Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pret piese
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
B30KDT
stie careva cam cat ma duce costul piselor daca vreau sa schimb articulatia pe fata la o berlina din 97?sau doar bucsele?si eventual niste magazine cu piese de origine dacia in bucuresti(de preferat sect 6)
ydaniel
mai spun inca odata:magazin pe str timonierului,se numeste apromatco.daca nu stii sa ajungi,da un mp,si iti dau nr de tel si vb
vali79m
Placa de presiune 150 roni, disc de ambreiaj 70roni, rulment 20 roni; Manopera 55 roni ; timp de schimbare 1 ora
Pedro
vali79m, sa mergem pe varfuri sa nu te trezim , omu vorbeste de bucsaraie
vali79m
QUOTE(Pedro @ 26 Jan 2006, 15:54)
vali79m, sa mergem pe varfuri sa nu te trezim , omu vorbeste de bucsaraie
*


ai si tu dreptate, dar daca nu citesti titlul, nu intelegi nimic.
ce rost avea sa mai deschid un topic daca era unul cu "Pret piese", si nu pret piese bucsaraie domn' Pedro!! ohmy.gif
Pedro
Din pacate am inteles intr-un final , nu prea sti ce vrei!
ionutctn
Te costa 2 mil cu totul stanga-dreapta fata. Am schimbat eu in toamna lui 2005 pe undeva aproape de 40.000 km (erau cele din fabrica). Faza a fost ca mai mergeau chiar aia de le-au schimbat mi-au spus asta dar m-am luat dupa un prieten care mi-a zis ca daca tot trebuie pivotii plus ca atunci cand desfac aia sigur mai gasesc joc pe la ceva plus ca m-au tinut mult si si-au facut deja treaba.
Una peste alta am cumparat de 2 mil urmatoarele piese (atat dreapta cat si stanga....deci in 2 exemplare).....sper sa nu uit ceva:
- pivot bascula si superior si inferior (ambele parti = 4 pivoti);
- bucsile de la bascula inferioara pe ambele parti = 4 bucsi;
- bucsile bascula de sus pe ambele parti = 2 bucsi;
- capetele de bara de la directie sau cum le zice bielete de directie = 2 buc;
- semibieleta ambele parti = 2 bucati.
Nu cred ca am uitat ceva. Mai ideea e ca am schimbat cam tot desi nu era cazul. Semibieletele nu le aveam cumparate dar aia cand au desfacut roata pe dreapta au zis ca trebuie schimbata si eu am cumparat 2 sa schimbe si pentru stanga. Burdufurile la planetare erau bune.
Nu am schimbat astea: arcuri, amortizoare, planetare si fiarele adica basculele; in schimb tot ce tine de "gropi" am schimbat. Eu zic ca m-au tinut superbine 40.000 km alea din fabrica; bine eu si ocolesc gropile. Daca ma tin si astea vreo 30.000 km si-au scos banii.
Aici se vad avantajele masinii DACIA: piese ieftine dar si calitate indoielnica.
Oricum de cand a aparut treaba aia cu PIESE DE ORIGINE s-a imbunatatit calitatea pieselor. Se vede ca sunt facute mai cu simt de raspundere.

f.lucian
QUOTE(ionutctn @ 27 Jan 2006, 09:31)
Te costa 2 mil cu totul stanga-dreapta fata. Am schimbat eu in toamna lui 2005 pe undeva aproape de 40.000 km (erau cele din fabrica). Faza a fost ca mai mergeau chiar aia de le-au schimbat mi-au spus asta dar m-am luat dupa un prieten care mi-a zis ca daca tot trebuie pivotii plus ca atunci cand desfac aia sigur mai gasesc joc pe la ceva plus ca m-au tinut mult si si-au facut deja treaba.
Una peste alta am cumparat de 2 mil urmatoarele piese (atat dreapta cat si stanga....deci in 2 exemplare).....sper sa nu uit ceva:
- pivot bascula si superior si inferior (ambele parti = 4 pivoti);
- bucsile de la bascula inferioara pe ambele parti = 4 bucsi;
- bucsile bascula de sus pe ambele parti = 2 bucsi;
- capetele de bara de la directie sau cum le zice bielete de directie  = 2 buc;
- semibieleta ambele parti = 2 bucati.
Nu cred ca am uitat ceva. Mai ideea e ca am schimbat cam tot desi nu era cazul. Semibieletele nu le aveam cumparate dar aia cand au desfacut roata pe dreapta au zis ca trebuie schimbata si eu am cumparat 2 sa schimbe si pentru stanga. Burdufurile la planetare erau bune.
Nu am schimbat astea: arcuri, amortizoare, planetare si fiarele adica basculele; in schimb tot ce tine de "gropi" am schimbat. Eu zic ca m-au tinut superbine 40.000 km alea din fabrica; bine eu si ocolesc gropile. Daca ma tin si astea vreo 30.000 km si-au scos banii.
Aici se vad avantajele masinii DACIA: piese ieftine dar si calitate indoielnica.
Oricum de cand a aparut treaba aia cu PIESE DE ORIGINE s-a imbunatatit calitatea pieselor. Se vede ca sunt facute mai cu simt de raspundere.
*



Cine s-a ocupat de demontarea-montarea lor?
Pret manopera?
Mai sunt si alte bucse care trebuiesc schimbate?
Un nr. de tel.!?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.