Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Afisare consum benzina si GPL 1.0 Eco-G
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Imbunatatiri - Dacia Duster
Dany@1984
Salut. Aveti cumva idee daca se poate activa din computerul de bord afisajul pentru consum benzina/GPL. Intreb asta pentru ca modele noi de Sarndero/Logan au acelasi tip de afisaj si pentru motoarele 1.0 Eco-G afiseaza si consumul de benzina/GPL. Pe modelul meu de duster (1.0 Eco-G) este dezactivat. Am vorbit cu un prieten technoliner la Renault si mi-a confirmat ca ar fi acelasi computer de bord, dar e posibil sa lipseasca o anumita componenta, depinde de luna de fabricatie...etc...
alfabit
Da, merge, găsești un meșter cu laptop+soft +expertiză, uite o poză :

[attachmentid=1628126237]
torquemada
Faptul că TdB arată la fel e egal cu zero, și volanul arătă la fel doar că sunt vreo 5 modele.
Dany@1984
mersi de info @alfabit
torquemada pozele sunt de pe duster sau de pe Logan/Sandero gen noua? La cuma arata bara de monitorizare nivel carburant, pare Duster, nu?
torquemada
Cum într-una din poze se vede clar data 06/2020 întrebarea nu-și are rostul (de unde Logan III în 06/2020) biggrin.gif

alfabit
QUOTE(Dany@1984 @ 17 Mar 2021, 16:26)
mersi de info @alfabit
...
bara de monitorizare nivel carburant, pare Duster, nu?
...


Totuși caută pe cineva, nu neapărat meșter/inginer ( poate să fie și maistru wink.gif ) se uită în firmware tdb vede exact ce se poate face, nu toate activările sunt posible,

poate în cazul tău ai noroc, eu cred ca auspiciile sunt favorabile.
Dany@1984
Gata, am reusit sa activez si eu functiile ce ddt4all si o interfata bluetooth. Deci se poate, si nu e o operatiune complicata
sorin1983
si banuiesc ca nu esti inginer? biggrin.gif deci se poate...
Dany@1984
Nope, sunt ITist, si ddt4all e scris in python, dar oricine cu ceva cunostiinte de oc poate folosi aplicatia. E plin netu de tutoriale.torquemada am observat o chestie ciudata, la fiecare scoatere a contactului valorile consum si distanta se reseteaza. Tu ai pb asta?
torquemada
Cu autonomia pe benzină cum stai? sare rapid la 9994km ?

TdB-ul la mașina aia are câteva revizii de soft fiecare cu probleme ei, dacă nu aveau probleme aveai deja CB-ul activat și pe mașinile cu GPL... dar trebuie să râmână ceva și pentru Duster ph3,5
Dany@1984
Da, la punere contact autonomia sare la 9994, dar dupa 1km sa zic isi revine la valorile corecte. Aia e, decat nimic, ma multumesc si cu atat:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.