Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce NU are voie sa lipseasca din masina?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3
Smudo
Asa deci, am vazut rezultatul unei statistici din asta intr-o revista de aici, si as fi curios sa vad ce si cum voteaza fiecare, ce isi doreste cel mai mult fiecare sa aiba in masina, sau ce are si pe ce pune pret fiecare. Daca vreti sa va mai si motivati alegerea, ar fi super.

Chestionarul l-am pus intentionat la Cafenea, pentru ca am inteles ca nu se mai pun la numar posturile, si se poate posta in voie, ca sa spun asa. Daca deranjez cu el aici, atunci rog sa fie mutat la Statistici si imi cer scuze.
Valentine
Clima clar. Apoi servo directie, scaune bune, geamuri electrice, instalatie audio.
ashu
Pentru mine, ordinea prioritatilor (in ordine descrescatoare) ar fi asta:
AC, servodirectie, audio, scaune, geamuri electrice.
AND
A/C - ul
Ake
AC, servodirectie, audio, scaune, geamuri electrice.
(Am dat de lene Copy/Paste de la ashu)
ashu
biggrin.gif
madalina
Ma scuzati, dar parca servodirectia nu este numai confort asa cum sunt geamurile electrice, de exemplu.

Eu, din motive de manevrabilitate, nu as concepe sa iau o masina fara sevodirectie, apoi AC-ul, geamuri electrice, scaune bune (dac sunt si incalzite nu zic nu tongue.gif ), audio.
Insa am o mare dilema ce sa votez in chestionar ac sau servo...
kaspersky
AC deoarece vara e o binecuvintare, nu mergi cu geamurile deschise, nu intra mult praf inauntru (cred ca la nici o masina mai rasarita nu se pune problema sa lipseasca servodirectia). Pe locul 2 ar fi scaunele deoarece la drumurile lungi conteaza foarte mult! Pe 3 ar fi echipamentele audio, iar pe 4 geamurile electrice (avind AC le folosesc foarte putin)
andu911
Smudo: ce-a iesit ca preferinta in Germania ?
Jack Daniel's
Servo e pe primul loc . Pe doi e mp3Playerul si apoi Clima .
apunake
AC e pe primul loc doar pentru cei ale caror neveste nu sunt alergice. smile.gif
Traiasca geamurile electrice.

Off: de ce pentru toata lumea "Instalatie audio perfomanta" inseamna mp3 player??
CosminM
Eu am votat servo. As fi preferat sa introduci in optiuni si ABS. Era pe primul loc. Apoi urmeaza clima, scaune bune, audio, geamuri electrice.
kum
AC bineinteles . Dupa care : servo , scaune confortabile , instalatie sunet si geamuri electrice . Motivele cred ca sunt prea evidente pentru a mai irosi spatiul serverului .
adso
A/C, servo, muzici, scaune. geamurile pot sa lipseasca cu totul.

Am un amic flamand (daca ii spun ca e belgian, ma alearga cu levierul), care si-a cumparat un S40 foarte dotat, dar la care a cerut expres geamuri mecanice.

motivul: a vazut la tivi un reportaj cu unii care au murit innecati in masina ca s-au panicat iar geamurile electrice nu au functionat (logic).

nu ma puneti la bula, ma dau io singur in fapt: geamurile ELECTRICE pot sa lipseasca cu totul. daca e vorba de geamuri in general ca optiune, cred ca vin totusi inaintea A/C radmasa.gif
Vlad Georgescu
E ciudat ca nu a mentionat nimeni cutia de viteze automata. N-am avut niciodata dar cred ca e mult mai relaxanta la condus, mai ales in oras sau la drum lung.. deci aproape in toate situatiile care conteaza.

Urmatoarea masina pe care mi-o voi lua sper ca va avea si asa ceva.

In Romania intr-adevar AC-ul e o necesitate absoluta.
bertro
pt mine care sunt inalt si ma cam ridic amortit din scaunele de la Dacie, astea-s pe primul loc. Nu stai confortabil, nu-ti arde de condus, mai ales la drum lung. Fara servo m-am obisnuit. am uns bine totul pe la directie si rotesc volanul cu 2 degete. Nici Ac nu ma incanta. ventilatorul pe 3 si zboara totul prin masina, iar geaml il tin oricum la jumate ca sa pot "lauda" in voie pietonii care imi taie calea aiurea. Muzica ascult la player-ul portabil ca nu e nevoie sa auda si ceilalti metalicile mele. Iar geamurile electrice chiar le consider un simplu moft.
Lexy
Clima, servodirectie(desi mai toate masinile au), geamuri electrice, scaune, istalatie audio.
paulp
Ai uitat o optiune: Prezervativele smile.gif
tatabobu
In primul rand trebuie sa stau bine in scaun.
In al doilea rand este tare placut sa ai 16 grade in masina vara.
In al treilea rand parca-i mai placut sa asculti niste metale dintr-o instalatie care nu gajaie.
In al patrulea rand, servodirectia e tare buna la manevre pe loc.
Geamurile electrice ma lasa rece.
cosmin_m
Servo, ac, scaune,geamuri,audio.
N-as renunta decat la audio(adica nu musai performanta) din lista. Poate si la geamuri...

Drace. Eu le vreau pe toate. Si masina mea de oras o sa aiba si cutie automata. V-arat eu voua cand ma fac mare.
cryo
1. Scaune calumea (mai mult, pozitie buna la condus)
2. Servo
3. A/C
4. Audio
paulp
Va alintati, o blonda beton, in dreapta, e absolut suficient in orice masina smile.gif
Dreamer
In chestionar mai trebuia sa apara si ABS ...
vv
ABS nu tine de confort.
AC, servo, scaune, audio
nairam
In ordine:
1. A/C, pt ca la 30 grade Celsius afara in masina cred ca ajungi pe la 70
2. servo, pentru ca daca vreau sa fac muschi merg la sala
3. scaune, pozitie buna la volan ca sa nu amortesti (circul destul de mult)
4. audio, pentru ambianta, este important atunci cand mergi mult
5. Geamurile electrice ma intereseaza mai putin
laur
QUOTE(paulp @ 19 Jan 2006, 09:43)
Va alintati, o blonda beton, in dreapta, e absolut suficient in orice masina smile.gif
*


Da o bruneta ce are? Dar o roscata? Ca parca mai stiu ele ce culoare aveau la origini....

Scaunele sint conditie obligatorie. Asa aleg masina.
Servodirectia mi se pare vitala....nu prea as mai alege o masina fara....
In concluzie AC e pe primul loc smile.gif, apoi audio (asta ma multumesc cu unul ok, nu neaparat f performant), apoi geamurile el. (fata, ca spate nu le vad sensul,pe mine nu m-ar deranja nici daca nu s-ar deschide de loc....) sint utile, m-am saturat sa ma intind peste scaunul din dreapta ca sa deschid geamul pt. a intreba ceva....
dizzy
1. Scaune ca lumea

2. A/C

3. Servo

4. Geamuri electrice

5. Audio
mih95
A/C (motivul pentru care asta vara, cind am fost la mare cu familia, m-am hotarit sa-mi schimb berlina si sa fac rate)
......
servo
scaune
audio
geamuri electrice
b64chr
AC, scaune, servo, geamuri.
AC-ul il apreciez in special pe umezeala, ca nu mai sterg geamurile cu carpa. Vara il folosesc doar la drum lung. In oras deschid geamurile.
Geamuri electrice am pe fata, dar mi-as dori si pe spate, pentru ca sunt fumator si e mai placut sa deschizi un geam din spate.
Audio performant nu ma intereseaza. Radio-CD-playerul original ma satisface. Daca vreau sa ascult MUZICA merg la concert.
Apropos de confort, as mai aprecia:
- computer de bord
- stergatoare ca lumea
- scrumiera la indemana, sa poti lasa tigara aprinsa pe ea fara sa cada, sa stingi tigara usor, sa o demontezi si speli usor
- bancheta rabatabila fractionat si operatia de rabatare simpla
- posibilitate de montare bari pe acoperis pentru suport schiuri/biciclete
- trapa pe acoperis (se aeriseste cel mai bine cand fumezi)
Stefan.A
ce nu s-a spus:
must:
-filtru habitaclu (i.e. polen)
-cotiera
-incarcare facila a portbagajului (deschidere + inaltime incarcare)
like:
-garda la sol (nu suport masinile lipite de sosea) si s-a dovedit ca cele cu garda mai mare,opus celor sport, ofera un confort mai mare. Pt unul ca mine, caruia ii place sa mai piarda soseaua in favoarea forestierelor e foarte conformabil sa stiu ca am cu ce, ba!
-AWD - din aceleasi motive spuse mai sus + siguranta.

marksman
AC, servo, scaune confortabile, instalatie audio, geamuri electrice
catalin-g3
-Scaune bune (cele de pe berlina sunt un chin)
-servo
-aer
-geamuri
-audio
mauru007
QUOTE(Vlad Georgescu @ 19 Jan 2006, 08:51)
E ciudat ca nu a mentionat nimeni cutia de viteze automata. N-am avut niciodata dar cred ca e mult mai relaxanta la condus, mai ales in oras sau la drum lung.. deci aproape in toate situatiile care conteaza.


*


De ce la drum lung? la drum lung dupa ce dai in trepta a V-a trebuie sa te ti doar de volan biggrin.gif . In oras da e mai comoda o masina cu cutie automata.

Servo
scaune
ac
geamuri electrice
audio
FLEX
scaune bune

restul pot sa lipseasca.
diaconuliviu
QUOTE(paulp @ 19 Jan 2006, 09:43)
Va alintati, o blonda beton, in dreapta, e absolut suficient in orice masina smile.gif
*


Pai normal, ca nu se urca decit intr-o masina dotata cu TOATE din chestionar, ba chiar mai multe. blink.gif
Lexy
QUOTE(paulp @ 19 Jan 2006, 10:15)
Ai uitat o optiune: Prezervativele smile.gif
*


radmasa.gif


Si da votez si eu pentru cotiera! E incredibil de comoda....sa fie trecuta la "must have" smile.gif).
cosmin_m
QUOTE(Lexy @ 19 Jan 2006, 14:17)
Si da votez si eu pentru cotiera! E incredibil de comoda...
*



Comoda pentru... sofat presupun, nu pentru prezervative, nu ?
diaconuliviu
QUOTE(Lexy @ 19 Jan 2006, 14:17)
radmasa.gif
Si da votez si eu pentru cotiera! E incredibil de comoda....sa fie trecuta la "must have" smile.gif).
*


si are legatura cu prezervativele? GLUMEEEESC!
radmasa.gif radmasa.gif

Edit: postat simultan cu cosmin
paulp
QUOTE(diaconuliviu @ 19 Jan 2006, 14:13)
Pai normal, ca nu se urca decit intr-o masina dotata cu TOATE din chestionar, ba chiar mai multe. blink.gif
*


Pai tu de ce crezi ca am pus blonda si prezervativele wink.gif?
Restul sint, si mai mult decit atit 243.gif
b64chr
Mai voi n-ati inteles nimic. Prezervativele se tin in masina pentru ca in cazul in care sora mai mica a viitoarei neveste (mama ei in alte variante) va face propuneri, sa nu fiti impuscati de viitorul socru, care va crede ca nu ati acceptat propunerea fara sa stie ca va duceati la masina dupa prezervative.
paulp
uite un om prevazator 243.gif
costelbbc
Pentru mine, ordinea prioritatilor ar fi asta:
Servodirectie, AC, scaune, audio, geamuri electrice. (pt. pasageri ar fi important si locul din spate, adica sa fie incapator, sa nu stai cu genunchii la gura).
alex275
Toate sunt indispensabile. Daca ar fi sa aleg ordinea, ac, servo, scaune, audio, geamuri
Smudo
Io n-am spus ce si cum as alege, cu toate ca am votat primul. La mine ordinea celor insirate in chestionar ar fi urmatoarea:
1. Scaune confortabile (pozitia de la volan ma intereseaza in prima secunda in orice masina ma urc). Mai ales daca sint incalzite, sint supeeer iarna. Calibra wub.gif
2. Clima, cu toate ca aici ploua pina cind incepe sa ninga, si invers. E cam sarbatoare cind apare soarele, si vara cind anunta la radio ca vor fi 25 de grade ziua, cica e vreme de mers la strand wacko.gif . Deci n-ar fi o mare problema lipsa climei in masina. In Romania, unde e mai cald, clar ca e nasol rau fara clima.
3. Servodirectie, cu toate ca ar fi putut sa fie inversata ordinea intre ea si clima.
4. Instalatie audio performanta... nu e neaparat in TOP, pentru ca de multe ori la viteze mari imi place sa aud motorul.
5. Geamuri electrice, pentru ca dintre toate elementele enumerate, astea se folosesc cel mai putin.

QUOTE(andu911 @ 19 Jan 2006, 02:12)
Smudo: ce-a iesit ca preferinta in Germania ?
*


In Germania s-a facut de 3 ori sondajul asta, in 1995, 2001 si 2004.

1995:
1. Intalatie audio performanta
2. Clima
3. Scaune confortabile
4. Servodirectie
5. Geamuri electrice

2001:
1. Clima
2. Instalatie audio performanta
3. Scaune confortabile
4. Geamuri electrice
5. Servodirectie

2004:
1. Clima
2. Instalatie audio performanta
3. Scaune confortabile
4. Geamuri electrice
5. Servodirectie.

Acum io nu inteleg o chestie, ca in revista asta pe care o am sint rezultatele date si in procente, dar dupa ce adun eu procentele alea din fiecare an, nu da 100%, ci ajung intr-un an la 114%, in alt an la 138%... blink.gif . Acuma sincer sa fiu, mie revista mi se pare cam proasta, dar am luat-o odata aiurea, ca nu mai cumparasem nici un exemplar de la ei, si am vrut sa vad ce-i cu ea. In schimb am gasit bunicica ideea cu sondajul, si am zis sa vad si eu cum voteaza lumea pe aici.

EDIT: Io sint curios de ce anume nu vrea cineva sa se lipseasca, e clar ca toate sint indispensabile intr-o masina, si chiar ar mai putea si alte citeva adaugate (cutie automata, tempomat, etc). In chestia asta gasesc eu si frumusetea sondajului, ca se poate vota doar un singur element de confort.
ydaniel
nu ma intereseaza asa mult confortu:6 linie,fara servo,cutie in 6 manuala,tractiune pe spate si carburatoare!
dacicuss
1. AC..sau sa plusez, Climatronic...e o maaare diferenta!
2. Servo
3. Scaune cat mai comode, ergonomice...aici includ si cotiera centrala
4. Nu eram pentru cutie automata, pana m-am pricopsit cu ea pe masina asta...prefer asa, nu mai vreau sa "mestec"...e minune
5. a ajuns intamplator pe 5 da' as fi pus mai sus: racitor in cutia de acte, sa stea berea la rece cand conduce EA, vara ! radmasa.gif ...ambrozie curata!
6. Audio
7. Geamuri electrice.
8. Parctronic sau cum naiba i-o zice...tot pentru EA wacko.gif
eXtenSion
Audio, Scaune, Ac, Geamuri, Servo
AND
Pot sa-mi schimb votul? Deci :

1. Computer-bord cu activare a nexusului temporal si semnalizator al depasirii liniei multi dimensionale.
2. Buton de auto distrugere in caz de umilinta la semafor (liniuta).
3. Buton eject in caz de crima premeditata.
4. Radio-Navigation pe display LCD de 10"
5. DVD-uri in tetiere
6. Dublu climatronic
7. Pilot automat cu activare vocala
8. Prezervative in compartimentul cotiera fata
9. Prezervative in compartimentul cotiera spate
10. Prezervative in compartimentul sertar sub scaunul soferului
11. Prezervative in compartimentul buzunar spatar
12. Prezervative in compatimentul buzunar usa sofer
13. Prezervative in torpedou
14. Prezervative in torpedou refrigerat ( aici doar cele uzate ..nu sti niciodata cand are cineva nevoie de o donatie ) happy.gif
15. Servodirectie
16. Geamuri electrice
17. Scaune confortabile
b64chr
QUOTE(Smudo @ 19 Jan 2006, 20:56)
Io sint curios de ce anume nu vrea cineva sa se lipseasca, e clar ca toate sint indispensabile intr-o masina
*


Si eu zic ca asa ar fi mai interesant de pus problema.
Raspunsul meu: AUDIO.
AlezzDWC
Butonul sport...asta imi lipseste icon_mrgreen.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.