Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pana la cat rezista antigelu ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
gamezcdr
Se anunta frig serios oare pana la cat rezista antigelu ? Scuze daca o mai fost am dat search da e prea mult de cautat.
Jack Daniel's
-39 grade celsius in mod normal .
ady77
La etilen-glicol:
- amestec 50% antigel 50% apa - ingheata la -37C
- amestec 70% antigel 30% apa - ingheata la -64C
- amestec 100% antigel 0 % apa - ingheata la -14C - Atentie mare.

La propilen-glicol:
- amestec 50% antigel 50% apa - ingheata la -32C
- amestec 60% antigel 40% apa - ingheata la -47C
- amestec 100% antigel 0 % apa - ingheata la -57C
Sursa: Klaus
gamezcdr
Vroiam sa zic antigelu care se pune la Logan nu cumva sa fie "prea slab" ptr gerurile care vor veni. Scrie in manual ca nu mai tin minte ?
kaspersky
QUOTE(gamezcdr @ 22 Jan 2006, 18:59)
Se anunta frig serios oare pana la cat rezista antigelu ?
*


Cumpara-ti un densimetru si verifica!
IRONICK
QUOTE(big2003 @ 22 Jan 2006, 19:04)
-39 grade celsius in mod normal .
*

Care normal ? blink.gif
La noi vine cu aprox -23÷25°C (Þãri calde ºi temperate)

QUOTE(kaspersky @ 22 Jan 2006, 19:15)
Cumpara-ti un densimetru si verifica!
*

Vezi ca se masoara la rece.
hash
Pe densimetru indicatiile sunt date la temperatura de lucru de 21 grade C. Cu lichidul din vas caldut (puteam sa tin mana pe vas si era nu foarte rece), densimetrul ala de 70 si ceva de mii de ROLi facut de ROGroup arata ca o temperatura de inghet de -30 grade.

Am facut inainte testul pe 1/2 antigel si 1/2 apa, si arata -35 (adica exact cat scria pe bidonul de antigel) asa ca probabil indica bine.
ydaniel
eu mi-l fac de obicei,pana la -35 la -40.oricum nu ingheata asa dintr-o data!
sddragos
QUOTE(ydaniel @ 23 Jan 2006, 12:29)
eu mi-l fac de obicei,pana la -35 la -40.oricum nu ingheata asa dintr-o data!
*



Corect! Trebuie ca temperatura sa se mentina la o valoare foarte scazuta un timp mai lung (cateva ore). Nu cred sa fie -30 grade C toata noaptea.
In caz de ger puternic, as scoate apa din vasul de expansiune (am cu furtun montat in "fundul" vasului de plastic) si as adauga 1l antigel concentrat.
ydaniel
nu,mai bine e sa stai fara grija din timpul anului,si pt 5 ron sa dormi linistit.eu la anu vreau antigel de -70 de gr:))
alex275
In carte scrie ca se schimba antigelul la 2 ani (parca)
Eu n-am umblat la el.
Masina e in garantie.
Daca se intampla ceva, nu e vina mea ci a lor!
Asa ca.....
Slider
QUOTE(ady77 @ 22 Jan 2006, 19:05)
La etilen-glicol:
- amestec 50% antigel 50% apa - ingheata la -37C
- amestec 70% antigel 30% apa - ingheata la -64C
- amestec 100% antigel 0 % apa - ingheata la -14C - Atentie mare.

La propilen-glicol:
- amestec 50% antigel 50% apa - ingheata la -32C
- amestec 60% antigel 40% apa - ingheata la -47C
- amestec 100% antigel 0 % apa - ingheata la -57C
Sursa: Klaus
*



Nu inteleg un lucru aici...in legatura cu procentajul de apa in etilen-glicol...adicatelea daca ii etilen glicol pur ingheata la o temperatura mai ridicata decit atunci cind are apa in el? de ce?
tatabobu
Nu stiu suficienta chimie sa-ti explic, dar daca nu crezi pune tu antigel in congelatorul frigiderului si vei avea o surpriza.
IsNa
QUOTE(Slider @ 23 Jan 2006, 15:36)
Nu inteleg un lucru aici...in legatura cu procentajul de apa in etilen-glicol...adicatelea daca ii etilen glicol pur ingheata la o temperatura mai ridicata decit atunci cind are apa in el? de ce?
*



Nu e chestie de chimie, ci de fizica... Oricum, detaliile nu le cunosc nici eu dar in general principiul e asa: apa ingheata formand structura cristalina (la 0C), iar glicolul nu ingheata propriu-zis,ci formeaza un solid gelatinos amorf (adica nu structura cristalina) la -14C (nu stiu cifra exacta, dar ma iau dupa ce spunea Klaus)

In amestec, moleculele de glicol, fiind mari si contorsionate impiedica moleculele de apa sa formeze cristale, iar cele de apa, fiind mai mici si relativ compactese strecoara printre cele de glicol si le impiedica sa se "lipeasca" una de alta.
Si deranjul asta reciproc functioneaza si la temperaturi la care oricare dintre substante s-ar solidifica in felul ei.
tatabobu
@ IsNa: pai daca-i dai cu molecula, nu e de la chimie?
IsNa
QUOTE(tatabobu @ 23 Jan 2006, 15:49)
@ IsNa: pai daca-i dai cu molecula, nu e de la chimie?
*




Nope! Chimie e atunci cand desfaci molecula. Adica ceea ce modifica compozitia/structura moleculei.
Fenomenele care apar intre molecule, fara a modifica structura moleculei sunt fenomene de fizica moleculara. Inghetul/topirea, solutia (amestecul fara reactie chimica), intra la aceasta categorie.

Un alt exemplu de ciudatenie de asta, foarte usor de experimentat: amestecul de 1L alcool etilic cu 1L apa distilata nu rezulta in 2L de amestec ("vodca" de 50%), ci mai putin in volum ( masa se aduna corect, dar nu si volumul ).
hebron
Hmmm cata desfasurare de stiinte exacte...parca-s la Plotehnica iar... laugh.gif

Ma rog...antigelul care e in masini (Logan cel putin) trebuie sa reziste pana la temperatura indicata...Masinile sunt pregatite din fabrica sa nu stai tu la la batrana Dacie sa-ti bag antigel singur...
Jack Daniel's
QUOTE(IRONICK @ 22 Jan 2006, 21:19)
Care normal ?  blink.gif
La noi vine cu aprox -23÷25°C (Þãri calde ºi temperate)
Vezi ca se masoara la rece.
*


Cine te-a mintit ? Antigelul STAS este la -39 in Romania . Restul sunt variatiuni pe o tema data .
ydaniel
-35 gr.antigelul se schimba in functie de calitate.in principiu la 2 ani sau 30.000 km
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.