Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Troncanit logan stepway nou
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
FlorinFlorin1981
Salutare, sunt nou posesor de logan stepway 2020, 1,5 dci, 95 caluti,full option, aproximativ 700km parcursi . Masina se comporta exemplar pe drum drept , sta binisor in curbe, trage destul de bine, pana aici nimic de reprosat doar ca....pe drum pietruit bate puntea spate si am impresia ca si ceva pe la caseta de directie sau ceva pe la articulatia fata, habar nu am , nu tare dar cu radioul oprit se aude cat de cat. Intrebarea mea e adresata celorlalti posesori de asemenea specimene , la voi face la fel? Mentionez ca mai am o amarata de Fabia2 din 2008 si desi nu i-am schimbat decat niste bucse mari de la bascula se incapataneaza sa fie mai silentioasa pe drumuri pietruite decat un logan nou. Chiar as vrea sa stiu daca se incadreaza la capitolul ,,asa fac toate,, sau are ceva asta pe care am luat-o eu?
RazvanF
Mergi la service. Poate e ceva slabit. A mea are 3 ani si 70.000 km si nu troncane nimic...in materie de articulatii/suspensie. Are greieri in portierele fata, atat.
erroryo
Salut, și eu am.un Logan 0.9tce și la fel se aude puntea spate pe denivelări scurte de zici că se rupe. Din ce am.inteles face așa din cauza că este suspensie foarte rigida.
FlorinFlorin1981
Va salut din nou, vin de la service ,am rezolvat problema. Nu troncanea nimic pe la articulatii, pur si simplu de cand am schimbat cauciucurile de iarna , un ,,nu stiu cum sa-l mai numesc,, a uitat sa-mi stranga prezoanele, doar le-a apropiat cu cheia si atat. Acum cand ma gandesc ca am facut un drum Bucuresti-Giurgiu si m-am dat la ea ,150-160 km/h sa-mi fi zburat o roata eram toata familia .... Asta e, asa se intampla cand apelezi la vulcanizari de colt de strada cu Dorei care abia la pranz se trezesc din bautura. Doamne ajuta, drumuri line tuturor.
Agrig
Sa nu te superi insa daca pentru niste prezoane destrinse ajungem la service e grav de tot.
Nu ajungeai sa sara roata, cind se desfac mai tare, daca se desfac totusi suruburile sau piulitele vibreaza roata aia ca te dai jos din masina urgent.
Deci calm, au mai patit si altii...
FRATELLO
De aceea, chiar daca par enervant, chiar daca ma mai cert cu ei, niciodata nicio operatiune nu se face fara ca eu sa nu vad ce se intampla. Iar legea iti permite sa "vezi" tot ce se inatmpa cu masina ta in service.
Ca e vorba de roti, de servisare, de distributie... stau langa ei, in picioare, atat cat e nevoie.
einstein1984
in manualul de utilizare zice ca strangerea rotilor se verifica dupa niste KM rulati....
Agrig
Chiar scrie in manual asta?
Cinstit nu am fost atent.
einstein1984
Daca nu scrie ar trebui!
https://www.continental-tires.com/car/tire-...s%20as%20before. primul bullet point
Agrig
Eu cred ca nu ar trebui atit timp cit se string cu cheia dinamometrica.
Oare suruburile de la capacele de biela trebuie restrinse dupa o perioada de timp?
biggrin.gif
Lord Hades
Se strâng la cuplu si dupa 50 km rulați se mai stâng odată la acelasi cuplu. La nemti iti lasa un bilet lipit de volan cu avertizare de strângere cuplu. Odată am pățit la fel am uitat sa strâng una din roți... 25 km mai tarziu am facut verificarea si unul din șuruburi era aproape căzut.
einstein1984
@Agrig, suruburile de roti nu prea ajung in strangere plastica.... Sau nu ar trebui. Asta ca sa nu mai zic de calitatea suprafeteleornimperecheate la capacul de biela fata de roata/butuc.
Dar nah, daca OEMii si aia de fac anvelope zic asa, ce stiu ei? Manualul e doar opinia producatorlui, nu vreo obligatie.
Agrig
Intrebarea a fost , chiar este scris in manual?
Nu de alta da cinstit n`am observat.
einstein1984
Ai dreptate, am vazut vreo 2 manuale de utilizare si nu scria. Inseamna ca e doar in amla de reparatii.
Agrig
Sau trecerea responsabilitatii atelierului catre client.
Sare roata, ei nu`s vinovati, utilizatorul este vinovat, n`a verificat.
einstein1984
Aia fara cric si roata de rezerva cum verifica strangerea?
Agrig
Ca mine, am kit de reparatie in punga compresorului, pun sfoara si apoi compresorul pe roata, n`am treaba cu sururbrile de prindere a rotii, asta daca vad din prima cuiul sau holzsurubul in roata.
psychoo
Deci, mergi la service, pui gumele de iarna, pleci la drum si dupa 50km pui compresorul cu sfoara ca sa verifici prezoanele?
einstein1984
o fi cu sfoara de 17 sau de 19?
Agrig
Nu, sfoara din chit pe nume snur.
Merg cu 1 roata de vreo 3 ani cu snur si nu scapa nimic.
Pentru cei nelamuriti care credeau ca folosesc sfoara de rufe!
radmasa.gif
https://www.dedeman.ro/timisoara/kit-auto-v...eless/p/1046893

Este minunat sa`l ai la tine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.