Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: modificare 4x4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
eur
Cum se poate transforma actionarea de la 4x4 din electrica in mecanica?
ROBY 06-TFA
QUOTE(eur @ 18 Jan 2006, 13:51)
Cum se poate transforma actionarea de la 4x4 din electrica in mecanica?
*


Foarte simplu;desfiintezi acel sistem pacatos de actionare si construiesti un sistem de parghii de la intrarea in C.V. pana la consola centrala (langa schimbator),unde vei monta o maneta de actionare cuplat-decuplat.Imaginatie si timp sa ai.Succes!
eur
stiti pe cineva care a facut asa ceva?
didosdoru
Cauta si tu pe cineva care are un Pick-Up 4X4 de prin 98, 99.Sunt rare dar din cat imi aduc eu aminte acele modele au cuplarea la 4X4 mecanica printr-o maneta in podea.Asa poti vedea ce trebuie sa faci.Totusi parerea mea este sa pastrezi sistemul de cuplare original,cu toate ca e un pic pacatos datorita sistemului de actionare pe baza vacoumului.Eu m-am gandit la o actionare electro-magnetica sau una hidraulica dar inca nu am aprofundat ideea.
My Berlina
QUOTE(didosdoru @ 21 Jan 2006, 12:12)
cu toate ca e un pic pacatos
*


O intrebare am si eu,
1. Adica cum actionare electrica?
2. Si de ce este pacatoasa?
Eu in toate Ford and Chevy pickup trucks cu care am mai mers aveau o maneta langa schimbator pentru 4x4.
De aia intreb adica cum exact este chestia asta electrica, are un buton de actionare numai? Sau cum? blink.gif
didosdoru
Sistemul de cuplare la Dacia Utilitare 4X4 are cuplare la buton.Pur si simplu apesi pe un buton pe care scrie 4X4.Butonul da comanda la un releu obijnuit de protectie care la randul lui cupleaza 2 electrovalve de vacoum.Actionarea la cutie este facuta de o "tulumba" (nu stiu cum sa-i zic) in interiorul careia este o membrana de cauciuc.De acea membrana este prinsa o tija care actioneaza cuplarea 4X4.Datorita calitatii proaste a cauciucului romanesc e posibil sa fi aparut o fisura la acea membrana sau la o electrovalva.Se mai poate sa fie si vre-un furtunas fisurat sau taiat.In pricupui se poate repara destul de usor.
dizzy
Nu ar fi mai util sa instalati un microswitch care sa va semnalizeze la bord cand cuplarea a fost efectuata corect si complet? Ca nu mi se pare o idee buna sa tot trageti fiare si sarme de colo-colo.
eur
QUOTE(dizzy @ 22 Jan 2006, 10:59)
Nu ar fi mai util sa instalati un microswitch care sa va semnalizeze la bord cand cuplarea a fost efectuata corect si complet? Ca nu mi se pare o idee buna sa tot trageti fiare si sarme de colo-colo.
*


Are microswitch si ala e singura componenta a actionarii care functioneaza, restu e de dureri de cap si nervi!
dizzy
Poze, vrem poze si ne gandim cum sa inlocuiti vacuumurile cu tije mecanice!
ydaniel
nici un model nu are actionare mecanica tip aro.toate o au la buton.mie im place
ROBY 06-TFA
QUOTE(ydaniel @ 23 Jan 2006, 11:50)
nici un model nu are actionare mecanica tip aro.toate o au la buton.mie im place
*


Au fost dar fff rare.Proiectul si prototipul au fost gandite cu cuplare manuala prin parghii.Masina prototip a parcurs 200 000 Km fara nici un fel de probleme la C.V. 4X4.Si nu stiu ce s_au apucat sa scoata tigania aceea de sist de cuplare vacumatica care daca ai uitat sa o mai cuplezi rugineste o amarata de tija m,etalica.A facut cineva modificarea pe un papuc 4X4 din 2001.Daca o sa ma mai intalnesc cu el am sa-i pozez ingineria facuta de el si am sa le postez aici.Multa bafta!
ghedaniel0
Miar placea un sistem mecanic de conectare/deconectare tractiunii. La mine de cand am cumparato nu am avut ocazia sa o cuplez 4x4 niciodata, nu a mers, si cand am incercat sa o repar m-am incurcat la firele alea din releu si nuj mai ce .
daca ajuta pe cineva o sa pun niste poze
didosdoru
Se poate face un sistem foarte simplu de cupare si decuplare mecanica a 4x4.E nevoie de cablul de la decompresorul de la pompa de injectie de la Aro la care trebuie sa fie legat si un intrrupator pt a sti cand e cuplat 4x4.Eu de curand mi-am reparat cuplarea 4x4 pt ca nu mai mergea.Cauza: furca bolcata (rock solid) din cauza ruginii.Furca e prost amplasata si mereu bate apa in ea.E recomandat o cuplare macar o data pe saptamana a tractiunii 4x4.Acum imi merge de minune.Sper sa nu mai am probleme curand.
ghedaniel0
Daca tu ti-ai facut-o inseamna ca ma poti ajuta si pe mine sa o fac. Vreau sa spun ca am dat jos bordul de 100 de ori ca sa ma chinui sa leg cuplarea. In primul rand cand apas pe buton nu da curent pe releu. eu am scos toate firele din bord pt 4x4 si nu mai stiu unde sa le pun acum *poza o sa pun cand ajung acasa Asa ca daca ai umblat si tu imi poti explica unde vin sau macar sa o actionez mecanic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.