim a fost leit în discurs și tematică. Deci Vadim a fost un executant f bun, un actor farsor excelent, în niciun caz diliu. Misiunea a fost îndeplinită 100%, chiar Iliescu părea frecventabil, față de așa opozant, astfel încât unii chiar au venit la vot de frică în 2000.

Oricum de istorie nu ne pasă!
1) Dar știți candidații sectiei de votare unde veți merge duminică la vot?
2) care sunt partidele satelit, de umplutură, de derutare acum pe listele de pe 6 dec?
RDK
1. Eu da.
2. Democrația presupune participare, în România e cel mai dificil de înscris un partid politic la tribunal. Fapt care convine jucătorilor mari, pe care, prin limbajul folosit, îi protejezi.
Nu știu cum se face dar oamenii noi înseamnă mai multe șanse pentru penali.
Habba
Pai dacă dintre cei vechi, îi excludem pe USL, PRO-Alde, PPUSL, rămâne doar PMP cu a lor flacara violet.
Sau? blush.gif
psychoo
Ala nu era băsescu cu pdl?
Habba
Păi și nu e tot aia?
psychoo
Sincer, habar n.am cine e in pmp, dar acum daca ai zis m.ai educat. Sper sa retin, dar daca nu o fac nu.i mare paguba smile.gif
nasty
puteti da click pe fiecare judet pt a vedea partidele si candidatii:
https://recorder.ro/pe-cine-alegem-catalogu...ului-parlament/

"Vom alege 465 ( din pacate nu 300) de oameni pe care îi trimitem să ne reprezinte în Parlamentul României și care vor avea o influență uriașă asupra societății în care trăim: propun și votează legi, votează Guvernul, controlează activitatea ministerelor și a serviciilor secrete, pot schimba Constituția, pot suspenda președintele. Tot ei numesc șefii unor instituții importante ca Avocatul Poporului, Curtea Constituțională, Curtea de Conturi, Banca Națională, Televiziunea Română, Serviciul Român de Informații, Serviciul de Informații Externe."
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.