Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Comanda Spring
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Electric > Dacia Spring
avonaicaD
Salut,
Am fost inscris pentru Spring, acum cateva zile am primit si emailul de la Dacia ca trebuie sa platesc 5% avans in maxim 7 zile de la primire email, am sunat dealerul si acesta mi-a zis ca nu pot sa achit avansul pana nu imi face rost de tichet rabla (7500 lei) dupa aceea face dosarul pentru ecotichetul de 10.000 euro si dupa aceea pot achita avansul.
Undeva dealerul ma minte (probabil vrea sa pierd inscrierea) pentru ca sunt persoane care au platit cei 5 % fara sa aiba tichet rabla, ulterior o sa-l procure, pe de alta parte acum doua luni cand a fost nebunia cu precomenzile, dupa ce m-am inscris si am primit confirmarea, acelasi dealer mi-a spus ca trebuie sa platesc 5% avans, atunci se putea cand inca nu incepuse programul rabla, iar acum vad ca nu se mai poate.

Cei care cunosc procedura va rog sa ma luminati si pe mine ca mai am 2 zile si expira termenul de achitare avans.

Ms.
DFA
Avansul se plătește indiferent de metoda de cumpărare.

Avansul este în fond o rezervare, o garanție. Care se returnează 100% dacă comanda se anulează cu 30 de zile înainte de data de fabricație sau comanda nu se poate îndeplini din alte motive (vezi detalii în Bonul de Comandă pe care trebuie să-l primești când plătești avasul...).

Dealer-ul ăla nu prea are chef de treabă...

Insistă.
avonaicaD
Am sunat la Dacia 0248.500.000 si mi-au spus acelasi lucru precum nu se plateste avansul pana nu este accesat programul rabla ecobonus, avans ce se poate achita in maxim 7 zile calendaristice.
Mai precis cine nu are tichet rabla (7500 lei) poate sa acceseze programul rabla eccobonus dar pierde valoarea tichetului rabla clasic si nici nu mai poate fi adaugat ulterior.

Mi se pare o strategie tampita sa te conditioneze sa-ti faci rost de tichet in maxim 5 zile lucratoare, ca daca nu ori pierzi cei 7500 lei ori pierzi masina.
rue
Probabil ca e gandit pentru cei care si-au aliniat o rabla, sau deja aveau o rabla ce vor s ao caseze in program. Pentru cei care doar acum incep sa si caute o rabla, poate fi mai complicat.
einstein1984
Logica ar fi ca daca tu nu gasesti rabla ei refuza un alt client in beneficiul tau. Tu nu gasesti tichet sau zici ac e scump, renunti la masina, ei raman cu ea ca alt cleint e refuzat deja.
44_de_cai
Eu am dus actele masinii vechi (pt Rabla Clasic) si 2 fiscale la dealer pe 20 Mai. Luni pe 24 mi-a spus ca a rezolvat cu contractul si mi-a trimis avizul pentru plata avans si am achitat prin internet banking 4593 de lei. De atunci nu am mai auzit nimic de la el.
avonaicaD
Da, din pacate eu am pierdut randul, nu am putut sa fac rost de tichet rabla clasic la timp, am avut o ocazie dar cerea 3000 lei si mi s-a parut exagerat, acum imi pare rau.
Nu am crezut ca astia de la dacia chiar nu mai primesc dosare dupa cele 7 zile, dar uite ca totul e posibil.
DFA
QUOTE(avonaicaD @ 1 Jun 2021, 09:27)
.....am avut o ocazie dar cerea 3000 lei si mi s-a parut exagerat, ....
*


Păi cam ăla e prețul care se cere acum...
alexis
Salut, si eu am comandat Spring-ul, cu toate optionalele. Pentru tichetul Rabla clasic am apelat la dealer-ul la care am plasat comanda. Intr-adevar, de cand cu nebunia generata de Spring, le poti gasi la 3000 lei.
avonaicaD
Daca cineva renunta la comanda pentru Spring, sunt dispus sa o preiau eu.
Multumesc.
bogdan074
02.08.2021
<Andrei iorgulescu, director AFM: Sunt intarziate livrarile fapt pentru care am pregatit o modificare in cadrul programului Rabla clasic. Perioada de valabilitate a notei de inscriere va creste pana la 240 zile.>

sursa: https://observatorne...ari-431294.html
rue
Am testat și eu spring azi pe o porțiune de drum cu restricții dar am ajuns 110 unde s a permis. Măsurat pe numărătoare am ajuns la 100 in 14 secunde.
Pe asfalt rugos zgomotul de rulare este foarte tare peste 60 km/h.
Consumul nu știu cât e de relevant cu privire la autonomia afișată când mergi la drum cu 90.
Tehnica eco este sa accelerezi lent cu cât mai puțin verde și fără roșu daca nu e cazul.
Pe o frână de motor sub anumită viteza a trecut în zona subneutra și afișa Charge. Are și recuperare de energie? Unii ziceau că nu.
3dWARd
QUOTE(avonaicaD @ 26 May 2021, 03:22)
Mi se pare o strategie tampita sa te conditioneze sa-ti faci rost de tichet in maxim 5 zile lucratoare, ca daca nu ori pierzi cei 7500 lei ori pierzi masina.
*



Da, initial am vrut sa iau pe firma, si bine am facut ca am luat pe persoana fizicia..
Altfel pierdeam masina.. la firma e mai complicat, trebuie mai multe acte..
Nu inteleg nici eu de ce au pus un termen asa de scurct, cand oricum trebuie sa astepti 5 luni dupa ea..

O bifa neagra pentru organizare.. (prima experienta cu Dacia - Renault) .. sper sa nu am probleme la revizii sa mai ma cert si pe acolo.

Doar avansul se plateste, si restul la livrare, adica in Septembrie zic ei.

Sunt curios daca o sa o am luna viitoare.
caovali
Si eu am facut comanda pe 16.08 si comunicarea verbala a fost ca undeva prin Februarie / Martie vine masina.
Au zis ca voi primi mai multe date in perioada care vine, fara sa fie precizata data.
A zis ca deocamdata sa nu fac nimic cu rabla, doar am platit avansul de 5% din cei 18.600E sau cat erau.
3dWARd
buna, am fost sunat de reprezentanta, prin mijlocul lui Octombrie 2021 mi se livreaza masinuta.
Spring-high
Salutare 🖐️ am o rugăminte: dacă aflați când ajung primele Spring la dealeri - nu cele pt drive test cu ornamente albastre ci cele cu ornamentele orange - dati un mesaj aici va rog.
dgduga
Salutare,

3dWARd - spune-mi te rog cand ai dat precomanda si ai achitat avansul?
In ce perioada?

Merci mult
3dWARd
@dgduga

am dat precomanda cand a aparut, nu mai stiu, aprilie mai.. prima precomanda.
avansul dupa vreo 2 luni de atunci

vin 1500 de masini in octombrie, prima tura. printre care sunt si eu.
Ayden_CJ
Salutare,
eu am plătit avansul la începutul lunii iulie (a doua săptămînă) și pe 21 septembrie am primit de la Dacia e-mail cu VIN-ul mașinii și cu informația că livrarea se va face în luna decembrie.
dgduga
Inseamna ca in cazul meu, o sa mai dureze ceva...am dat avansul si precomanda in a -2 a saptamana din august....
Asteptam👍
Spring-high
Bravo 👍 inca putin , abia aștept sa povestiti cum e. Asta e singurul forum pt Spring? Nu sunt f mukti care scriu aici 🤔
Ayden_CJ
salutare!
Azi am vrut să văd dacă Dacia a publicat vre-un preț la accesoriile pe care le-a anunțat pe site. Nu , n-a publicat! dar a publicat altceva!, o mică majorare a prețului, doar 200 de euro... e foame mare!
mstaniloiu
Dau Mașină veche cu fiscal pentru programul Rabla dacă mai are cineva nevoie ! Prețul îl discutăm, o las mai ieftin...

Pe de altă parte e normal să mărească Renault Prețul dacă cererea este mare ...
3dWARd
mi-a ajuns, astazi am platit diferenta.
nu am luat-o, e in curs de inmatriculare.

de mentionat, presurile sunt din material, si cele din spate lipsesc.
dgduga
Salut. Au schimbat tapiteria scaunelor sau e aceeasi ca la varianta de showroom?
Ce alte diferente ai observat? Inafara de culoarea de pe barile de sus ( albastru vs portocaliu).

Merci
3dWARd
@dgduga
tot ca pe ridesharing sunt scaunele, desi in alta tara (Italia cred) poti opta si pt tapiterie, lucru care mi l-as fi dorit si eu.. dar na asta e.

aici vezi diferentele
https://www.youtube.com/watch?v=oYuHNhgocec

@Ayden_CJ
au majorat si au scos presurile de cauciuc si incarcatorul de 16A
acum vine fara presuri, si cu incarcator de 10A.

smile.gif))))

P.S. eu am hartia initiala in care scrie clar ca presurile de cauciuc sunt incluse. o sa cer detalii luni.
dgduga
Merci mult de info 👍.

Sa o stapanesti sanatos fara incidente👍👍👍
mony
Cum e cu presurile ?
Ce ai aflat ?
Mie mi-a spus dealerul ca nu sunt deloc, nu au venit pentru nimeni...
Ayden_CJ
cică preșurile de material textil, doar 2, pe față.
Mi-au amînat livrarea pe februarie la anu':(
sano
Sunt tentat sa imi iau si eu un spring.
Scarba ce m-a luat cand mi s-a spus ca pretul a sarit cu 800 si ceva de euro.
Altfel spus, masina acum este 9100€ cu cele 2 tichete si cele 2 incarcatoare. Nimic in plus pe masina!
Mi-e sila!

9 Nov 2021, 02:13:
Si mai am o “durere”; trecand peste faptul ca masina s-a scuMpit cu 1000€ din martie pana azi, vad pe olx muuulte spring la vanzare, cu preturi de peste 11.500€, luate prin Rabla.
Ce ma intriga: cica se face la notar ctr de comodat sau ceva asemanator, si abia peste 1an ctr v-c (o fi din cauza rabla).
Oare se gasesc oameni atat de naivi sau creduli sau ….cu incredere oarba sa dea peste 11.000€ pe ceva ce nu va fi proprietatea lui decat peste 1an (si, evident, dk isi aduce aminte vanzatorul ca tre sa faca si cvc peste 1 an…)
Eu unul nu am incredere in “tehnica” asta; plus ca, aceasta conserva nu cred ca merita mai mult de 9500€-10.000€.
Dar totusi, sa dai banii in orb?!
gigiore
QUOTE(sano @ 9 Nov 2021, 00:37)
Altfel spus, masina acum este 9100€ cu cele 2 tichete si cele 2 incarcatoare. Nimic in plus pe masina!
Mi-e sila!
*



Mai pune 500 de euro la aia 9100, ca trebuie sa platesti si Rabla. Asta e, toate masinile s-au scumpit. Sunt producatori care au anuntat clientii care dadusera avans deja ca masina lor s-a scumpit intre timp.

QUOTE(sano @ 9 Nov 2021, 00:37)
Ce ma intriga: cica se face la notar ctr de comodat sau ceva asemanator, si abia peste 1an ctr v-c (o fi din cauza rabla).
Oare se gasesc oameni atat de naivi sau creduli sau ….cu incredere oarba sa dea peste 11.000€ pe ceva ce nu va fi proprietatea lui decat peste 1an (si, evident, dk isi aduce aminte vanzatorul ca tre sa faca si cvc peste 1 an…)
Dar totusi, sa dai banii in orb?!
*



Masina nu se poate vinde 1 an. In caz contrar trebuie sa dai inapoi 52500 de lei cat ai primit de la stat. N-o sa se vanda niciuna cu tehnica asta, poate doar in familie.
einstein1984
poate e ca la acse, promisiune de vanzare. Dar faza e ca cine ia amenzile cat timp nu e vanduta?
sano
QUOTE(einstein1984 @ 9 Nov 2021, 11:59)
poate e ca la acse, promisiune de vanzare. Dar faza e ca cine ia amenzile cat timp nu e vanduta?
*


amenzile le ia comodatarul, adica cine ia in comodat masina. Se specifica in clar acest fapt in contractul de comodat.
As da 1000eur in plus ca sa nu astept 1 an, din 2 motive:
- beneficiez de masina ACUM si nu peste 1 an
- tare am senzatia ca peste 1 an, cand teoretic ar veni masina mea, hop apare o alta mai buna ca performante sau pret. Si eu sunt genul acesta de ”norocos”...
Dar mai mare frana imi pune chestia asta: arunc unui strain pe care e posibil sa nu il mai vad peste 1 an nu mai mult nici mai putin de 10.000euro...


9 Nov 2021, 15:01:
Domnisoara draguta de la vanzari, care ieri m-a entuziasmat, si careia aseara i-am dat mail-ul de mai jos, acum cand am sunat (in lipsa oricarei reactii din partea ei) s-a transformat intr-o acritura.
"buna ziua,
sintetizez mai jos intrebarile care pun frana achizitiei:
1. cat costa si ce presupune / la ce interval se realizeaza revizia?
2. ce conditii trebuie sa respect pt a beneficia de garantia bateriei (in afara termenului limita de timp si/sau km)"
Chiar incepe sa mi se ia de achizitia asta; mi-a dat cu flit la telefon ca a dat mai departe colegilor de la service si ma vor contacta ei ( = te-n p*z*a ma-tii, mai pe scurt, ca am altii care saliveaza dupa masina la rand).


9 Nov 2021, 15:21:
M-au sunat acum de la service. Mentionez ca am discutat cu rep dacia de la Buzau, din Maracineni (DN2). Ref la revizii au spus asa:
- ca se fac la 30.000km sau 1 an si nu au idee ce presupune aceasta, deci nu au nici pret pt revizie
- la 3 ani trebuie inlocuita bateria de 12V, dar evident nu au pret pt asta, si nici pt manopera.
- a spus ca nu stie nimic despre conditiile de exploatare a masinii care duc la pierderea garantiei bateriei.
Personal, chestia asta de pana acum imi echivaleaza cu luatul masinii pe contract de comodat si facut cvc peste 1an. Totul e asa in orb si, mai ales, doar cumparatorul isi asuma absolut toate riscurile. Vanzatorul (dealer sau pf) nu au nici o responsabilitate in clar.
gogobv
cei care au luat spring prin progaramul rabla. Dupa ce ati achitat avansul de 5% , la ridicarea masinii cat ati mai platit?
georgyky
QUOTE(gogobv @ 10 Nov 2021, 20:42)
cei care au luat spring prin progaramul rabla. Dupa ce ati achitat avansul de 5% , la ridicarea masinii cat ati mai platit?
*




35 145
sano
am platit luni avansul pt o conserva din asta electrica si de atunci dealer-ul nu m-a sunat deloc, nici vreun email nu a dat.
Stiti cumva care e procedura, ce trebuie facut, dupa plata acelui avans de 5%?
(autocobalcescu e dealerul)
tatabobu
Tu întrebi așa sperând că dai aici peste vreun angajat Cobălcescu? Când ai platit avansul ce ți-au zis?
georgyky
QUOTE(sano @ 17 Nov 2021, 22:06)
am platit luni avansul pt o conserva din asta electrica si de atunci dealer-ul nu m-a sunat deloc, nici vreun email nu a dat.
Stiti cumva care e procedura, ce trebuie facut, dupa plata acelui avans de 5%?
(autocobalcescu e dealerul)
*




Pai astepti, am inteles ca abia prin aprilie mai se vor livra masinile... alte date nu are ce sa iti ofere momentan.
sano
https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/aut...?source=biziday

cum sa nu faca pipi pe mine dealerii dacia cand ... masina se vinde singura, chiar si la supra-pret.
gogobv
QUOTE(georgyky @ 17 Nov 2021, 14:16)
35 145
*



Multumesc. e ok. Initial la dealer imi calculase altfel si dadea cu virgula.
Culmea e ca fusesem anuntat ca ajunge in dcemebrie. Am platit-o si dupa 2zile am primit mail de la dacia:"Dacia iti multumeste pentru comanda !" in care printre altele zice si ca: "livrarea automobilului tău poate suferi întârzieri" . Nu inteleg ce inseamna asta. Nu mai ajunge nici in degembrie sau e un mail general trimis catre cei care achita?
mihai_crazy
E un mail transmis automat dupa ce confirma creditarea sumei. Asa am primit si eu ca vine in decembrie si azi m-am plimbat cu ea, in parcarea dealerului, astept sa ajunga CIV-ul si sa demarez inmatricularea. Mult succes !
Narita.Mircea
Avans platit in Aprilie.
Ridicat mașina în 26 noiembrie , când am mai achitat diferența de 35145,43 lei.

Mircea
gigiore
QUOTE(Narita.Mircea @ 30 Nov 2021, 08:47)
Avans platit in Aprilie.
Ridicat mașina în 26 noiembrie , când am mai achitat diferența de 35145,43 lei.

Mircea
*



N-a platit nimeni avans inainte de 20 Mai.
Majoritatea au platit dupa 24-25 Mai. Doar aia care au avut parte de dealeri ok au fost anuntati inainte despre actele care trebuie pregatite.
Dacia a trimis mail oficial in 19 Mai si pana a 2-a zi trebuia sa pregatesti fiscal, fiscal pentru Rabla si alte cenzuraturi birocratice, ceea ce era imposibil.
Dar cumva comenzile nu s-au luat in ordine, adica sunt unii care au avut totul pregatit in 20 Mai si au si platit avans atunci si inca nu au primit masinile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.