Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnalul unui functionar....
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
AL
Am preluat acest text de pe site-ul www.sictir.org pentru a fi dezbatut subiectul si la noi... sursa: http://www.sictir.org/Aventuri_in_Administratia_Publica_I

Introducere:
"M-am hotarit sa scriu acest serial dupa cca 1 an si jumatate in care am lucrat in
administratia publica, fara a fi insa functionar public. Dedic acest serial acelor
putini colegi, colaboratori si sefi ai mei care se incapatineaza sa faca o nota
discordanta si sa NU se regaseasca in rindurile de mai jos.
"
(Razvan @ www.sictir.org)

Fisierul pdf contine:
-Aventuri in administratia publica (Episodul I: Personalul)
-Aventuri in administratia publica (Episodul II: (Dez)Organizarea)
anpop
e laudabil ca cineva incearca macar sa atraga atentia asupra unei probleme ce dainuie de veacuri, si dauneaza grav sanatatii contribuabilului aflat de cealalta parte a ghiseului smile.gif
tare cred ca o "reforma" in acest sistem, ar da peste cap "birocratia" tongue.gif si ar avea ca finalitate avansarea de la solitaire la zuma in randul angajatilor respectivi.....
..sau poate sunt io' pesimist...astept parerea optimistului
wink.gif
Liviu
Am avut taria sa citesc tot documentul. Norocul meu a fost ca mestecam guma caci altfel imi rupeam dintii de la atata scrasnit!

Eu deja ma gandesc serios sa emigrez ... mai ales ca aseara am vazut la stiri ca din 2007 se vor mari SI cota unica de impozitare SI TVA-ul ... asta asa, ca sa aiba ministerele ce cheltui ... mad.gif post-336-1110552449.gif
Jack Daniel's
QUOTE(Liviu @ 20 Jan 2006, 20:29)
Am avut taria sa citesc tot documentul. Norocul meu a fost ca mestecam guma caci altfel imi rupeam dintii de la atata scrasnit!

Eu deja ma gandesc serios sa emigrez ... mai ales ca aseara am vazut la stiri ca din 2007 se vor mari SI cota unica de impozitare SI TVA-ul ... asta asa, ca sa aiba ministerele ce cheltui ...  mad.gif  post-336-1110552449.gif
*


Daca e adevarat ce sui tu se cam impute treaba .
Altis
Ben Laden ala, nu o putea sa dirijeze si spre ei vre-o 4-500 de OZN-uri? 022.gif
costi
he, he, he, ....... etc

Lucrat in Min Transporturilor.
Plecat din cauza de cele de mai sus.
Acum 6 ani.
Situatia de acum este chiar buna fata de ce a fost.
Emigrati.
Stop
ARO
da vad ca nu ai spus nimic de ... implicarea agentiei functionarilor publici in procesul de recrutare

off topic
@costi - la ce departament ai lucrat?
Smudo
costi, mai usor cu sfaturile cu emigratul pe aici, ca-ti iei capace.
LATER EDIT: Nu de la mine, doamne-fereste.
Scuze de OFF-topic.
marksman
QUOTE(Liviu @ 20 Jan 2006, 19:29)
Am avut taria sa citesc tot documentul. Norocul meu a fost ca mestecam guma caci altfel imi rupeam dintii de la atata scrasnit!


L-am citit si eu pe tot. Noroc ca a fost vineri, si era agitatia mai scazuta pe la serviciu, asa n-a auzit nimeni "urarile de bine" pe care le-am adresat "sistemului".

QUOTE(Liviu @ 20 Jan 2006, 19:29)
Eu deja ma gandesc serios sa emigrez ... mai ales ca aseara am vazut la stiri ca din 2007 se vor mari SI cota unica de impozitare SI TVA-ul ... asta asa, ca sa aiba ministerele ce cheltui ...  mad.gif  post-336-1110552449.gif
*



Nu esti singurul care are gandurile astea. Dupa cate impozite si taxe platim dintr-un salariu te-ai astepta si la ceva conditii mai bune de trai. Uite unde se duc banii nostri!
costi
QUOTE(ARO @ 20 Jan 2006, 20:17)
@costi - la ce departament ai lucrat?
*


DTN (naval)
Pe vremea aia nu se purta masteratul dar am reusit sa obtin o bursa UE (Min nu a platit nimic) si dupa 2 ani , cind m-am intors , se uitau toti la mine ca la un ciumat. I-am prins si pe Base si pe Miki spaga....
Abia dupa 6 luni am ajuns inapoi la vechiul job dar era prea mult si le-am spus pa, pa.
Freeky system ..
ydaniel
tare rau de tot!:))
FLP
Foarte frumos scris. Nenea asta se pare ca e destul de nervos, dar imi place atitudinea lui plina de umor si sarcasm
RIon
Daca emigrati, luati-ma si pe mine... stiu sa ma fac valiza biggrin.gif
thegodsglory
Imoral!
Amoral!
Imi amintesc de Parlamentu' nostru mandru, care a invartit legea functionarului public luni de zile (cred ca mai mult de 1 an), in schimb mariri de salarii/diurne etc erau votate in 2 sedinte...
...scarba de ei.
Domnu Florin_el!!! Nu ne iei in Nigeria????
anpop
mdea...si nevasta-mea ma bate la cap cu emigratu'....
bai, da nu e nimeni sa doreasca sa stea aici si sa incerce sa schimbe ceva?!
eu tot incerc....imi iau suturi in kur....merg inainte tongue.gif
pe mine chestia cu functionarii publici ma deprima!
ce era scris in articolul respectiv despre masterate si doctorate este oripilant si tot oadata adevarat in multe domenii!
am colegi care abia au terminat fac. si sunt doctoranzi.....daca-i intrebi ceva legat de meserie: blana! stalp! kkt!
invata sa utilizeze un program de calcul (de care unii profesori au nevoie in activitatile curente smile.gif ) si sunt promovati! stau pe salarii de kkt, dar vor deveni Dr. Ing. biggrin.gif
au activitati gen: lucrat in SAP 2 ore, 4 ore vizionat filme...restul caah...
mistreti! mistreti care vor ajunge asistenti universitari!
dar pe astia (din meseria mea) am invatat cum sa-i calmez in avantul lor....
la un simpozion (de materiale de constructii) desfasurat in UTCB, un "mistret" isi aducea aportul cu o cuvantare despre un pogram de calcul si reusitele lui in domeniu...eu am avut o singura intrebare: ce poate spune despre Navier!? (cei de meserie stiu ca nu a fost unul din creatorii de programe de analiza a elementului finit! biggrin.gif )
au urmat niste momente penibile, profesorii coordonatori fiind prezenti, final: nu mai e doctorand! e desenator in ACAD!
deci se poate!
sper sa se poata si in domeniul mentionat de AL!
nairam
Eu pot sa va spun ca lupt ...
Ieri la ITMB trebuia sa depun Statele de salarii si bineinteles ca era coada imensa si lumea nervoasa .... Nervoasa era inlcusiv functionara de la "Primire"... Ei bine am intrat cu zambetul pe buze (desi eram si eu foarte nervos) masca era perfecta ceea ce a innebunit-o pe respectiva... Bine inteles ca a avut ceva de comentat ca nu erau bine asezate statele ca nu este bun nu stiu ce .... Iar eu ii raspundeam tot razand demonstrandu-i ca actele sunt ok... la care ea:
-Pai domne nu inteleg de ce radeti ca (,) chestia asta (aia care o depuneam) nu este corecta ...
-Ba da doamna este corecta uite asa ... asa ...
-Da bine bine dar tot nu inteleg de ce radeti? pentru ca de cand ai intrat tot razi ...si ma enervezi ?
- Doamna dar asta este "meseria" mea pe care mi-am asumat-o si prefer sa o exercit cu veselie ... Nu vad de ce sa fiu nervos cand pot fi vesel.
- pai da da dvs radeti tot timpul?
- da doamna si va recomand sa faceti si dvs. tot asa pentru ca daca sunte-ti nervoasa inseamna ca nu va place ceea ce faceti ... Eu personal in momentul in care nu o sa-mi mai placa ceea ce fac o sa-mi schimb meseria ...
din momentul ala a tacut si tot ce ii dadeam era OK...

Nu este cine stie ce dar este mai mult decat nimic...

Mai exista si situatii care te lasa fara cuvinte:
La casa de pensii este o functionara la registratura ... De obicei ma duceam la ea si depunea 2-3 "coli" ei bine de fiecare data cand ma duceam acele 2-3 coli A4 NU erau "asezate in ordine" si mi le arunca spunand: - "Asezati-le" ce naiba sa asezi la 2 coli A4 le inversam ordinea si i le dadeam inapoi ... "Acum e bine?" Ideea este ca de fiecare data Ordinea era cea in care NU le asezam de prima data .... Aici nu am gasit ac de cojocul ei .... Femeia aia este ACRA prin natura ei ...

Tot la casa de pensii aveam o nelamurire in legatura cu o cerere care trebuia depusa . Ei bine am ajuns cu nelamurirea din usa in usa intreband incepand de la casa de pensii a sect. 4 pana la un sefulet de pe acolo respectivu m-a indrumat la casa nationala de pensii ... bun am fost si acolo (de data asta cu "gura mare") la Casa Nationala de pensii mi s-a dat urmatorul raspuns verbal ... "Ne depaseste situatia va rugam sa intrebati la minister" Era vorba de ceva legat de indemnizatia pentru cresterea copilului .... Am fost dezarmat ....
La Trezoreria Ilfov... Vroiam sa platesc o rezervare de nume pentru o Asociatie. In lege scrie ca aceasta taxa se incaseaza la orice trezorerie in contul incasari diverse Ministerul Justitiei... Bun aceasta trezorerie nu a putut sa-mi incaseze taxa, ba mai mult (dupa ce am facut scandal) a incercat sa-mi dea o factura aiurea,(virau banii intr-un contal Ministerului de interne) sa-mi ia banii si sa scape de mine ... Am refuzat sa platesc si din usa in usa am ajuns la "Sefa" trezoreriei... Buuuunnn acu clar trebuia sa se rezolve ... doar scrie in lege ...... Aiurea .... dupa ce "Sefa" s-a interesat a fost "depasita de problema"
Eu:
-bine doamna dar scrie in lege .....
Ea: A ridicat din umeri
eu:doamna daca o S.C. sau o persoana NU respecta un paragraF dintr-o lege primeste pedeapsa cuvenita (amenda, inchisoare etc..)? Dvs. CE "pedeapsa" primiti daca NU respectati o lege?
am primit ridicari din umeri......
Era vorba de o taxa de 5 RON pe care am platit-o la Trez sect.5 si nu pentru ca acolo aveam domiciliul ci pentru ca astia sunt aproape de Min. Justitiei si stiu despre ce este vorba pentru ca vin mai multi cu aceeasi problema ....

Sunt convins ca exemplele prezentate de mine sunt chestii marunte ... dar pana sa ajungem la Dumnezeu ne mananca Sfintii..... Si de asemenea cele de mai sus sunt dovada vie ca incompetenta este la ea acasa in majoritatea institutiilor publice din romania....
Jack Daniel's
Da stiu ca ai o viata grea Nairam .
nairam
Prostia, indiferenta si nesimtirea sunt crase si la ele acasa aproape in toata administratia publica, fie ea locala sau centrala. Sistemul functioneaza inca exact asa cum functiona pe vremea comunismului, cu dispret si nepasare fata cetatean si de banii pe care-i plateste acesta. Organele administratiei care au putere de control nici macar nu au auzit de prezumtia de nevinovatie(Garda financiara, administratia publica, curtea de conturi). Sistemul PCR (pile cunostinte relatii) este la el acasa, fapt ce a fost spus si in "jurnalul" din prezentul topic intr-un mod mai voalat (vezi partea cu distribuirea de fonduri de la buget fonduri care trec prin mana unui singur om). Ca sa nu mai spun de tanti aia de la "magazie" care este chiar comica... dar si omniprezenta in orice institutie cu care am avut eu contact... Ex: La casa de pensii nu au cleme si capse, La administratiile financiare trebuie sa te duci cu hartia de acasa pentru ca sa scoti o fisa sintetica, La Registrul comertului nu au pasta corectoare, ca sa nu mai vorbim de "formulare" ... Aceste "formulare" pe care trebuie sa le depui le gasesti la "xerox" ei bine acolo la "xerox" trebuie sa platesti formularele. In mod normal eu consider ca aceste formulare trebuiau distribuite de catre institutiile respective..... macar catre persoanele fizice ..... Ei bine aceste "xeroxuri" cred ca au un regim special pentru ca NU ELIBEREAZA BON FISCAL (ala de la casa de marcat).... si sunt amplasate de multe ori chiar in incinta administratiei financiare ....DE CE? Amenda pentru neeliberarea bonului fiscal incepe de 20 milioane lei vechi.... dar asta este deja alta problema si incep sa fiu off topic pentru ca m-am enervat ........ Dar Intreb si eu ... cine isi permite sa faca evaziune chiar in sediul administratiei financiare? Eu? in nici un caz...... CIne poate primi acordul de amplasare unui copiator in incinta unei administratii financiare? Ei bine .... tam ta nananananan ... (suspans).... Raspunsul..... Matusile "TAMARA" .........
Multe succese ....

P.S. Asta chiar ca-i off topic da nu ma pot abtine: Compania Nationala Imprimeria Nationala are dimploma de EXCELENTA IN AFACERI.... Pai cum naiba sa nu faci excelenta in afaceri cand tu ai monopol?... poftim cultura ........ http://www.cnin.ro/rom/comunicat51.asp
radian
QUOTE(Illusi0n @ 20 Jan 2006, 20:19)
L-am citit si eu pe tot. Noroc ca a fost vineri, si era agitatia mai scazuta pe la serviciu...
*



Dar ce serviciu ai tu de ai timp de lecturi?

Interesant jurnalul, dar parca simt si o oarecare tenta de frustrare in tonul autorului ...

Fara a ma erija in aparatorul administratiei publice, dar oare chiar crede autorul ca in sistemul privat umbla cainii cu covrigi in coada? Ii ridica patronii statuie daca face ore suplimentare?

In administratia publica nu merg lucrurile nici mai bine nici mai rau decat in intreaga societate romaneasca. Sunt oameni care trag ca fraierii si de care se folosesc toti sefii si sunt smecherii care se descurca. Nu zic ca asa-i nine, dar din pacate asta e.

Ca fapt divers, am lucrat 5 ani la o companie cu capital strain (din care 3 ani Export manager), iar acum sunt functionar public.
BX_master
@nairam : please da-mi un PM, glad to have you back !
kum
QUOTE(radian @ 22 Jan 2006, 19:59)
Ca fapt divers, am lucrat 5 ani la o companie cu capital strain (din care 3 ani Export manager), iar acum sunt functionar public.
*


Daca nu sunt prea indiscret : ca ce lucrezi in admistratia publica ? Adica pe ce post ? (Just curious)
In alta ordine de idei , eu cred ca in sistemul public sunt si oameni care-si fac reaba , pentru ca altfel , daca ar fi doar ceea ce descrie acel domn , am fi la balamuc . Trebuie sa fiti de acord ca ceva se misca totusi in aceasta tara (prin ceva inteleg un 10-15% din cat ar trebui) . Misto totusi descrierea facuta : imi aduca aminte de filmul "Brazil" sau de Kafka .
afh
off topic

in contextul discutiei asteia, recomand sa cititi "Principiul lui Peter". o carte care mie mi-a placut.
principiul e foarte simplu: intr-o ierarhie fiecare urca pana cand ajunge intr-un post pentru care e incopetent. dupa asta nu mai urca. asta e explicatia pentru care toti șefii sunt idioți.
kum
Sau altfel spus : "fiecare om tinde spre nivelul sau de incompetenta" .Cam asta este principiul lui Peter . Super cartea !
rtulea
Sotia mea lucreaza in administratia publica dupa ce ca a bsolvit facultatea de drept si se ocupa de fondurile FARE venite de la UE. Ca sa vedeti pana unde merge magaria in zilele nostre va spun ceva: a venit intr-o zi de la serviciu si mi-a spus ca au primit telefon de la buc in care ii intrebau cati dintre cei care lucrea la aceste fonduri (2 la numar) sunt din PD. Asa ca stati linistiti ca ceea ce se povesteste nu sunt bancuri ci fapte reale.
bertro
QUOTE
"Gutanmorgan. Obertainer. Bonfaier. Foraibar. Stecher. Strudel. Smirghel."

belea. din pacate, dureros de adevarat. spun asta nu din perspectiva unui om care lucreaza "in sistem", ci din perspectiva nefericitului aflat de partea cealalta a ghiseului. sunt intr-adevar si oameni de nota 10, dar multi inca au ramas cu mentalitatea comunista ca iti fac o favoare daca rezolva treburile pentru care sunt platiti si ca trebuie sa tremuri in fata lor si sa te rogi sa nu-i fi suparat cu ceva, mai ales atunci cand "au nervi".
spre deosebire de alte tari unde, chiar daca "au nervi" si te injura printre dinti, macar iti zambesc in fata si nu incearca sa-ti faca ziua mai grea decat este.
cnn
QUOTE(rtulea @ 23 Jan 2006, 09:29)
Sotia mea lucreaza in administratia publica dupa ce ca a bsolvit facultatea de drept si se ocupa de fondurile FARE venite de la UE.
*



FARE = PHARE ?
marksman
QUOTE(radian @ 22 Jan 2006, 20:59)
Dar ce serviciu ai tu de ai timp de lecturi?

*



Conteaza? cert e ca era vineri, 16.30 si lumea incepuse sa plece
MAS
Las ca am lucrat la o companie mare care lucreaza mana-n mana cu Petrom-ul, companie care are pretentii ca isi trateaza angajatii cum trebuie, companie care a aparut in "Top 50 Capital. Cele mai bune firme unde sa lucrezi", o companie unde daca lucrai in week-end sau daca stateai peste program, nu ti se platea nimic, iar daca faci cerere pentru aprobarea orelor suplimentare "Nu faci decat sa enervezi... Orele suplimentare se platesc NUMAI directorilor..."
Asa ca in scurt timp mi-am bagat picioarele si acum is pe cont propriu, si is relaxat, si mi-e bine... Fratilor, daca vreti o viata tihnita si calduta, faceti-va afacerea voastra! O incepeti din timpul serviciului, iar cand considerati ca acea afacere va poate sustine financiar, va desprindeti de serviciu!
florin_el
QUOTE(thegodsglory @ 21 Jan 2006, 04:21)
Domnu Florin_el!!! Nu ne iei in Nigeria????
*



Trist... dar amuzant ... foarte fain scris, din ciclul "Administratia publica in Romania pe intelesul tuturor".

@thegodsglory ... in Nigeria e util sa vii daca esti adeptul principiului: "Cel mai rapid mod de a scapa de o durere este sa-ti provoci una de intensitate mai mare."
Functioneaza... Cind vin in Ro, in vacanta, cu greu mai sesizez vreo urma de birocratie radmasa.gif

Nigeria a iesit pe locul 2 in topul tarilor corupte ... Romania e inca mic copil in ce priveste ineficienta serviciilor publice. Aici este insa "pe fata" si sinceritatea trebuie apreciata...

Cred totusi, optimist fiind ca articolul este doar un semn al cuiva care parte din sistem vede ca ceva este GRESIT... curind vor fi mai multi.
bion
Jurnalul este excelent real si contine 90% adevarpur .Restul e satira. Asta e birocratia un monstru caruia daca ii tai un cap ii cresc alte 4 in loc.Secretul in a conduce bine un departament subordonat statului e sa pui sefi incompetenti care insa sa fie constienti de incompetenta lor. Astia ca sa-si tina postul o impusca si pe mama icon_mrgreen.gif
Sa scrii eseul iti ia ceva timp. Pun pariu ca a fost scris la minister intre8.30-16.30 biggrin.gif biggrin.gif
Cu stima
bion
Ghidioneanu
De citit in Catavencu despre ascensiunea fulminanta a unui strungar in postul de general conf . univ. dr . , in prezent seful Spitalului Militar Central Bucuresti . E in acelasi context , omul a intrat in facultate cu aprobare , fara concurs , a ajuns medic primar in trei ani de la terminarea facultatii , a ajuns in sapte ani sef de lucrari si apoi dupa doi ani conf.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.